FacebookYoutubeInstagram

DNY LIDÍ DOBRÉ VŮLE VELEHRAD 2015

Velehrad Společnost 7. 7. 2015
DNY LIDÍ DOBRÉ VŮLE VELEHRAD 2015
Foto: sal

Letošní oslavy svátku svatého Cyrila a Metoděje na posvátném Velehradu se nesly v duchu několika významných výročí. Předně letos slavíme 1200 od narození Metoděje. Z těch novějších mezníků stojí za připomenutí 70. výročí od konce 2. světové války, 30 let od velehradské poutě, která se změnila v protest proti bývalému režimu, 25 let od návštěvy papeže Jana Pavla II. a v neposlední řadě také 5 let od uložení ostatků kardinála Tomáše Špidlíka do velehradské baziliky. Hlavním celebrantem mše byl kardinál Dominik Duka, kázání pronesl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Apoštolský nuncius v České republice  Giuseppe Leanza zprostředkoval pozdrav od svatého otce Františka. „Papež František je po vzoru slovanských věrozvěstů na cestách. Momentálně je v Latinské Americe, aby navštívil některé země a v nich utvrdil jejich víru a křesťanskou lásku. Pokud budeme doufat, uskuteční se cesta svatého otce i sem na Velehrad,“ pronesl apoštolský nuncius ve své řeči, ve které podpořil snahu zdejších církevních hodnostářů pozvat svatého otce na Velehrad.

Dny Dobré vůle ve znamení tropů

Po oba dny, po které ve Velehradě probíhaly oslavy svátku svatého Cyrila a Metoděje, pražilo na poutníky slunce ještě víc než v předcházejících letech. Sobotní program se již tradičně nesl v duchu akcí pro celou rodinu. Mottem letošních Dnů bylo: Mladí fandí Velehradu. A právě mladí lidé si přišli na své. Vrcholem celého odpoledne bylo vystoupení slovenského rapera Majka Spirita, který dokázal už pod tak roztopený kotel pořádně přiložit svými písničkami, v nichž rapoval i o Velehradu. Další pecku v podobě večerního koncertu slovenských No Name zhatil technický problém.

Návštěvníci mohli dále obdivovat parkurové skákání odvážných borců, či neskutečné kousky s jojem, které předváděl Vashek Kroutil. Ti menší pak vzali útokem vystoupení Michala z Kouzelné školky.

K těm již tradičním akcím patří fotbalové dovednosti s Antonínem Panenkou či ruční přepisování Bible. Večer pak zakončil koncert Lidí dobré vůle, během kterého se na tři charitativní projekty vybralo více jak 1,3 milionu korun.

Modlili se i za vlast

V předvečer státního svátku se ve velehradské bazilice konala modlitba za vlast, kterou sloužil arcibiskup Jan Graubner a ve které zazněla slova o tom, že si svobody  musíme neustále vážit. V nedělním kázání pak nezapomněl zmínit aktuální otázku dnešních dnů, která se týká uprchlíků. „Kultura dávání bude budovat vztahy a upevní společnost. Pak snad budeme umět štědře obdarovávat a třeba taky pozvedat nejen naše potřebné, ale i cizince, kteří to štěstí doma neměli,“ pronesl na závěr svého kázání Jan Graubner.

Po oba dny podle organizátorů navštívilo Velehrad kolem 30 tisíc lidí. I přes tropická vedra neměla záchranná služba více práce než v jiných letech. Nemocní a staří lidé totiž poslechli rady odborníků a raději zůstali doma a neriskovali tak své zdraví v tropickém počasí.

Autor: sal

Vaše názory

Slovácké léto odstartovalo

Uherské Hradiště

Slovácké léto odstartovalo

V pátek opět v Uherském Hradišti odstartovalo Slovácké léto. Centrum Slovácka v tomto období žije nejen sportem,...

7. 7. 2015
Hercům z Hradiště festivalové publikum tleskalo vestoje

Uherské Hradiště

Hercům z Hradiště festivalové publikum tleskalo vestoje

Tak dlouhé ovace vestoje divadlo v Hradci Králové už asi dlouho nezažilo. Co se stalo? Stačilo, aby...

5. 7. 2015
Síň slávy pro srdcaře Tondu Žmolu

Strážnice

Síň slávy pro srdcaře Tondu Žmolu

I když to v zákulisí verbířské soutěže někdy jiskří, Tondovi Žmolovi přeje štěstí i umístění „na bedně“...

5. 7. 2015
Muzeum, které boduje

Strážnice

Muzeum, které boduje

Nová národopisná expozice Slovácko sbírá jedno ocenění za druhým. V sobotu při prestižní události, a to v...

4. 7. 2015

Související

Velehrad

Klukům chybí praxe z ulice

Velehradské oslavy Dnů lidí dobré vůle pravidelně navštěvuje i fotbalové legenda Antonín Panenka. Pod jeho záštitou zde...

Velehrad

Rozverná Hana Zagorová si Velehrad zcela podmanila

Dny lidí dobré vůle zahájil celodenní rodinný program, který vygradoval ve slavnostní koncert, ve kterém vystoupili Jiří...

Velehrad

Je třeba hledat skutečnou moudrost

Přes třicet tisíc poutníků si našlo cestu na slavnostní mši, která byla sloužena u příležitosti státního svátku...

Velehrad

Parkour nese stejná rizika zranění jako jakýkoliv jiný sport

Rozhovor s Lubomírem Baumem, trenérem a parkouristou ze skupiny Improve Yourself I letos se na vás...

TOPlist