FacebookYoutubeInstagram

Jarošovský pivovar má vlastní minimuzeum

Jarošov Společnost 27. 11. 2018
Jarošovský pivovar má vlastní minimuzeum

Milan Špičák při prvním výkladu v nově otevřeném minimuzeu.

Foto: pas
Inzerce

Celoživotní sbírku Milan Špičák přestěhoval přes ulici

UNIKÁT

V den, kdy v Jarošovském pivovaru představili nový speciál - Jarošovského Jožu 13%, speciální spodně kvašené, polotmavé pivo, v jehož vůni vystupuje karamelová a lehce chmelově kořeněná vůně, otevřeli také minimuzeum. Tvoří ho celoživotní sbírka Milana Špičáka, který se v původním pivovaru narodil a od osmi let začal se sbíráním všeho s logem JP. "Garáže jsou poloprázdné a pod pergolou toho taky hodně ubylo, ale hromadu toho mám ještě doma," poznamenal Špičak po stěhování do muzea. "Jsem šťastný, že si to nemusím vzít do hrobu. Víte, jak by ta moje hrobka vypadala?"

Minimuzeum má dokonce čtyři kmotry! Jsou jimi vylosovaní návštěvníci výstavy Pivo a tabáček ve Slováckém muzeu Pavel Lůčný, Vlasta Frýzová, Robert Daníček a nová tvář značky Jarošovského pivovaru Petra Jilíková. Z rukou ředitele Miroslava Harašty v pátek převzali křestní listy, které jim do konce života zaručují bezplatný vstup na akce pořádané Jarošovským pivovarem a speciály ve dvou baleních na příští rok zdarma.

"Toto jsou moje poklady," přivítal Špičák první návštěníky muzea po přestřižení pásky a podělil se s nimi o svůj životní příběh až do poslední věty. "Jarošovský pivovar přežil dvě války, povodeň v roce 97 nikoliv."

V minimuzeu najdete na panelech ze Slováckého muzea celou historii pivovaru a předměty spojené s výrobou, přepravou, spotřebou a propagací Jarošovského pivovaru. Tyto prostory se stanou součástí exkurzních tras a každý druhý rok se v nich budou z iniciativy Milana Špičáka setkávat bývalí zaměstnanci a příznivci Jarošovského pivovaru. Příští rok to bude již podesáté!

"Od prosince budeme minimálně jedenkrát týdně provázet příchozí po pivovaru," slibil ředitel pivovaru. Exkurze nabídne výlet do historie právě díky tomuto muzeu, výklad technologie výroby na schématickém zobrazení a následnou prohlídku přímo ve výrobě. 

Autor: pas

Vaše názory

Horněmčí vyměňovalo prasklou žárovku

Horní Němčí

Horněmčí vyměňovalo prasklou žárovku

Že se umí dobře bavit, předvedli obyvatelé Horního Němčí na již tradiční Horněmčanské akademii. Hlavním pořadatelem je...

27. 11. 2018
Do Traplic se vrátily babské hody

Traplice

Do Traplic se vrátily babské hody

Měsíc a půl po tradičních hodech prožili obyvatelé Traplic další hodovou slavnost. Tamní mládež se rozhodla po...

26. 11. 2018
Chasu vedli Včelaráci

Bílovice

Chasu vedli Včelaráci

„Pět let spolu na hody tančíme. Letos už nazrála doba, abych stárkoval, tak jsme to vzali na...

26. 11. 2018
Nechyběla árie z Dvořákovy Rusalky

Uherské Hradiště

Nechyběla árie z Dvořákovy Rusalky

Vyprodaný sál Reduty, nadšené publikum, standing ovation i fronta na podpisy. Takový úspěch zaznamenal koncert světoznámé sopranistky...

24. 11. 2018
TOPlist