FacebookYoutubeInstagram

Jedli koláčky až z Valašska

Babice Společnost 21. 10. 2016
Jedli koláčky až z Valašska
Foto: ket

Hledali, přemlouvali, přesvědčovali, až nakonec našli. Proces hledání letošních babických stárků byl složitý, ale této role se nakonec ujala Monika Žaludová. Tu už po dva roky doprovázel v kroji její přítel Petr Šafařík. Nebylo pochyb, že se letos po boku své partnerky postaví do čela hodové chasy i on. "Přemlouvat jsem ho moc nemusela. Sám říkal, že si hody v civilu už ani nedokáže představit," prozradila na svého přítele Monika Žaludová. Přesto, že stárek pochází z Újezdu u Valašských Klobouk, přijala ho babická chasa za svého. Je to i dílem letošní stárky, která na hodovou tradici nedá dopustit. "Maminka mě oblékala do kroje, už když mi byl rok. Z té doby si sice nic nepamatuju, ale v kroji jsem pak chodila i jako starší. A v patnácti letech jsem přešla do chasy," vzpomíná stárka Monika.

Náročné nebylo jen hledání stárků, ale i samotná příprava hodů. Třeba pečení hodových koláčků se věnovala sama stárka. "Babička mého přítele peče koláčky a nabídla se, že je pro nás letos udělá. Takže jsme byli ve čtvrtek před hody v Újezdu, abychom napekli koláčky," řekla dále Monika.

Hodové veselí čišelo ze všech členů babické chasy. Ta potěšila návštěvníky secvičeným hodovým pásmem. Oproti zažité tradici však mohli lidé letos zhlédnout tanec už během odpoledního programu v areálu U Střešně. Absence mladších stárků totiž uvolnila místo v harmonogramů hodů, a tak zbylo i místo na taneční pásmo.

Autor: ket

Vaše názory

Od malička v kroji

Jarošov

Od malička v kroji

Od vstupu do chasy, téměř deset let, vyhlíželi dobu, kdy se chopí hodového práva. Letos nastala ta...

20. 10. 2016
U Kašpárků už stárkovali všichni!

Uherský Ostroh

U Kašpárků už stárkovali všichni!

Manželé Kašpárkovi o víkendu uzavřeli stárkovský účet. Po jejich synech Ondřejovi a Víťovi se v čele hodového...

19. 10. 2016
Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Boršice

Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Sestry Eliška a Sabina Staufčíkovy vévodily letošním boršickým hodům. Elišku pod starším právem doprovodil Tomáš Brázdil, úlohy...

18. 10. 2016
Na hodové se vodilo pod trojici práv

Mařatice

Na hodové se vodilo pod trojici práv

Císařské hody v Mařaticích jsou ustáleným pojmem, ovšem ani to nenechává místní chasu v klidu a snaží...

18. 10. 2016
TOPlist