FacebookYoutubeInstagram

Místo dobrého vína kvalitní slivovice

Mistřice Společnost 20. 4. 2019
Místo dobrého vína kvalitní slivovice
Foto: VS

Na dohled od zaniklého vinohradu se v Mistřicích rozhodli vysadit ovocnou alej, v níž budou dominovat slivoně. „Tedy pokud se uchytí. Ale vzhledem k tomu, že jsme je dnes sadili v dešti, mlze a velké zimě, tak věřím, že budou mít tuhý kořínek,“ řekl Vlastimil Jánoš, starosta vesnice s více než tisícovkou obyvatel. Na nákup stromů přispěla obci Nadace ČEZ bezmála 150 tisíci korun.

A právě slivovice hrála důležitou roli i při sázení. Zatímco děti po vysazení prvních stromů spěchaly do tepla svých domovů, na chlapy čekalo 46 již poměrně vzrostlých stromů, které mají později sloužit jako zábrany proti sněhovým závějím i jako větrolamy.

Starostu těší, že s nápadem na vysazení stromů přišli právě zahrádkáři, kterým se v poslední době daří a patří k tahounům obecního života. „Vybudovali ovocnou školku, ze které si můžou zájemci odnést rouby zajímavých odrůd. Své záhony tam mají i děti ze školy, které pěstují vlastní zeleninu a přitom můžou koštovat, co právě roste, na výzvědy chodí i prckové ze školky. A místo schůzování se setkávají vždycky na zahradě jednoho ze svých členů, kterému odborně pomáhají při řezu, roubování nebo tvarování korun stromů,“ řekl Vlastimil Jánoš s tím, že zahrádkáři se zavázali nejen k vysazení nové aleje, ve spolupráci s dětmi z místní školy o ni chtějí i pečovat.

Autor: Vladislav Sobol

Vaše názory

Ani zima pána lesů nezastavila

Pitín

Ani zima pána lesů nezastavila

O víkendu se na hřeben Bílých Karpat vydali členové Pítěnské besedy společně s dalšími nadšenci, aby se...

19. 4. 2019
Maňásek získal cenu za nejlepší kolekci vín

Huštěnovice

Maňásek získal cenu za nejlepší kolekci vín

Letos měli návštěvníci Huštěnovického koštu vín možnost ochutnat 220 vzorků tohoto lahodného moku. Krom toho si organizátoři...

18. 4. 2019
Kocourkov-Brod měl premiéru

Uherské Hradiště

Kocourkov-Brod měl premiéru

Novinku Šimona Cabana Kocourkov-Brod uvedlo v sobotu ve světové premiéře Slovácké divadlo. Přední český divadelní a filmový...

17. 4. 2019
Víťoviny jsou vydlážděné vzpomínkami

Uherské Hradiště

Víťoviny jsou vydlážděné vzpomínkami

Páteční večer na Míru patřil máničkám, vzpomínce na Víťu Chromka a pátému výročí jeho odchodu „na druhý...

17. 4. 2019
TOPlist