FacebookYoutubeInstagram

Pod Světlovem se vzpomínalo na osobnost!

Bojkovice Společnost 18. 9. 2019
Pod Světlovem se vzpomínalo na osobnost!

FS Světlovan.

Foto: Katka MAHĎÁKOVÁ
Inzerce

Soubory představily pásma, která s nimi Karel Pavlištík připravoval

Již pošesté se v Bojkovicích uskutečnilo Setkání pod Světlovem. Poprvé byl pořad věnovaný osobnosti Karla Pavlištíka, který v prosinci loňského roku zemřel.

„Pan Pavlištík ovlivnil ve Zlínském kraji spoustu folklorních souborů. Byl jejich choreografem, vedoucím, byl významný etnograf a hlavně výborný člověk. A protože ovlivnil i nás Světlovany, máme od něj spoustu choreografií, hodně věcí nás naučil, proto jsme festival věnovali jeho památce, jeho dílu a přehlídce souborů, které s ním spolupracovaly,“ upřesnila za organizátory Hana Šretrová. V pořadu vystoupily soubory Rozmarýn z Újezdce, Kašava a Vonica ze Zlína a domácí Světlovan. Vystoupila i Dolina ze Starého Města. „Dolina sice s panem doktorem přímo nespolupracovala, ale vychovala velké množství vynikajících verbířů. Doktor Pavlištík se zasloužil o to, že se slovácký verbuňk dostal na seznam nehmotného dědictví Unesco,“ dodala Šretrová.

Ve stopách Karla Pavlištíka kráčí i jeho dcera Veronika Jedličková, která se dlouhé roky také věnovala choreografii a výuce tanců. „Bylo to krásné období. Na soustředění mě vozil tatínek i s nočníkem a členové souboru se o mě museli "za odměnu" starat,“ zavzpomínala na tatínka s úsměvem Veronika Jedličková, která společně s bratrem i dalšími členy rodiny navštívila festival jako čestný host.

Vzpomínky na Pavlištíka

Mezi čestnými hosty festivalu nechyběla Jarmila Zelená - Uherková, která stejně jako Karel Pavlištík pochází z Uherského Brodu a tam se také poprvé setkali při přípravě premiérového pořadu pro folklorní soubor Olšava a poté společně spolupracovali i na programech Světlovanu.

„Kdykoliv jsme potřebovali, tak za námi dojížděl a dohlížel na přípravu, ale vždycky dovedl ocenit, co jsem se souborem udělala. Že jsem je naučila tancovat a projev byl takový, jaký má být, a to mě od něj moc těšilo. Nešetřil chválou a uměl povzbudit. Budu na něho vždycky vzpomínat jako na člověka, který viděl dopředu, dovedl ocenit práci druhých a sám byl velký znalec folkloru a národopisu,“ zavzpomínala Jarmila Uherková.

Na doktora Pavlištíka zavzpomínala i Marie Špiritová. „Pana Pavlištíka jsem poznala nejen ve Světlovanu, ale i jako člověka, který působil v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a když jsem dostala na starosti muzeum v Bojkovicích, tak mi moc pomohl, pootvíral dveře do různých institucí, k různým lidem, které jsem potřebovala, a za to jsem mu byla strašně vděčná a jsem dodnes,“ přiznala Marie Špiritová, která spolupracuje se Světlovanem i v současnosti.

Autor: Katka MAHĎÁKOVÁ

Vaše názory

WiFič VEN! aneb pohoda na sto způsobů

Bílovice

WiFič VEN! aneb pohoda na sto způsobů

Ten, koho napadlo uspořádat festival uprostřed výrobního areálu, se může plácat po rameni, protože to bylo opět...

17. 9. 2019
Vzpomínkové sady kradly lidem hlasivky

Uherský Ostroh

Vzpomínkové sady kradly lidem hlasivky

"To tu nepamatuju za celých 48 roků," prohlásil jeden z věrných fanoušků kapely Artemis při pohledu na...

16. 9. 2019
Sklepy Mařatice. Labyrint, který propojil tři vinné sklepy

Uherské Hradiště

Sklepy Mařatice. Labyrint, který propojil tři vinné sklepy

Ještě před oficiálním zahájením Slováckých slavností vína a otevřených památek se v Mařaticích odehrálo představení vůbec největší...

9. 9. 2019
Cafe21 k narozeninám dostalo dětský koutek

Uherské Hradiště

Cafe21 k narozeninám dostalo dětský koutek

Komunitní kavárna v centru Uherského Hradiště - Cafe 21 - v pátek oslavila třetí narozeniny. Mezi oslavenci...

8. 9. 2019
TOPlist