FacebookYoutubeInstagram

Koštu dominovala mešní vína

Velehrad Společnost 25. 11. 2013
Koštu dominovala mešní vína
Foto: pri

Po roční odmlce se Velehrad opět stal hostitelským místem pro vinaře mezinárodní výstavy Cisterciácká pečeť. Pořadatelé z Matice velehradské svůj košt umístili do reprezentativního Slovanského sálu zdejšího církevního komplexu a tomu uzpůsobili, oproti zvyklostem běžných koštů, spektrum nabízených vín.

"Vážení návštěvníci Cisterciácké pečeti, jsme rádi, že jste si oblíbili mezinárodní výstavu mešních a košer vín a pošesté se - i po roční přestávce - setkáváme," přivítal návštěvníky Petr Hudec, člen organizačního výboru.

Realizačnímu týmu se podařilo shromáždit 75 vzorků menších a košer vín. "V nabídce je připraveno 57 mešních, 16 vín košer a 2 liturgická - z Ameriky a ze Svaté země," přidal podstatnou informaci, kterou rozšířil o informaci ještě důležitější, aby se plnící se sál neznepokojoval a večer předčasně neskončil situací, že by nebylo co koštovat. "Jak bývá zvykem, toto množství velmi krásných vín zpravidla nepostačí k tomu, abychom zde mohli strávit dlouhý večer, proto jsme sortiment doplnili ještě necelou stovkou vín z našeho moravského regionu."

Organizátoři nejvíce při zajištění koštu spoléhají na přátele a nadšence. "Jsou to vína netradiční, a proto jsme při výběru vzorků odkázání nejvíc na ty, co nám vína přivezou ze svých cest, no a pak na profesionály, kteří působí na českém trhu a věnují se distribuci těchto vín," prozradil Hudec, který dodal, že koštování přináší i přidanou hodnotu. "Pan Petr Hlaváček nám přivezl víno až z Řecka, které pochází z kláštera, kde je vyrábí přímo mniši. Tyto zajímavé informace člověk nedocení ani tak v samotné chuti, ale spíš jako doprovodnou informaci, která určitě zvyšuje zážitek při samotném koštování."

Majitel nejlépe hodnoceného vzorku ze Slovenska, Tramínu červeného 2012, slámového mešního vína s 91 body, převzal z rukou předsedy Matice velehradské Mons. Jana Peňáze cisterciáckou pečeť. "Ke každému ročníku vytváříme takovýto šperk, bronzovou pečeť. Podoba vznikla podle dobových pramenů z počátku 13. století, na kterých je vyobrazen cisterciácký opat," popsal Hudec prestižní ocenění pro vítěze.

Historie a tradice vinařství v cisterciáckém klášteře, specifikace výroby mešních a košer vín - i tyto informace se návštěvníci dočetli ve vydaném katalogu. "Roční odmlka byla čistě z organizačních důvodů, kvůli generační výměně v pořadatelském zázemí. Již dnes ale víme, že sedmý ročník se uskuteční 8. listopadu 2014," potvrdil Hudec informaci otištěnou na poslední straně katalogu.

Autor: pri

Vaše názory

Svatební den nanečisto

Staré Město

Svatební den nanečisto

Budoucí nevěsty, ženichové, bývalky, ale také příznivci módy zavítali do kongresového sálu ve Starém Městě, kde proběhl...

25. 11. 2013
Popovice se pyšní svými symboly

Popovice

Popovice se pyšní svými symboly

Popovice byly donedávna jednou z mála obcí, která neměla svůj znak. Do podzimu tohoto roku používaly pouze...

25. 11. 2013
Zajímali se o zdravotní stav

Boršice

Zajímali se o zdravotní stav

Kulturní dům v Boršicích si v pátek pronajali místní vinaři. Sešli se, aby probrali zdravotní stav svých...

22. 11. 2013
Uctění válečných veteránů

Boršice

Uctění válečných veteránů

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu. K oslavám se 11. listopadu v 11 jedenáct hodin...

22. 11. 2013

Související

Staré Město

Rekordní den vína

Ve znamení rekordů se odehrával sobotní Staroměstský den vína. Jezuitský sklep už od rána čelil nájezdům účastníků...

Drslavice

Na koštu čekalo sto litrů burčáku

Ani letos nechyběl v Drslavicích košt burčáku a vína. Tahákem letošního ročníku akce se stal koncert dechové...

Zlechov

Ve Zlechově koštovali neobvyklé odrůdy

Letošní Zlechovské koštování nabídlo k ochutnání celkem 361 vzorků vín. I když se jednalo hlavně o známé...

Topolná

Košt přesenuli do většího

Už po čtyřiačtyřicáté čekaly na milovníky vín v Topolné vzorky toho nejlepšího od místních i přespolních vinařů....

TOPlist