FacebookYoutubeInstagram

Děti prožily v Muzeu keramiky úžasný bylinkový týden

Tupesy Společnost 26. 8. 2019
Děti prožily v Muzeu keramiky úžasný bylinkový týden

Veronika Mergentálová seznamuje děti s bylinkami.

Foto: iva

Víte, co je ranocel? Jedli jste někdy myši? Vše vám prozradí bylinkoví táborníci

Muzeum keramiky o prázdninách ožívá příměstskými tábory, které děti nenásilnou formou vrací k životu na dědině. Červencové turnusy U tetičky na dědině vystřídal příměstský tábor Bylinky za plotem, který vyvrcholil ochutnávkovou besedou s vernisáží táborových prací s názvem „Dojděte k nám na čaj aj na besedu o bylinkách“.

„Děti jsme přivítali Bylinkovými badatelskými omalovánkami a Prvním bylinkovým herbářem, se kterým pracovaly celý týden. Do omalovánek jsme zařadili dvanáct nejznámějších bylinek, které u nás běžně rostou, herbář si dotvářely samy,“ vysvětluje Renáta Polišenská, autorka tetičkovských táborů v regionu, kterou práce s dětmi nesmírně baví. „Vždy mi ta náročná příprava stojí za úžas v dětských očích, nadšení, smích a nefalšovanou radost z poznání.“

Děti zažily první pečení - první rozbité vajíčko, první odměřování hrnků mouky, první šlehání těsta... a o to víc bublanina, chleba, palačinky i buchty chutnaly. Nezapomenutelné byly i procházky na usedlost pana Tománka, kde krmily slepice, ovečky, králíky i holuby. Sbírání a lisování bylinek do herbáře, vymalovávání badatelských omalovánek, povídání s bylinkářkou Veronikou Mergentalovou z Velehradu, která dětem řekla spoustu zajímavých informací, přinesla ochutnat „myši“, tedy listy šalvěje, v palačinkovém těstě a taky několik druhů sirupů. Návštěvy tetiček ze Svazu žen, které přinesly spoustu dobrot, a povídání bylinkářky Pavlíny Pelikánové z Velehradu, jež malé táborníky zasvětila do výroby bylinkových mýdel a mastiček na nejrůznější bolístky.

Táborníci si během tábora vyrobili bylinkový hrníček, bylinkové nudle, našili pytlíčky na bylinky i těstoviny, uvařili marmeládu, stloukali máslo, malovali obrazy, ošetřili "úraz" ranocelem - jitrocelem, poslouchali pohádky, odpočívali na peci, hráli si a dováděli. Bez podpory obce, místního Svazu žen a Zlínského kraje by to však nešlo.

Kromě důležitých informací ze světa bylinek táborníci přijali desatero způsobů, jak být šetrný k přírodě, což je obzvláště v současnosti velmi důležité.

"Na bylinkový tábor se přihlásily i starší děti, u kterých jsme měli obavu, že je moc nezaujmeme. Nakonec bylo úplně úžasné sledovat, s jakým nadšením se vrhaly do každodenních úkolů,“ spokojeně hodnotí Renata Polišenská i asistentka Barbora Komárková, které už plánují další ročník.  

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Utichl cimbál Miloslava Maňáska...

Staré Město

Utichl cimbál Miloslava Maňáska...

Ve věku 84 let odešel do muzikantského nebe skvělý hudebník, cimbalista a učitel Miloslav Maňásek. Více jak...

23. 8. 2019
Nejpresnější mušku měla ve Stříbrnicích poprvé žena!

Stříbrnice

Nejpresnější mušku měla ve Stříbrnicích poprvé žena!

Na fotbalovém hřišti ve Stříbrnicích se uskutečnil již šestý vzduchovkový přebor o Putovní pohár Honebního společenstva. Ve...

21. 8. 2019
TOP Víno Slovácka se letos vybíralo z rekordního počtu vzorků

Polešovice

TOP Víno Slovácka se letos vybíralo z rekordního počtu vzorků

V Polešovicích se již podvanácté vyhlašovala nejlepší vína z celého Slovácka. Letošní ročník byl rekordní, co se...

19. 8. 2019
Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

Zlámanec

Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

O víkendu se počet obyvatel obce Zlámanec rozrostl o desítky rodáků, kteří si připomenuli 70. výročí vysvěcení...

15. 8. 2019
TOPlist