FacebookYoutubeInstagram

Mladí autoři převzali ceny v Galerii Joži Uprky

Uherské Hradiště Společnost 10. 6. 2019
Mladí autoři převzali ceny v Galerii Joži Uprky

Společná fotografie oceněných.

Foto: KBBB
Inzerce

Už dvacet let odměňují nejlepší mladé literáty v kraji

Středeční dopoledne si užila společně s rodiči, učiteli či knihovníky třicítka mladých autorů Zlínského kraje v uherskohradišťské Galerii J. Uprky. Právě v těchto prostorách vyvrcholila tradiční literární soutěž pro děti do 15 let. Všechny práce byly vydány ve sborníku s názvem Kde končí svět.  Slavnostní atmosféru doplnila úžasná vystoupení žáků ZUŠ Slovácko, kteří představili skladby Clauda Debussyho, Václava Mladého a Fritze Kreislera.

"Je to již přesně dvacet let, co se čtyři knihovny Zlínského kraje dohodly, že budou pravidelně odměňovat své nejlepší mladé literáty," vzpomenula začátky Hana Hanáčková, iniciátorka z Knihovny BBB. "A tak v roce 2000 vyšel v Knihovně Kroměřížska, kde se první ročník soutěže konal, almanach Svět 2000 doplněný pracemi dětí z Jihlavy, Havířova a Rájce-Jestřebí."

Letošní ročník dětského literárního projevu oslovil 631 dětí, které zaslaly své práce do regionálních kol pořádaných Knihovnou Kroměřížska, Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně, Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a Knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Do krajského kola pak postoupili vždy tři nejlepší z každé kategorie, celkem tedy 115 příspěvků, a závěrečné sečtení bodů nakonec ukázalo, které práce se porotě nejvíce líbily.

"Mladí autoři psali na různá témata, vsetínští a hradišťští hledali své hrdiny, cestovatelské téma pak zvolili mladí autoři ve Zlíně i v Kroměříži," uzavřela před vyhlášením Hanáčková.

Eliščin Hrdina byl stříbrný

Letošní rok byl na ocenění pro čtenáře z Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti velmi chudý. Ceny převzal pouze trojlístek Antonín Lekeš ze ZŠ Újezdec, Dorota Bučková ze ZŠ Mariánské náměstí Uh. Brod a nejmladší účastnice v kategorii poezie Eliška Matějková z Velehradu, pro kterou bylo toto ocenění prvním velkým triumfem.

"Doposud jsem si psala doma deník s vymyšlenými příběhy jen tak pro radost," prozradila osmiletá Eliška, která ráda čte pohádky, příběhy i dobrodružné knihy. Mezi její oblíbené autory patří Zuzana Holasová, Eduard Petiška, Ivona Březinová a Ivana Peroutková.

Literární soutěže se zúčastnila poprvé a hned se stala nejúspěšnějším zástupcem hradišťské knihovny.

Eliška chodí do 3. třídy ZŠ Velehrad, hraje na flétnu na ZUŠ Uh. Hradiště, ráda maluje, zpívá lidové písničky a se starší sestrou Míšou navštěvuje Dětský folklorní soubor Dolinečka III.

Eliška se dalšího ocenění, společně s dalšími šikovnými dětmi, které se zapojily do literární soutěže Píšu povídky, píšu básně, dočká na vyhlášení okresního kola přesně za týden v kině Hvězda v Uh. Hradišti.

Čtěte více
Autor: pas

Vaše názory

První opletený strom najdete u Slovácké búdy

Uherské Hradiště

První opletený strom najdete u Slovácké búdy

U Slovácké búdy se sešly jak pletařky místní, tak z širšího okolí - až z Přerova a...

10. 6. 2019
Zdravý Feri průvod vedl a ten poškrábaný ho uzavíral

Slovácko

Zdravý Feri průvod vedl a ten poškrábaný ho uzavíral

Od roku 1968 rebelovali proti komunismu, od sametu upozorňují na nešvary doby! Cyklistický závod Giro de Pivko...

8. 6. 2019
Koně na Břestku vystřídali hasiči

Břestek

Koně na Břestku vystřídali hasiči

Krásné počasí přilákalo pod Břesteckou skálu přes stovku dětí, které ke Dni dětí letos místo koňů vítali...

7. 6. 2019
Vinohradská v komorní atmosféře

Mařatice

Vinohradská v komorní atmosféře

Projít si v klidu Vinohradskou ulici a k tomu ochutnat vína od místních vinařů. Tak to byl...

6. 6. 2019

Související

Uherské Hradiště

Dobový jarmark se vzpomínkami na stará řemesla

V předvečer zahájení jarmarku na hradišťském náměstí se nejprve odehrál dobový jarmark v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana....

Uherské Hradiště

Rodinné odpoledne v Knihovně BBB

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana pořádá už potřinácté pro celé rodiny dopolední pořady. Program se koná v sobotu...

Uherské Hradiště

Svítilo sluníčko i dětská očka

Hradišťské sluníčko, týdenní minifestival k podpoře dětského čtení, přineslo krom vyhlášení výsledků dětské literární soutěže i letos...

Uherské Hradiště

Vezměte s sebou večerníčkovské čepice i hračky

Nechcete se místo hraní počítačových her zaposlouchat do pohádek Hradišťského sluníčka? Během celého týdne se budou číst...

TOPlist