FacebookYoutubeInstagram

Na šlapání dohlížel markrabě

Boršice Společnost 30. 9. 2019
Na šlapání dohlížel markrabě
Foto: sal

Markrabě Jan Jindřich Lucemburský spolu s družinou navštívil své panství v Boršicích a udělil povolení ke konání vinařské slavnosti ve Dvoře pod Starýma horama. „Buďte všichni vítáni v kraji pod hradem Buchlovem. Místní víno má jiskru, jako když dva meče poctivé se v boji potkají, je jasné a plné jako luna, když v úplňku tříbí mysl básníků. Proto doporučuji vám všem, ochutnávejte těchto darů,“ pozdravil markrabě Jan Jindřich přítomné hosty. Těch si do areálu vinařství pod Starýma horama našlo cestu kolem šesti stovek. Samotný přípitek, o kterém Jan Jindřich tak krásně promluvil, bylo cuveé z místního Müller Thurghau, Rulandského bílého s trochou slovenského Furmintu, to vše pod názvem Stojanovo cuveé.

Součástí programu bylo i šlapání hroznů dívčí nohou, pro které organizátoři zvolili červené hrozny odrůdy Svatovavřinecké. „Olympiády ve šlapání hroznů se zúčastnilo šest týmů, vítězem se stala nemocnice Hranice před nedakoňskými Srnci a slovenským týmem z obce Jarok,“ prozradil organizátor akce a majitel vinařství Petr Gottwald. Největší tečkou na závěr byl koncert folkové kapely Spirituál kvintet, která takto na otevřeném prostranství zahrála možná jeden z posledních koncertů.

Během odpoledne se o dobrou zábavu postaraly folklorní soubory Jaročan, Bzenečan, cimbálovky Oskoruša a Pentla. Součástí byl i historický šerm, nebo řemesla. Nechyběl dobrý burčák, košt vína či speciality na grilu.

Autor: sal

Vaše názory

Nejsu žádný Hynek, šak su Noska synek!

Staré Město

Nejsu žádný Hynek, šak su Noska synek!

250 krojovaných šohajů a děvčic od miminek v kočárcích přes dolinečkovou drobotinu, doliňáky až po ženáče. Ty...

30. 9. 2019
Co si natáhli, to si vypili!

Boršice

Co si natáhli, to si vypili!

Osmé boršické Burčákové slavnosti zahájil slavnostní průvod všech zúčastněných krojovaných, kteří tancem a písničkami ozdobili odpolední folklorní...

28. 9. 2019
Děláme něco, co má smysl

Velehrad

Děláme něco, co má smysl

Spojit příjemné s užitečným se rozhodli členové klubu Kawasaki, kteří každoročně v rámci vyjížďky jednoho ze svých...

27. 9. 2019
Hodům opět vládl loňský stárek

Kostelany nad Moravou

Hodům opět vládl loňský stárek

Měly to být hody, ve kterých bude figurovat jenom jeden stárkovský pár. Hodová chasa v Kostelanech nad...

27. 9. 2019
TOPlist