FacebookYoutubeInstagram

Krojovanou Strážnici zkrápěl déšť

Strážnice Společnost 2. 7. 2015
Krojovanou Strážnici zkrápěl déšť
Foto: pas

Sedmdesáté jubileum nabídlo program jednotlivcům i rodinám

Mezinárodní folklorní festival a Dětská Strážnice jsou velkým svátkem pro všechny folkloristy a milovníky lidových tradic. O to víc, když slaví sedmdesáté jubileum!  

Do areálu se sjeli návštěvníci z Čech, Moravy a zahraničí a užívali si pestrý program. Z našeho regionu se v programu objevily desítky účinkujících jak ze souborů, tak pěveckých sborů a hodových chas.

Největší zájem byl o otvírací pořad Uprkův kraj, ve kterém se představila velká část regionálních zástupců včetně proslulé Jízdy králů z Vlčnova, tradičně zaujal také pořad Z krajin za obzorem, ve kterém účinkovaly folklorní soubory a skupiny z Argentiny, Beninu, Číny, Indie, Srbska, Slovenska a Španělska, a také Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.  

Králem verbířů je Staňa Popela  

Ve finále 30. ročníku Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se představilo osmnáct tanečníků. Hudební doprovod tanečníků zajistily cimbálové muziky Burčáci z Míkovic, OLiNa z Hodonína a Šmytec z Brna. V první přestávce pro poradu poroty vystoupili vítězové tří věkových kategorií soutěže dětských tanečníků verbuňku Adam Tomeček z Ratíškovic, Tadeáš Tomšej z Moravského Žižkova a Petr Polách z Kunovic. Druhá přestávka byla věnována ocenění zakladatelské generace soutěže. Nechyběl „ring volný“, kdy si diváci mohli zatančit verbuňk přímo na pódiu.

výsledky verbířů

1. Stanislav Popela, Perná

2. Jaroslav Šraděja, Louka

3. Antonín Žmola, Kněžpole

4. Radim Krchňáček, Nivnice

5. Milan Pokorák, Kyjov

Regionální autoři

Regionální autoři nabídli Slováckou čítanku v podání Jiřího Jilíka a Ladislava Doskočila, pořady Máme to v rodině Anny Maděričové, kde si tátové a synové zazpívali společně, Gastro vitae Romany Habartové, Víno si nás vychovává Hrdého a Hrni, Vyšla hvězda na kraj světa - posvátné písně ze sbírky Františka Sušila, Vzpomínku na Slávka Volavého, Dětský folklor na jevišti aneb Jak na nebi, tak na zemi, Strážnice - Ať bylo, jak bylo, dycky se zpívalo - přehlídkový pořad folklorních souborů ČR. Příběh zbojníka byl nádhernou sobotní tečkou. Při muzikantské veselohře Zvuky nie sú muky alebo Od píšťalky k husličkám, ale i Dětském dvoru se bavily celé rodiny. I přes déšť, který zkropil zámecký areál a kazil náladu, se mnoha účastníků nenechalo odradit a jubilejní festival si užili naplno. Pořad V dobrém sa rozejdem festival zakončil, byla předána ocenění a uzavřely se brány 70. ročníku MFF a Dětské Strážnice.

Autor: iva

Vaše názory

S pohádkovou zahradou pomáhají gymnazisté

Uherské Hradiště

S pohádkovou zahradou pomáhají gymnazisté

Již pošesté uspořádala Mateřská škola s křesťanskou výchovou v Uherském Hradišti dopolední pohádkovou zahradu na ukončení školního...

2. 7. 2015
Hodová chasa vyhrála závod s počasím

Újezdec u Luhačovic

Hodová chasa vyhrála závod s počasím

Svatojánské, nebo také salátové hody se opět po roce konaly v Újezdci a Těšově, kde je organizují...

2. 7. 2015
Na nezdenických hodech se hrálo i country

Nezdenice

Na nezdenických hodech se hrálo i country

V Nezdenicích se konaly hody. Hodová sobota nabídla program pro všechny generace. Odpoledne si mohli návštěvníci poslechnout...

2. 7. 2015
Oblíbené pohádky ožily v Moravském Písku

Moravský Písek

Oblíbené pohádky ožily v Moravském Písku

Zpestřit dětem začátek prázdnin se rozhodl turistický oddíl Zelenáči z Moravského Písku, a to u příležitosti Dne...

1. 7. 2015

Související

Strážnice

Síň slávy pro srdcaře Tondu Žmolu

I když to v zákulisí verbířské soutěže někdy jiskří, Tondovi Žmolovi přeje štěstí i umístění „na bedně“...

Strážnice

Program MFF Strážnice

Čtvrtek 25. června 2015 9.30-11.30 amfiteátr Bludník Z krajin za obzorem (folklorní soubory a skupiny z...

Strážnice

Strážnice oslaví sedmdesáté jubileum

Už za pár dnů přivítají strážnické brány jubilejní 70. ročník mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 33. ročník...

Strážnice

Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Dětskou Strážnici otevře ve čtvrtek 25. června v 19.30 v zámeckém parku pořad Ještě nepůjdeme spát. Na...

TOPlist