FacebookYoutubeInstagram

Místo kroje obleče džíny

Kudlovice Společnost 25. 7. 2008
Místo kroje obleče džíny

Kudlovické zpěvačky - Iveta Jabůrková (vlevo) s Leonou, Silvou a Ivou, členkami ženského pěveckého sboru

Foto: rodinný archiv IJ

Jen opravdoví pamětníci si dnes vzpomenou, že u zrodu kapely Halogen stálo i patnáctileté děvče! Uplynulo více jak dvacet let, kdy František Škrabal, Mirek Janošek, Korčak a Jirka Otto každý týden zkoušeli v kudlovickém kulturáku a čekali na zpěváka. Když se z vojny vrátil Radim Kadlec, s hudebníky už zkoušela mladičká Iveta Martináková, dnes Jabůrková. S Halogenem zažila i domácí premiéru 26. srpna 1988. Na bigbítových pódiích vydržela dvě sezony, odzpívala čtyřicet zábav a vdala se.

Iveta se zpěvačkou narodila. Její talent podporovali rodiče a děda Alois cestou do vinohradu, učitelé babické školy při besídkách a výročích, ale i porota soutěže Slovácký koštéř. V Kudlovicích nenašla přemožitele, také v hradišťském kole se jí dařilo. První vítězství si vychutnala už ve čtyřech letech.

Kromě zpěvu chodila na hradišťské lidové škole umění do houslí. Sedm let hrála v cimbálovce vedené Pavlem Štulírem. Cestu do Halogenu jí ukázal Radim Kadlec, s kterým v kroji zpívala v kostele. Bylo jí teprve patnáct, studovala na otrokovickém gymplu.

Než se Halogen vyklubal, zkoušela s hudebníky rozpadlé kapely Proxima déle jak půl roku. V playlistu měla devět písniček a oblíbený duet Kráska a zvíře. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let měl Halogen dobře našlápnuto, ale Iveta se v lednu 1990 rozhodla pro rodinný život. S manželem se znala od hodů, na kterých byla za mladší stárku. Mají spolu dceru Dominiku a syna Tomáše.

Na Halogen ani na zpívání nikdy nepomněla. Jakmile děti vyrostly, začala se objevovat na domácích čajácích a pod tlakem Kudlovjanů vystoupala na pódium a zazpívala „alespoň“ Krásku a zvíře. Tuto sobotu 19. července, kdy s Halogenem oslaví dvacáté narozeniny bude její repertoár bohatší. Kromě avizovaného duetu ještě zapěje songy Dejme šanci a Tvé sliby.

Jakmile opadne euforie bígbítových oslav, stane se z Ivety zase manželka, maminka, vedoucí prodejny v Huštěnovicích. Rockové oblečení vymění za kudlovický kroj, v kterém doslova vyrůstala, a vyrazí si zazpívat za děvčaty místního ženského sboru.

Autor: PAVEL PAŠKA

Vaše názory

Výstava v Divadle Hybernia

Uherské Hradiště

Výstava v Divadle Hybernia

Právě dnes začíná ve foyer Divadla Hybernia v Praze výstava fotografií ze Slováckých slavností vína a otevřených...

25. 7. 2008
Křtilo se za dramatických okolností

Pitín

Křtilo se za dramatických okolností

Pitínský areál u fotbalového hřiště zažil historicky první křest CD domácí kapely Non revolver. „Na desce je...

25. 7. 2008
Každý z hostů přispěje něčím vlastním

Každý z hostů přispěje něčím vlastním

Avantasia - bájný svět, který si v hlavě vytvořil a posléze i převedl do reality zpěvák německé...

25. 7. 2008
Buchlovičtí stárci vzpomínali na náměstí

Buchlovice

Buchlovičtí stárci vzpomínali na náměstí

Setkání generací. Už počtvrté si na buchlovickém rynku dali dostaveníčko hodoví stárci. V kroji i bez něj...

24. 7. 2008
TOPlist