FacebookYoutubeInstagram

Kontráš v Popovicích podruhé

Popovice Společnost 30. 8. 2010
Kontráš v Popovicích podruhé

Mužská část FS Lipovjan v akci.

Foto: pri

Místo výborné polévky k snídani někteří dali přednost štamprlce

Popovský kontráš si buduje pověst dobré tradice. Již podruhé se v Amfíku Bukovina v Popovicích setkali zástupci folklorních souborů z oblasti Horňácka a Dolňácka. Pomyslně spolu zkřížili nejcennější zbraně. Umění zpěvu, tance, muzikantské dovednosti. Tedy lidovou tradici, která zakořenila příliš hluboko, aby ji jen tak někdo mohl vymazat z kulturního dědictví obou regionů.

"Jde nám o vzájemné setkání lidí nejen na pódiu, ale i v zákulisí. Jde o budování vazeb a vztahů. Spory, kdo je lepší, se nechávají stranou. Sdělujeme si své zkušeností v naší zálibě - folkloru a všem, co k němu patří," vystihuje Kuba Tomala, jedna hlava z trojlístku organizátorů Tomala, Ilík, Šlosar.

Akce pořádané v přírodních areálech jsou závislé na počasí, ale návštěvníci při samotném vystoupení i po ukončení programu neskrývali pozitivní emoce.

Po skončení hlavního pořadu, kde vystoupily přizvané soubory a muziky z obou regionů, akce pokračovala besedou u cimbálu. Už ale v hale, kde vyhrávala jedna kapela za druhou. "Měli jsme strach, že lidé budou promrzlí a půjdou domů, ale nestalo se tak a u besedy jsme vydrželi až do pěti do rána," říká Kuba a už z něho pomalu leze také to, že po večerním juchání bylo krušné vstávání. Někteří si vědí ale vždy rady, proto přišlo na ověření nejspíš nadnárodního pořekadla "Čím ses pokazil, tým se aj sprav". "Členové z FS Lipovjan tu spali, takže ráno, když mě přišli budit se štamprlou v ruce, nebránil jsem se," prozrazuje Kuba při ranní snídani, na kterou byla připravena slepičí polévečka. V neděli program uzavřela desetiletá Cifra a Harafica svým vystoupením.

Autor: pri

Vaše názory

Oba stárky našli u Jordánů

Vésky

Oba stárky našli u Jordánů

Vésky o víkendu žily hodovým veselím. Bratři Jakub a Václav Jordánovi převzali štafetu od sourozenců Ondrejkových a...

30. 8. 2010
Obnovení legendární Súchovské republiky

Suchov

Obnovení legendární Súchovské republiky

Před Základní školou v Suchově se sešli v sobotu ráno lidé, kteří jsou příznivci Súchovské republiky, bývalého...

29. 8. 2010
Zabereme, hej, hou!

Staré Město

Zabereme, hej, hou!

Poslední prázdninový týden byl ve St. Městě ve znamení ekologie a také překonávání rekordů. Za vstupné v...

29. 8. 2010
Setkání patriotů regionu

Uherský Brod

Setkání patriotů regionu

Poslední prázdninový víkend se do Uh. Brodu sjížděli návštěvníci, aby mohli vstoupit za bránu místního pivovaru. Pivovaru...

29. 8. 2010
TOPlist