FacebookYoutubeInstagram

Jsme tu pro všechny, kteří si slavnosti chtějí užít

Uherské Hradiště Společnost 6. 9. 2019
Jsme tu pro všechny, kteří si slavnosti chtějí užít

Antonín Mach, ředitel Klubu kultury s Luckou.

Foto: Martina Zapletalová

Rozhovor s Antonínem Machem, ředitelem Klubu kultury, který je hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených památek

U organizace Slováckých slavností vína a otevřených památek jste už třináctým rokem, o co především usilujete?

Chci, aby starosti, které se slavnostmi jako organizace máme, veřejnost nevnímala. Jsme závislí na darech a příspěvcích, a tak musíme vyjít s rozpočtem, který není nafukovací. I když výše je stejná, snažíme se dělat slavnosti stále zajímavější, poutavější, přívětivější a profesionálnější. Jsme tu prostě pro všechny, kteří si Slavnosti chtějí užít.

Jak to děláte?
Máme stále více zkušeností. A navzdory tomu, nebo možná právě proto, nás to pořád baví.

Z čeho máte třeba letos, co se týče slavností, opravdu radost?
Mě osobně potěšilo, že třeba město Uherský Brod, které několik ročníků Slavností vynechalo, se letos opět zúčastní, a to jako host Slavností. Oslovily nás samotné místní soubory a kroužky, které si Slavnosti vždycky užívaly a chtějí s námi slavnosti sdílet.

Jaké je jejich hlavní letošní téma?
Slavnosti měly vždycky své hosty, ať už z partnerských měst, nebo spřátelených souborů. Tento rok jsme to ještě prohloubili a cíleně pozvali soubory ze zemí Visegrádské čtyřky, tedy Polsko, Maďarsko Německo a Slovensko. Jsme si nejblíž nejen geograficky, ale částečně i mentálně. Folklor je univerzální jazyk, kterým mohou i cizí soubory oslovit návštěvníky, i když nemluví jejich řečí. Taky víme, že sem nezavítají jen soubory z těchto zemí, ale i návštěvníci, kteří sem dlouhodobě přijíždějí se na Slavnosti podívat. Hranice těchto zemí o víkendu padnou. Na slavnosti tak budete mít příležitost mimo jiné zhlédnout velkolepé představení maďarského folkloru 77 verbunkov souboru Ifjú Szivek nebo si poslechnout polský sbor.

Ovlivní toto téma i zahajovací pořad letošních slavností?
Ano, originální autorský pořad, který bude zahájením slavností v pátek na Masarykově náměstí, má letos název Procházka po Visegrádu, což napovídá, jakému folkloru bude podium patřit. Slavnosti startují už v pátek od 16 hodin ve vinném stanu, s cimbálovou muzikou Ohnica a vínem vinařů Sady. Také prozradím, že při zahajovacím programu ve 20 hodin bude starosta města předávat barikový sud vinaři z našeho regionu, oceněnému v rámci Národní soutěže vín.

Program slavností je i letos bohatý a různorodý, a kromě folkloru v něm najdeme i rock, dechovou hudbu nebo třeba klezmer. Jak se rozhodujete při výběru?
Někdy nás lidé sami inspirují tím, co chtějí. Tyto slavnosti se například vracíme k pořádání Lidové veselice v Klubu kultury. Koná se v sobotu večer ve velkém sále a k tanci i poslechu zahraje milovníkům dechovky od 20 hodin dechová hudba Blatnička.

Co nového jste ještě pro návštěvníky připravili?
Letos poprvé si lidé budou moci pořídit originální kelímek v designu Slavností vína. Cítíme zodpovědnost za velkou produkci odpadu při akci a tento velmi odolný kelímek lze použít opakovaně. Navíc má klip, který se může připnout za opasek, na tašku nebo třeba na kočárek. Někdo jej využije na burčák, jiný na víno, ale radost z něj budou mít i děti. O tématu ekologie a snižování odpadu se dnes hodně mluví a toto směřování je potřeba. Kelímek sice není vratný, ale můžete jej několikrát použít a nechat si jako upomínku na Slavnosti, takový sběratelský kousek.

Jsou pro vás Slavnosti stále jen radostí?
Pro mě jsou radostí i starostí zároveň, jinak to nejde, protože je to velká akce. Můžeme být jako kolektiv sebevíc nadšení, ale pomáhá nám i sounáležitost lidí odsud, desítek souborů, spolupracujících partnerů, obcí, mikroregionů. Vždy se snažíme vytvořit po celé Slavnosti na daném místě ty nejlepší podmínky jak pro účinkující, tak návštěvníky. Všichni se tu musí cítit výjimečně. Sytí mě, když vidím, že se lidé na Slavnosti těší a opakovaně vidím známé tváře. Cítím to jako jejich tiché poděkování.

Autor: MM

Vaše názory

Hody ve Véskách vedl stárek z Mařatic

Vésky

Hody ve Véskách vedl stárek z Mařatic

Ve Véskách se konaly tradiční hody s právem o týden dříve než u sousedů v Sadech. Letos...

6. 9. 2019
Hody bez stárků, zato s dobrou náladou a novým beranem

Uherské Hradiště - Sady

Hody bez stárků, zato s dobrou náladou a novým beranem

Městská část Sady uspořádala další slovácké krojové hody s právem. Hodový víkend doprovázelo tropické počasí, které ovšem...

5. 9. 2019
Školní rok začal i v ACADEMIC SCHOOL

Uherské Hradiště

Školní rok začal i v ACADEMIC SCHOOL

V pondělí 2. září 2019 se konalo v kině Hvězda v Uherském Hradišti velké slavnostní zahájení školního...

4. 9. 2019
Osvětimany mají novou hasičskou cisternu

Osvětimany

Osvětimany mají novou hasičskou cisternu

Tropy provázely sobotní oslavy 120. výročí založení SDH v Osvětimanech. Podpořit místní hasiče přijeli kolegové ze Stříbrnic,...

4. 9. 2019

Související

Uherské Hradiště

Na výstavu vín do Reduty letos zdarma!

Tradiční součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek je nedělní výstava vín v Redutě. Pro město Uh....

Uherské Hradiště

Národní výstavy vín slovácké podoblasti bude letos opět "korunovat“ Putování Vinohradskou ulicí

Také letošní ročník Putování Vinohradskou ulicí, které je vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek, bude...

Uherské Hradiště

Sklepy Mařatice se chystají na velkolepé Putování Vinohradskou ulicí

Putování Vinohradskou ulicí je již 12 let vyvrcholením každoročních Slováckých slavností vína a otevřených památek. A ne...

Uherské Hradiště

Vítejte na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek!

Hradiště žije po celý rok a Slavnosti vína jsou vyvrcholením hektického, ale krásného léta u nás ve...

TOPlist