FacebookYoutubeInstagram

Býček Jaroš dostal dort z mláta a mrkve

Modrá Společnost 6. 5. 2019
Býček Jaroš dostal dort z mláta a mrkve

Ředitel Miroslav Harašta s pivem Pratur u vchodu na Stezku praturů v Modré.

Foto: pas
Inzerce

Slovenský operní sólista objasnil počátky vinohradnictví na Moravě

Na sobotní odpoledne nezapomene pratuří rodina. Jejich potomek s datem narození 10. dubna byl pokřtěn na Jaroše Miroslavem Haraštou, ředitelem Jarošovského pivovaru. Právě tam uvařili Pratura - polotmavý 13% speciál. "Je to silnější pivo a doufám, že bude tou silou reprezentovat i to malé tele," poznamenal Harašta.

Kmotr přivezl mladému býčkovi dort z pivovarského mláta, do kterého pečovatel o zvířata Jiří Kroča zapíchl místo svíček mrkvičky. Pro šťastnou maminku nachystali kytici mrkve.

U pomyslné kolébky na Stezce praturů se objevila řada odborníků a řečníků. Populární archeolog Luděk Galuška, šéf životního prostředí a odborník na slováckou floru Jaromír Hrabec, ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček, ale i Ján Všetečka, prezident Evropského fóra vinné kultury a bývalý operní sólista Slovenského národního divadla nebo bývalý starosta Nitry.

Modrá také ožila Trhem Moravanů. Areál archeoskanzenu byl poset stánky s keramikou, kraslicemi, medem a medovinou, bylinnými mastmi, vínem, pivem a plackami z celozrnné pšeničné mouky. Do toho zpívali členové slovenského souboru Jaročan, Stoprounští vinaři z Boršic a ženský sbor z Modré. Na pódiu se střídali s přednášejícími, kteří přítomné přenesli do období Velké Moravy. Hlavním tématem byly počátky vinohradnictví a trhy. "Trh Moravanů trval tři dny vždy na konci měsíce. Jednalo se obchod s místními produkty a přicházeli na něj i kupci ze zahraničí, mnohdy z velkých dálek," připomenul na profesora povýšený Luděk Galuška.

Miroslav I. Modranský byl obdarován vyslanci z jihu třemi sazenice viné révy, odrůd Muškat žlutý, Furmint a Lipovina, které společně se správcem archeoskanzenu zasadili v nedalekém vinohradě. Večer patřil ochotníkům z Buchlovic, kteří sehráli Slovácko se súdí.

Autor: pas

Vaše názory

Slavnostní koncert v Kroměříži zahájil sezónu Otevřených bran

Kroměříž

Slavnostní koncert v Kroměříži zahájil sezónu Otevřených bran

Koncertem Konzervatoře P.J. Vejvanovského a ZUŠ Kroměříž byla ve čtvrtek 2. května v kostele sv. Mořice v...

3. 5. 2019
Zatažená obloha cyklisty neodradila

Uherské Hradiště

Zatažená obloha cyklisty neodradila

Tradiční otvírání cyklostezek v našem regionu přivedlo na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti množství nadšenců, kteří se...

3. 5. 2019
Špička textilní branže k vidění v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště

Špička textilní branže k vidění v Uherském Hradišti

Do Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti po třech letech zamířila světová umělecká špička. Výtvarná díla, jejichž...

2. 5. 2019
Zpěváci vyhráli se svou ořechovkou

Ostrožská Nová Ves

Zpěváci vyhráli se svou ořechovkou

Mužský pěvecký sbor Krasavci z Ostrožské Nové Vsi uspořádal v sobotu již šestý ročník koštu slivovice. Celkem...

2. 5. 2019
TOPlist