FacebookYoutubeInstagram

Kralováním žila celá Šimčíkova rodina

Hluk Společnost 24. 7. 2008
Kralováním žila celá Šimčíkova rodina

Kůň, který vezl krále, nebyl z vlastní stáje

Uplynulý víkend proběhly v Hluku jubilejní 20. dolňácké slavnosti s jízdou králů a přehlídkou dechových hudeb. Zdejší tradice se odehrává jednou za tři roky. Těší se velkému ohlasu, byť je ve středu pomyslného trojúhleníku okolních dědin, ve kterých se jízdy králů slaví taktéž.

Oslavy jsou rozloženy do čtyř dnů, kdy první, čtvrteční den, je věnovaný věřícím, kteří chtějí zavítat na polní mši svatou u kapličky pod Babími horami. V pátečních odpoledních hodinách se uskutečnil seminář o lidovém ornamentu, vystoupily domácí dětské soubory Košuláci, Žarúžek a Hluboček. Pozvání přijala Děcka z Buchlovic, Štěpnička z Veselí nad Moravou a Radosť z Trenčína. Na večerní představení organizátoři pozvali, doufejme, že ne k poslednímu vystoupení, brněnský vojenský profesionální soubor Ondráš.

Sobota byla kulturním programem naplněna od samého rána, kdy už od devíti začala probíhat výstava obrazů, historie jízdy králů, harmonik a krojů v prostorách základní školy. Na stadionu přivítala a postupně zvala na pódium k 37. slováckému festivalu dechových hudeb moderátorka Alena Rapáčková DH Šarovec, Kosenku, Žadovjáky, Záhorienku, Boršičanku A. Koníčka a Fryštáckou Javořinu. Jak kdo chtěl a měl chuť, mohl se večer rozhodnout, zda si zajde poslechnout lidovku v podání mužských sborů z Hluku, Vacenovic, Nedakonic, Čejkovic, Lanžhota a pozvaného sboru z Holandska nebo si mohl zajít na taneční zábavu s DH Šarovec.

„Do rána jsem spal klidně, žádné zlé sny jsem neměl a na dnešní den se velmi těšil,“ jsou po ránu slova krále Lukáše Šimčíka, když začínalo oblékání a pomalu se u rodného domu shromažďovaly stovky přihlížejících. „Není to, jako když vstávám do školy, jsem přeci jen králem jednou za život a naplňuji tatínkův sen, takže jsem rád, že mi taťka s mamkou se vším moc pomáhají,“ říká letošní král.

„Nálada je perfektní, počasí nám přeje a na syna jsem patřičně hrdý. Moc nás těší, že se nám podařilo ho do takové parády dostat. Možná tak může najít díky tomuto zvyku vážnější vztah k lidové tradici, která se takovýmto způsobem uchová. Takto se předávala i nám od našich otců. Celá naše rodina půjde v kroji a do odpoledního průvodu se zapojí i náš mladší syn Kuba se svým poníkem,“ doplňuje v ranních přípravách otec Radek Šimčík. Hlavní nedělní program mohl začít. Osmadvacetičlenná krojovaná družina už přijela žádat o povolení pro svého vyvoleného krále. Nejprve u otce a pak všichni společně přejeli k obecnímu úřadu, kde starosta obce Jan Šimčík vydal povolení družině. A ta, jak káže tradice, postupně projížděla s vykřikováním tradičních vyvolávek celou obcí.

Po obědě vyrazila celá družina s králem a všichni pozvaní do průvodu, který čítal přes pět set krojovaných, směrem k místnímu stadionu. Zde už mohl začít hlavní pořad Dolňáckých slavností, kde vystoupili další pozvaní hosté. Večer pak v parku u tvrze udělala tečku za letošními Dolňáckými slavnostmi hlucká dechová hudba. 

Autor: pri

Vaše názory

Na projekty přispěla i nadace

Velehrad

Na projekty přispěla i nadace

Významným partnerem se i pro letošní rok stala uherskohradišťská Nadace Děti - kultura - sport, která mimo...

24. 7. 2008
Bende se oženil na Velehradě

Velehrad

Bende se oženil na Velehradě

„Jezdil jsem docela často k silně věřící babičce a ona mi na mé přání před spaním přeříkávala...

24. 7. 2008
Pořád je to výjimečná událost, říká Pavlica

Velehrad

Pořád je to výjimečná událost, říká Pavlica

Pomyslné veslo patrona Dnů lidí dobré vůle po nezapomenutelném Radovanu Lukavském, který nás nedávno opustil, přebral jeho...

24. 7. 2008
Dny Dobré vůle pomohly potřebným

Velehrad

Dny Dobré vůle pomohly potřebným

Hlavní poutní mši o svátku svatých Cyrila a Metoděje letos na Velehradě předsedal bývalý papežský nuncius v...

24. 7. 2008

Související

Hluk

Jízda králů - folklorní fenomén napříč historií

Jízda králů v Hluku prošla vývojem a za dobu své existence doznala mnoha změn. Byla k vidění...

Hluk

Syn králem, otec starostou

Martin Křižan se letos bude muset během Dolňáckých slavností v Hluku vypořádat s dvěma důležitými rolemi. Jako...

Hluk

Ondráš v Hluku naposledy?

Vystoupení VUS Ondráš každý očekával s napětím. Kolem zrušení tohoto souboru se vedou dlouhé diskuse na nejrůznějších...

Hluk

Lásku ke krojům získala po předcích

„Mašle ke krku se musejí zkrátit, jsou příliš dlouhé,“ byla první slova Jarmily Pospíškové, která v neděli...

TOPlist