Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Warning: html_entity_decode(): charset `p5wU' not supported, assuming utf-8 in /home/www/idobryden/visual-php-core/enterprise_1_7_9_732/opt/functions.parse.php on line 1 Paničky se létečky hrdě pyšnily - slovackytydenik.cz
FacebookYoutubeInstagram

Paničky se létečky hrdě pyšnily

Drslavice Společnost 21. 3. 2013
Paničky se létečky hrdě pyšnily
Foto: archiv obce Drslavice

Výzva drslavickým občanům: Přineste svou růžičku

Každý rok na Smrtnou neděli, což je dva týdny před Velikonocemi, se celé Drslavice rozezní dívčím i chlapeckým zpěvem - to děvčata nosí létečko a kluci Marka. "Létečko, smrková větev nebo vršek malého smrčku, je ozdobené růžičkami a pentlemi z krepového papíru v co nejpestřejších barvách," popisuje Rostislav Mihel, starosta Drslavic, co nesla v krojích nastrojená děvčata, od těch nejmenších až po starší. "Vše záleží na počasí. Když je zima, mají i šátky a vlňáky. Pokud je počasí příznivější, maminky je vypravují pouze v jupkách," popsal Mihel detailně styl oblékání.

Sraz děvčat je odpoledne u křížku u Hlubočky. Osmačky, kterým se říká „paničky“, mladší seřadí a společně obejdou celou vesnici. Následně se po skupinkách i s chlapci, kteří se přidají, rozběhnou po jednotlivých domech v obci, kde zpravidla dostávají za odrecitovanou básničku nejen cukrovinky, ale i drobné finanční dary.

Obecní úřad Drslavice ve snaze podpořit tuto krásnou tradici letos vypsal pro domácí soutěž O nejkrásnější růžičku nového létečka, která navazuje na loňskou soutěž pro chlapce O nejkrásnějšího Marka. "Nejkrásnějšího Marka měli vloni možnost vybrat sami návštěvníci webových stránek obce Drslavice. Pro letošek jsme jmenovali 5člennou ženskou porotu, do které usednou místní pamětnice. Jsou to odbornice, které mohou odpovědně posoudit styl a krásu růžiček po několik desetiletí nazpět," dodal starosta a připomenul, že poslední možnost pro odevzdání soutěžního exponátu v kanceláři obecního úřadu je právě dnes do 17 hodin. Na první tři výherkyně čekají zajímavé ceny.

Autor: pri

Vaše názory

Pětinou přispěli domácí vinaři

Vážany

Pětinou přispěli domácí vinaři

Josefovská výstava vína ve Vážanech je dnes již minulostí, ač početná skupina mužů bude moct opravdu začít...

21. 3. 2013
První našlápnutí k nové tradici

Staré Město

První našlápnutí k nové tradici

V sobotu se ve Starém Městě konal velikonoční jarmark. Přestože šlo o novinku, do Kongresového centra v...

21. 3. 2013
Cena pro „najlepší zelé“ putovala do Vnorov

Hluk

Cena pro „najlepší zelé“ putovala do Vnorov

Již třetí ročník soutěže "O najlepší kysané zelé na Slovácku“ uspořádalo město Hluk ve spolupráci s MAS...

20. 3. 2013
První a druhé místo zůstává doma

Drslavice

První a druhé místo zůstává doma

Vítězná kulovačka byla stará jako košt samotný. "Trnky letos nebyly žádné, abych mohl něčím přispět, musel jsem...

20. 3. 2013
TOPlist