FacebookYoutubeInstagram

Nadace SYNOT podpořila kulturu ve Zlínském kraji více než dvěma miliony

Uherské Hradiště Společnost 27. 9. 2016
Nadace SYNOT podpořila kulturu ve Zlínském kraji více než dvěma miliony
Foto: sal

Páteční večer v uherskohradišťském Klubu kultury patřil zástupcům kulturního života celého Zlínského kraje. Nadace SYNOT totiž uspořádala další z řady grantových večerů a tentokrát si přišli na své právě zástupci oblasti kultury. Mezi 153 žadatelů o finanční podporu byly rozděleny více než 2 miliony korun.

„Právě pestrý a bohatý kulturní a folklorní život je tím, co náš kraj odlišuje od ostatních. Proto se na tuto oblast dlouhodobě zaměřuji a již více než 15 let ji podporuji. Je třeba, abychom v regionu měli nejen bohaté možnosti kulturního vyžití, ale především si udrželi nadšení například místních folkloristů, kteří učí děti lidovým písním a tancům v podobě, v jaké ji znali naše babičky a dědové,“ uvedl senátor, podnikatel a zakladatel Nadace SYNOT Ivo Valenta a doplnil: „Právě oblast kultury je navíc úzce navázána také na turistický ruch, který musíme podporovat, protože nám do regionu může přivést další investory a nová pracovní místa.“

O tom, že se tato oblast potýká s nedostatkem finančních prostředků, svědčí také fakt, že se v sídle Nadace SYNOT sešlo celkem 172 žádostí o podporu v celkové výši přesahující 8 milionů korun.

„Pomoc ze strany Nadace SYNOT využíváme na kulisy, které si vyrábíme sami, na kostýmy a především na mikrofony, které nám opravdu chybí,“ uvedla Marie Klučková za ochotnické divadelníky z Osvětiman.

„Náš soubor využívá příspěvky na obnovu krojů nebo pořízení chybějících součástí tak, aby se náš tradiční kroj udržel v původní podobě, abychom my, členky souboru, společně ladily,“ doplnila Barbora Kuňáková z ženského pěveckého souboru Babčice ve Spytihněvi.

Finanční prostředky z Nadace SYNOT využije například také Dětská cimbálová muzika Valášek, působící pod ZUŠ Jižní svahy. „My jsme se rozhodli tento příspěvek použít pro pořízení dnes už netradičního hudebního nástroje - gajd, které jsme si nechali vyrobit. Doufáme, že tento nástroj obohatí naše muzikantská čísla a naše muzika dostane lepší zvuk,“ doplnila vedoucí souboru Martina Hešová.

I tentokrát nadace udělila speciální cenu. Jejím držitelem se stal akademický malíř z Valašska, Ilja Hartinger.

Večer zpříjemnil pestrý kulturní program. Režisérka Marta Santovjáková Gerlíková společně s Františkem Segradem zazpívali ústřední píseň z nového valašského filmu Děda, jehož vznik senátor Ivo Valenta výrazně podpořil. Divákům se s tanečním představením ukázala také děvčata ze ZUŠ v Uherském Hradišti a zahrála cimbálová muzika Burčáci.

Autor: Magda Pekařová

Vaše názory

Stárek za sebe poslal dědu

Vážany

Stárek za sebe poslal dědu

Vážanským hodům letos kraloval domácí stárek František Uhlíř. Když si však pro něj chasa přišla domů a...

27. 9. 2016
Zpěvule oslavily páté narozeniny

Bánov

Zpěvule oslavily páté narozeniny

Oslavu pátých narozenin zažil v sobotu soubor bánovských Zpěvulí. Večer plný zpěvu a atraktivních hostů odstartovaly Zpěvule...

26. 9. 2016
Hodům kraloval Kunovjan

Kunovice

Hodům kraloval Kunovjan

Jednoho významného společného jmenovatele měly letos oba páry stárků v Kunovicích. Všichni čtyři stárci jsou totiž členy...

26. 9. 2016
Rock Gang Contest zná vítěze

Uherské Hradiště

Rock Gang Contest zná vítěze

Páteční večer v uherskohradišťském klubu Mír byl ve znamení finále soutěže Rock Gang Contest, které nabídlo vystoupení...

24. 9. 2016
TOPlist