FacebookYoutubeInstagram

Dvacáté Horňácké kosení se nad Malou Vrbkou vydařilo po všech stránkách

Malá Vrbka Společnost 26. 6. 2019
Dvacáté Horňácké kosení se nad Malou Vrbkou vydařilo po všech stránkách
Foto: Antonín VRBA
Inzerce

Spokojeni mohli být všichni návštěvníci na jedné z nejkrásnějších kulturně-společenských událostí v přírodě v podhůří Bílých Karpat - Horňáckém kosení v nejmenší obci regionu (168 obyvatel). Na letošní jubilejní 20. ročník konaný pod azurově modrou oblohou zavítalo 15. června rekordních téměř sto padesát krojovaných účastníků, kosců, pohrabovaček z různých míst Moravy, „příhraničního“ Slovenska, folkloristů - dětí i dospělých. Na osm set diváků se prostřídalo v průběhu dne v příjemném prostředí na louce a v přilehlém areálu nad obcí.

Jako tradičně nechyběl u pracovních aktivit doprovodný program, ve kterém vyhrávaly tentokrát dvě horňácké cimbálovky primášů Petra Galečky a Romana Sokola. Premiérově zazpívaly sbory místních žen, mužů a malanská drobotina. Zároveň se při tom „pokřtilo“ cédéčko koseckých písní. Horkou novinkou byly dva povozy tažené koňmi, které vozily zdarma návštěvníky v okruzích v okolí překrásných orchidejových luk. Nejen pro děti předvedl atraktivní program valašský chovatel a pasák ovcí Vojtěch Molek z Lidečka. Ukázal dovednost svých border kólií při pasení ovcí, koz a hus. Součástí akce byl také minijarmark lidových výrobků. K jubileu byly vyrobeny pohlednice obce, magnetky, oplatky a upomínkové balíčky.   

Osmnáctým rokem přijíždí na kosení na kole se skupinou zpěváků z Lipova Ladislav „Jožíček“ Jagoš. "Základ partie se nemění a jsem rád, že to baví i syna Adama. Jezdí s námi od svých osmi let a bude mu za chvilku patnáct,“ sděluje hlava známé horňácké folklorní rodiny, zatímco jeho „ratolest“ již před ním v tradiční pozici rozhazuje s kosou zleva doprava.

„Pouze dva ročníky jsem chyběl, protože jsem musel být v práci,“ hlásí na nástroji ukrajované voňavé louce vedle Lipovjanů při krátkém odpočinku podepřen o kosisko bývalý profesionální hasič, František Chovanec z Hrubé Vrbky.

„Je to úplne iné kosenie ako u nás na Slovensku. Je u vás veľmi dobra atmosféra, ste tam všetci veľmi pohostinní. Sa mi páči to pohodové kosenie, kosenie na krásu, ako sa hovorí - krasokosenie,“ pochvalovala si a porovnávala účast na Horňácku s podobnými akcemi „u súsedú“ členka Slovenského koseckého spolku, Jana Zemanovičová z Lubiny.  

V jubilejním ročníku vyhodnotila odborná kosecká komise jako nejlepšího jednotlivce v dospělých Pavla Padalíka ze Šardic. V mládežnicích byli nejšikovnější hned tři sekáči: domácí Vítek Srubjan, Filip Galečka z Hrubé Vrbky a Adam Jagoš z Lipova. Z kolektivů si odnesla prvenství partie s názvem Vrbecký sodovčák. V pohrabování pokoseného zabodovaly půvabné zpěvulenky z blatnického souboru Svodnica.   

„Chtěl bych poděkovat všem občanům Malé Vrbky, jejich přátelům a sponzorům, kteří uskutečnění jubilejního Horňáckého kosení umožnili. Naplno se potvrdilo naše dědinské motto: Malané, do gule!,“ pochvaloval si s oddechem po náročných dnech přípravy a finále jubilejního Horňáckého kosení starosta Malé Vrbky Igor Vavřík.

Autor: AV

Vaše názory

Pojďte ven s Akropolisem

Kunovice

Pojďte ven s Akropolisem

V neděli 16. června v odpoledních hodinách se v kunovickém Areálu Jízdy králů rozezněla taneční hudba. Svá...

26. 6. 2019
Regatu ovládl King Kong a Včelka Mája

Holešov

Regatu ovládl King Kong a Včelka Mája

Víkendu vládl devátý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata. Jako každý rok byl i letos festival dvoudenní a...

25. 6. 2019
Svítilo sluníčko i dětská očka

Uherské Hradiště

Svítilo sluníčko i dětská očka

Hradišťské sluníčko, týdenní minifestival k podpoře dětského čtení, přineslo krom vyhlášení výsledků dětské literární soutěže i letos...

25. 6. 2019
Deváťáci v Dolněmčí zdobili školu

Dolní Němčí

Deváťáci v Dolněmčí zdobili školu

Nivnická krojová výšivka zdobí jeden z pilířů na chodbě Základní školy v Dolním Němčí. Na této krojové...

24. 6. 2019
TOPlist