FacebookYoutubeInstagram

Hasiči z Bílovic slavili 150. narozeniny

Bílovice Společnost 27. 6. 2019
Hasiči z Bílovic slavili 150. narozeniny
Foto: Petr Chrástek
Inzerce

Oslav nejstaršího vesnického dobrovolného sboru na Moravě se zúčastnil hejtman, senátor, řada starostů a potomek zakladatele sboru Wilken Engelbrecht se svou rodinou.

V odpoledním volném programu se představila hasičská technika v průřezu téměř tří století. Od jednopístové, ručně pumpované koněspřežky z roku 1880 v groteskní ukázce hasičů ze Šarov, která pobavila stovky diváků, přes raritní parní stříkačku veteránů z Kvítkovic z roku 1907 v dobových uniformách až po ukázku jejich kolegů z Velkého Ořechova se stříkačkou z roku 1951 a nevšedním zásahovým dopravním prostředkem v podobě Zetoru 25 s vlečkou.

Všechny ukázky zásahů byly provedeny na nádherně vyrobených napodobeninách rodinných domků a větrného mlýna, jejichž autorem byl zručný člen bílovického výboru. K vidění byl i nově rekonstruovaný hasičský mercedes z Bojkovic z roku 1939 či hasičská stříkačka z Napajedel vyrobená v červnu 1938, která je nyní ve vlastnictví oslavenců z Bílovic. Jde o plně funkční stroje, jediné svého druhu na světě!

Z nové techniky se představilo snad vše, co jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči v této době používají k zásahům u požárů. Diváci viděli ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozu hydraulickou technikou, hašení hořícího vozu anebo předvedení nejnovějšího cisternového hasičského auta, které před týdnem sjelo z výrobní linky. Pánové se přijeli s tímto krasavcem, i když zatím s převozním číslem, pochválit a pořadatelé jim za to moc děkují.

Svou rychlost a zručnost předvedla též děvčata z Bílovic při ukázce požárního útoku. K dobré náladě zahrála i Topolanka a o občerstvení též nebyla nouze.

Autor: Petr Chrástek

Vaše názory

Kino Máj praskalo ve švech pod palbou youtuberů

Uherský Brod

Kino Máj praskalo ve švech pod palbou youtuberů

Doslova davové šílenství se strhlo při Grand Show Time. Porty, Attack, Ati, Dejvit, Katezee, Creep, Lukefry, Natyla,...

27. 6. 2019
Dvacáté Horňácké kosení se nad Malou Vrbkou vydařilo po všech stránkách

Malá Vrbka

Dvacáté Horňácké kosení se nad Malou Vrbkou vydařilo po všech stránkách

Spokojeni mohli být všichni návštěvníci na jedné z nejkrásnějších kulturně-společenských událostí v přírodě v podhůří Bílých Karpat...

26. 6. 2019
Pojďte ven s Akropolisem

Kunovice

Pojďte ven s Akropolisem

V neděli 16. června v odpoledních hodinách se v kunovickém Areálu Jízdy králů rozezněla taneční hudba. Svá...

26. 6. 2019
Regatu ovládl King Kong a Včelka Mája

Holešov

Regatu ovládl King Kong a Včelka Mája

Víkendu vládl devátý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata. Jako každý rok byl i letos festival dvoudenní a...

25. 6. 2019
TOPlist