FacebookYoutubeInstagram

Moravskou besedu zatancovalo šestnáct párů

Popovice Společnost 7. 2. 2019
Moravskou besedu zatancovalo šestnáct párů
Foto: KM

Krojový ples přilákal folkloristy z širokého okolí

K nejbarevnějším plesům na Slovácku patří bezesporu ty krojované. Tradičně se jeden takový koná také v Popovicích, kde se již stalo pravidlem, že krojovaní zatančí společně také některou besedu. „Letos jsme zvolili moravskou besedu, protože ji umíme nejvíc, a tak bylo nejmíň problémů se zkoušením. Besedu jsme začali zkoušet po Vánocích, ale většina tanečníků ji už stejně uměla, takže stačilo pár zkoušek,“ objasnil jeden z tanečníků Martin Šuranský, který besedu tancuje již devět let. „Dřív jsme zkoušeli tancovat i českou a slovenskou besedu, ale ta moravská je stejně nejpěknější,“ dodal závěrem.

Po slavnostní moravské besedě se už pak hlavně tancovalo. K tanci a poslechu vyhrávala v hlavním sále dechová hudba Javorinka a v tom vedlejším pak cimbálová muzika Včelaran. Právě u cimbálu byli často k vidění manželé Sedláčkovi, oba v brodských krojích, jejichž taneční um a energii jim mohl leckdo závidět.

Manželé Sedláčkovi jsou celoživotními folkloristy. Stanislav Sedláček pochází z Uherského Brodu, a i když už žije sedmadvacet let Popovicích, tak stále dojíždí i se svou manželkou Hankou tancovat do Uherského Brodu, do souboru Oldšava. Sedláček začal s tancem ve folklorním souboru již na základní škole. Od čtvrté třídy tancoval v souboru Olšavěnka. Jeho manželka se k folkloru dostala až po střední škole, kdy začala tancovat v soboru Olšava. A právě díky tancování v Olšavě se Stanislav a Hana seznámili a zamilovali se do sebe.

Jak ples pokračoval, přesunula se CM Včelaran do hlavního sálu, kde si společně u cimbálu zatancovala nejen děvčata, ale zaverbovali také mladí verbíři. S dechovou hudbou Javorinka se pak tancovalo také na hity jako Jožin z bažin či Sladké mámení.
Bohatá tombola skrývala 130 cen. Třináct nejhodnotnějších se jako vloni losovalo podle čísel a cenu našel každý majitel na dně štamprle. Nejhodnotnější - televizi - vyhrál myslivec František Bajaja a vstupenky na všechny akce SPOT Slunéčko člen hodové chasy Honza Wassenbauer.

Čtěte více
Autor: KM

Vaše názory

Saxofrancis nadchnul nivnické publikum

Nivnice

Saxofrancis nadchnul nivnické publikum

Tradiční Maškarní veselí v Nivnici se letos konalo již podesáté. Jak už je v Nivnici zvykem, v...

6. 2. 2019
Z blázince utekli do Kudlovic, tady je čekal dárkový koš

Kudlovice

Z blázince utekli do Kudlovic, tady je čekal dárkový koš

Tradiční 45. maškarní ples v Kudlovicích byl tak trošku netradiční! Poprvé nepatřil do půl jedenácté parket pouze...

5. 2. 2019
Na plese sněžilo, venku lilo jak z konve

Staré Město

Na plese sněžilo, venku lilo jak z konve

Ač venku lilo jak z konve, prostory staroměstské sokolovny byly tradičně vyzdobeny jako v zimní pohádce! Atmosféru...

4. 2. 2019
Polonézu tančil kunovický král i nejlepší házekářka

Kunovice

Polonézu tančil kunovický král i nejlepší házekářka

Obnovit tradici benátských nocí v Kunovicích se rozhodli místní deváťáci na letošním rodičovském plese, který je pravděpodobně...

3. 2. 2019

Související

Ostrožská Lhota

Na plese jako na pouti. Pánové stříleli ze vzduchovky

Ostrožská Lhota zažila již třetí ročník společného lidového a farního plesu. Na největší plesové události v obci...

Hluk

Provětrejte kroje a přijďte se bavit!

Dalším plesem, kam si můžete zajít zatančit a poveselit se, je Krojový ples v Hluku, který se...

Popovice

Slavnostní polonézu odtančilo 46 dětí

Již počtvrté se v Popovicích uskutečnil dětský ples, který pořádá taneční soubor Popovjánek. Ples tradičně zahajuje polonéza...

Boršice

Předtančení se ujaly hned čtyři ročníky

Předtančení boršického Rodičovského plesu nadchlo všechny přítomné, kteří si přijeli užít pravou plesovou zábavu. Deset párů přivedla...

TOPlist