FacebookYoutubeInstagram

Nehroutíme se, vždycky může být ještě hůř!

Staré Město Společnost 4. 9. 2018
Nehroutíme se, vždycky může být ještě hůř!

Balonáři se snažili udělat nemožné - až do soboty jel program podle plánu. Pak zasáhl živel. Na protest proti lijáku se v závěru mladí vzduchoplavci klouzali po břiše na vodní kluzavce, kterou vytvořil déšť...

Foto: DDK

Absolutním vítězem je Szabolcs Garab z Maďarska

Po měsících sucha se lijáky a bouřky doslova vyřádily na sobotním doprovodném programu 22. mistrovství České republiky a Fiesty ve Starém Městě. Mistrovství republiky se ze strany počasí vyvedlo bez větších problémů, ale sobotní doprovodný program pro veřejnost se kvůli průtržím zkomplikoval. Vše proběhlo podle programu, až na koncert Vaša Patejdla a závěrečný ohňostroj, které musely být zrušeny. „Je nám to opravdu líto, ale počasí neovlivníme. Koncert i ohňostroj jsou přesunuty, o termínu jednáme a budeme včas informovat,“ slíbil Libor Staňa, pilot, hlavní organizátor a šéf Balonového centra na Břestku, jehož ve složité situaci podrželi samotní balonáři, kterých se sjelo 19 soutěžních a 24 fiestových z jedenácti zemí světa, včetně Japonska, Austrálie, Norska, Litvy, Ruska, Rakouska, Řecka atd. Počasí je semklo ve skvělou partu a jejich dobrodružné povahy zajistily výjimečnou atmosféru závodu.

„Větru ani dešti neporučíš, to my moc dobře známe. Mistrovství bylo připraveno skvěle, všechna čest,“ shodovali se pilot Petr Klička a navigátor Ladislav Kouba z Jihlavy, kteří se stali mistry České republiky v balonovém létání a získali tak 1 000 eur. Druhé místo si vychutnal Petr Kubíček z Brna. Celkovým vítězem se stal Szabolcs Garab z Maďarska, kterého kamarádi od hlavy k patě zkropili jak šampaňským, tak pivem z vítězných pohárů.

Úzké a rychlé závodní balony jste v oblacích nad Slováckem mohli vidět od středy při plnění dvacítky disciplín. Doprovázely je různé tvary bublin nesoutěžní fiesty, kdy největší obdiv sklidili ježek, ryba, ptakopysk a klaun.

Lety na cíl mají přísná pravidla. Závodníci se musí co nejvíce přiblížit k bílému desetimetrovému kříži, který je z výšky dobře viditelný. "Jakmile se piloti přiblíží co nejvíce, snaží se z koše co nejpřesněji vyhodit marker se svým startovním číslem. Za každou disciplínu sbírají body a porota po sečtení celkových výsledků vyhlásí vítěze," vysvětluje Libor Staňa, který s manažerkou Věrou Nechalovou a organizačním ředitelem mistrovství Tomášem Petrželou předvedli, že dokáží na Slovácku uspořádat profesionálně připravenou balonovou megaakci, která náš kraj proslavila po celém světě.

A i když jim počasí v závěru „podrazilo nohy“, nezhroutili se a k situaci přistupují s nadhledem. „Vždycky může být ještě hůř. Naše usilovná příprava se vyplatila. Máme obrovské zkušenosti, které snad v budoucnu ještě využijeme,“ rozloučili se optimisticky.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Fanánek si navlékl triko HB Buchlovice

Buchlovice

Fanánek si navlékl triko HB Buchlovice

Buchlovice se ponořily do kosočtverců Tří sester, které zakončily Buchlovské hudební léto ve společnosti E!E, Doctora P.P.,...

4. 9. 2018
Od veslování až po stárkování

Sušice

Od veslování až po stárkování

Loni chasu vedl jeden pár plnohodnotných stárků, letos, po sedmi letech, měly hody v Sušicích znovu mladší...

4. 9. 2018
Chasu vedla půjčená stárka

Uherské Hradiště - Sady

Chasu vedla půjčená stárka

Ani deštivé počasí neodradilo Derflany, aby vyrazili o víkendu hodovat. Téměř třicetičlenné chase vévodila čtveřice stárků. Právo...

3. 9. 2018
V čele krojovaných stál talentovaný verbíř

Velehrad

V čele krojovaných stál talentovaný verbíř

Hodové veselí si naplno užívala velehradská chasa. Jejími mluvčími se stali stárci Lukáš Balajka a Anna Kremplová....

3. 9. 2018
TOPlist