FacebookYoutubeInstagram

Dolina podala strhující výkon

Uherské Hradiště Společnost 19. 3. 2012
Dolina podala strhující výkon

Mladí novomanželé ve víru tance.

Foto: pas
Inzerce

Pomyslné kolečko se uzavřelo svatbou

Vyvrcholením oslav 55. výročí založení souboru písní a tanců Dolina ze Starého Města byla víkendová premiéra s názvem Vážně - nevážně, o Dolině převážně, pod kterou se podepsalo trio Helena Pilušová (vedoucí taneční složky), Michal Trňák (bývalý tanečník Doliny a VUS Ondráš) a David Vacke (herec Slováckého divadla).

Premiérový pořad byl postaven na příběhu dvou zamilovaných párů a rodičů. Vše začne svatbou rodičů (manželé Vandovi), narozením a zapíjením jejich dcery (Lucie Tymrová), která pak přes říkanky a první taneční krůčky přichází do dospělého souboru, kde ji přijmou mezi sebe, oblečou do dospělého kroje a naučí tanečním krokům.

První zamilovaný pár (Aleš Rada a Ivana Beinhofnerová) se při emotivním tanci z Valašska rozchází.  

Život jde dál a malé děvčátko s culíčky doroste v ženu. Opuštěný chlapec si ji na zábavě vyhlédne, jí to zalichotí, přeskočí jiskra a pomalu mezi nimi vykvétá nová láska. Nakonec se do sebe zamilují tak silně, že se rozhodnou vzít a strávit spolu celý život. Láska tedy nachází naplnění.     

S kamarády se rozloučí na svíci a po požehnání od rodičů odchází za zvuku zvonů do kostela. Celý pomyslný kruh se tak opět uzavírá svatbou.

Hlavní protagonisté Lucie Tymrová, Ivana Beinhofnerová, Aleš Rada a manželé Vandovi odvedli vynikající výkon plný emocí, herectví a tanečních choreografií. Zamilovaný pár Lucie a Aleš dokonce předvedl jednu z nejnáročnějších zvedaček, tzv. "kačicu".

Soubor Dolina ani CM Bálešáci Tomáše Vavříka a sborek Repetilky však nezůstaly v pozadí. Všichni podali strhující výkony, které byly náležitě oceněny bouřlivým potleskem. Obzvláště muzika na sobě velmi zapracovala a za svůj výkon sklidila velké uznání. „Byla to jedna z nejlepších premiér, které kdy Dolina udělala,“ hodnotili po skončení příznivci souboru, kteří jeho práci dlouhodobě sledují. „Je to něco jiného, než jsme zvyklí, ale moc se nám to líbilo,“ šumělo ve foyer. 

Na tanečnících i muzikantech bylo vidět, jak si svůj večer užívají. Rozverně, když si hráli na dětičky, soustředěně a s úsměvem při každém tanci. Byl to prostě jejich večer, na který se připravovali takřka celý rok. Představitelé města i kamarádi z ostatních souborů jim přišli poblahopřát s originálními dárky - uzenou kýtou, koláčky a dárkovými balíčky, dorty a vínem. Cifra překvapila štamprlovým dortem a sborovým zpěvem, Hradišťam vínem, Dolinečka se starostou uzenou kýtou...nakonec přišla záplava květin od nejbližších.

Jedinou smutnou tečkou v atmosféře nabité velkými emocemi bylo rozloučení se starší generací tanečníků, kteří s aktivní kariérou v souboru končí. Každý z nich si na památku odnesl obraz plný vzpomínek a zážitků. Ukáplo mnoho slziček, rozdávaly se květiny a dárky, ale pak se slavilo až do rána.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Straňané si střihli Naše furianty

Strání

Straňané si střihli Naše furianty

Divadelní soubor Karla Högera představil o víkendu ve Strání známou veselohru Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Veselohra se...

19. 3. 2012
Zazpívej, slavíčku zná své finalisty

Slovácko

Zazpívej, slavíčku zná své finalisty

Ve čtvrtek pro Uherskobrodsko a v pátek pro Uherskohradišťsko proběhla oblastní kola pěvecké soutěže Zazpívej, slavíčku. Letos...

19. 3. 2012
Buchlovský slavíček popáté

Buchlovice

Buchlovský slavíček popáté

Soutěžní přehlídka dětských zpěváčků Buchlovský slavíček si za pět let působení získala oblibu i uznání. Divákům a...

19. 3. 2012
Cézar hostil miniples

Uherský Ostroh

Cézar hostil miniples

Uherskoostrožský klub Cézar přivítal v sobotu odpoledne vskutku netradiční návštěvníky. Ačkoliv cedulka při vstupu hlásala, že dovnitř...

16. 3. 2012
TOPlist