FacebookYoutubeInstagram

Jaká filmovka byla, každý posoudí sám

Uherské Hradiště Společnost 8. 8. 2008
Jaká filmovka byla, každý posoudí sám

Promítání pro veřejnost na Masarykově náměstí

Foto: pri

Včera skončila Letní filmová škola, příští rok bude mít „českou konkurenci“

O tom, že byl zajímavý program i hosté, není potřeba hovořit. Promítané filmy, veřejné promítání na náměstí a v parku, besedy, work shopy, koncerty a jiný doprovodný program na filmovku přilákal tisíce lidí, 6120 akreditovaných - kina praskala ve švech.

Na problémy s akreditacemi, ubytováním jsou stálí návštěvníci už trochu zvyklí. Letos se však všechno vyostřilo dvojitým vykradením kina těsně před filmovkou a v průběhu druhého týdne, kdy zmizely všechny databáze a důležité kontakty... no, povídá se po Hradišti leccos o tom, komu a na co by se mohly hodit!

Největším kamenem úrazu byly narvané sály. „Omlouváme se za omezení kapacity sálu způsobené zákazem sezení na schodech. Tento zákaz není rozhodnutím pořadatelů festivalu. Děkujeme za pochopení, trpíme s vámi. Štáb.“ Tento text zdobil vstup do projekčních prostorů po celém Hradišti. Kdo nebyl na místě minimálně o čtyřicet minut dřív, už se do sálu nedostal, lidé se báli odejít na toaletu, aby jim někdo nezasedl místo, takže to někdy mezi návštěvníky a pořadatelskou službou doslova vřelo. „Já jsem si vzal týden dovolené v práci, zaplatil za celý pobyt a teď nemám šanci vidět ani polovinu toho, co jsem chtěl. Pořád někde stojím frontu. Jezdil jsem sem roky, ale asi na to už kašlu,“ zlobí se Martin z Prahy, který chtěl atmosféru filmovky přiblížit i přítelkyni, která přijela poprvé. Oba jsou z toho rozmrzelí a naštvaní. „Místo úžasného týdne v Hradišti se pořád jenom mačkáme v tlačenicích,“ dodává.

Atmosféra v kinech byla zákazem sezení na schodech poznamenána...jenže za tohle protipožární opatření štáb filmovky nemohl. Kdyby bylo porušeno, hrozil zákaz promítání. Co ale mohli pořadatelé ovlivnit, byly brigádníci u vchodů. „Chtějí dělat festival pro intelektuály, ale u vchodu nikdo ani neví, kdo je to Juraj Jakubisko,“ komentovali návštěvníci kina, kteří marně hledali slibovanou výstavu jeho grafik.

Diskuze návštěvníků ohledně úrovně filmových listů, nefunkčních sluchátek a jiných nedostatků, které se omílaly na každém rohu, nebudeme rozpatlávat, protože víme, že zorganizovat takovou masovou akci není vůbec jednoduché. Obzvlášť když organizátorům často někdo podkopával nohy. Snažili se z plných sil, pracovali do pozdních nočních hodin a ke konci filmovky už se únavou ploužili jako stíny.

Ať je to, jak chce, 34. ročník filmové školy připravili nejlépe, jak uměli. Z chyb a nedostatků se poučí a další ročník bude určitě zvládnut lépe a organizačně propracovaněji.

Autor: IVA TYMROVÁ

Vaše názory

Maják v moři uměleckém

Uherské Hradiště

Maják v moři uměleckém

Galerie Maják je nově se formující uskupení, které se snaží nastarovat uměleckou dráhu především pro již studující...

8. 8. 2008
Krojovaná Hádramašmátrá

Tasov

Krojovaná Hádramašmátrá

Besedu u Bigbítu otevírala na alternativní scéně Hádramašmátrá z Blatnice. Svým jedinečným vystoupením vesnického folklorního punku rozesmála...

8. 8. 2008
Márdi: Na kytaru jsem se naučil jako Dalibor… z nouze

Tasov

Márdi: Na kytaru jsem se naučil jako Dalibor… z nouze

Na Besedě u Bigbítu v Tasově zahrála v sobotu i Vypsaná fiXa, jedna z našich nejoblíbenějších kapel....

8. 8. 2008
Na multižánrové Besedě byla pohodička

Tasov

Na multižánrové Besedě byla pohodička

Topolový háječek v Tasově o víkendu ožil. Sjeli se sem návštěvníci z celé republiky i Slovenska a...

8. 8. 2008

Související

Uherské Hradiště

Milan Lasica dojatě a s noblesou převzal Výroční cenu AČFK

Za noblesu, s níž překonává všechny umělecké i životní překážky, za naději, která sálá ze všech melancholických...

Uherské Hradiště

Ondra Vetchý díky slibu přijel jen na otočku

Na projekci pohádky S čerty nejsou žerty a setkání s režisérem Hynkem Bočanem a oblíbeným hercem Ondřejem...

Uherské Hradiště

Předpremiéru oceňovaného filmu Budiž světlo uvidíte na filmovce

Cenu za mužský herecký výkon si z letošního Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odnáší Milan Ondrík, který...

Uherské Hradiště

Radana Korená: Zatím je mi krásně a užívám si to

Už v pátek se Uh. Hradiště ponoří do filmového světa Letní filmové školy, která vám celých deset...

TOPlist