FacebookYoutubeInstagram

Moravskou besedu zatancovalo šestnáct párů

Popovice Společnost 7. 2. 2019
Moravskou besedu zatancovalo šestnáct párů
Foto: KM
Inzerce

Krojový ples přilákal folkloristy z širokého okolí

K nejbarevnějším plesům na Slovácku patří bezesporu ty krojované. Tradičně se jeden takový koná také v Popovicích, kde se již stalo pravidlem, že krojovaní zatančí společně také některou besedu. „Letos jsme zvolili moravskou besedu, protože ji umíme nejvíc, a tak bylo nejmíň problémů se zkoušením. Besedu jsme začali zkoušet po Vánocích, ale většina tanečníků ji už stejně uměla, takže stačilo pár zkoušek,“ objasnil jeden z tanečníků Martin Šuranský, který besedu tancuje již devět let. „Dřív jsme zkoušeli tancovat i českou a slovenskou besedu, ale ta moravská je stejně nejpěknější,“ dodal závěrem.

Po slavnostní moravské besedě se už pak hlavně tancovalo. K tanci a poslechu vyhrávala v hlavním sále dechová hudba Javorinka a v tom vedlejším pak cimbálová muzika Včelaran. Právě u cimbálu byli často k vidění manželé Sedláčkovi, oba v brodských krojích, jejichž taneční um a energii jim mohl leckdo závidět.

Manželé Sedláčkovi jsou celoživotními folkloristy. Stanislav Sedláček pochází z Uherského Brodu, a i když už žije sedmadvacet let Popovicích, tak stále dojíždí i se svou manželkou Hankou tancovat do Uherského Brodu, do souboru Oldšava. Sedláček začal s tancem ve folklorním souboru již na základní škole. Od čtvrté třídy tancoval v souboru Olšavěnka. Jeho manželka se k folkloru dostala až po střední škole, kdy začala tancovat v soboru Olšava. A právě díky tancování v Olšavě se Stanislav a Hana seznámili a zamilovali se do sebe.

Jak ples pokračoval, přesunula se CM Včelaran do hlavního sálu, kde si společně u cimbálu zatancovala nejen děvčata, ale zaverbovali také mladí verbíři. S dechovou hudbou Javorinka se pak tancovalo také na hity jako Jožin z bažin či Sladké mámení.
Bohatá tombola skrývala 130 cen. Třináct nejhodnotnějších se jako vloni losovalo podle čísel a cenu našel každý majitel na dně štamprle. Nejhodnotnější - televizi - vyhrál myslivec František Bajaja a vstupenky na všechny akce SPOT Slunéčko člen hodové chasy Honza Wassenbauer.

Čtěte více
Autor: KM

Vaše názory

Saxofrancis nadchnul nivnické publikum

Nivnice

Saxofrancis nadchnul nivnické publikum

Tradiční Maškarní veselí v Nivnici se letos konalo již podesáté. Jak už je v Nivnici zvykem, v...

6. 2. 2019
Z blázince utekli do Kudlovic, tady je čekal dárkový koš

Kudlovice

Z blázince utekli do Kudlovic, tady je čekal dárkový koš

Tradiční 45. maškarní ples v Kudlovicích byl tak trošku netradiční! Poprvé nepatřil do půl jedenácté parket pouze...

5. 2. 2019
Na plese sněžilo, venku lilo jak z konve

Staré Město

Na plese sněžilo, venku lilo jak z konve

Ač venku lilo jak z konve, prostory staroměstské sokolovny byly tradičně vyzdobeny jako v zimní pohádce! Atmosféru...

4. 2. 2019
Polonézu tančil kunovický král i nejlepší házekářka

Kunovice

Polonézu tančil kunovický král i nejlepší házekářka

Obnovit tradici benátských nocí v Kunovicích se rozhodli místní deváťáci na letošním rodičovském plese, který je pravděpodobně...

3. 2. 2019

Související

Boršice

Instruktorky tance dostaly korunku

Posledním plesem, který zaplnil před rekonstrukcí kulturní dům v Boršicích, byl rodičovský. "Je to radost vidět tolik...

Drslavice

Pro dva manželské páry je tento ples osudovou záležitostí

V Drslavicích se po roce uskutečnil oblíbený hasičský ples v režii místního sboru dobrovolných hasičů. K tanci...

Bánov

Túfaranku podpořil zpěvák z Moravanky

Již po patnácté se v Bánově uskutečnil oblíbený ples svatého Huberta. Tato akce je známá nejen vysokou...

Staré Město

Reprezentační ples města opět přilákal stovky návštěvníků

Třiadvacátý ročník Plesu města Starého Města přivítaly prostory Společensko-kulturního centra. Zahájení programu se v divadelním sále bývalé...

TOPlist