FacebookYoutubeInstagram

Prostějovjani přivezli extra špécie

Újezdec u Osvětiman Společnost 9. 2. 2012
Prostějovjani přivezli extra špécie
Foto: pri
Inzerce

K zakousnutí při koštování byly tři druhy speciálního chleba

Újezdec u Medlovic se se svým koštem slivovice přehoupl za prvních pět let existence. Letošní šestý ročník se nesl ve znamení velkého mrazu, úbytku návštěvníků, nicméně minimálně polovina z 235 vzorků měla velmi dobrou úroveň a kvalitu. "Trnka je letos ve výrazně větším zastoupení. Hodnotilo ji pět stolů, čtyři pak zbyly na meruňku a zbytek tvořily vzorky dodané našimi přáteli z Prostějova," řekl Jindřich Stávek, místostarosta. Prostějovští totiž zdejší košt vždy zásobují netradičními vzorky z piva, mandarinek, višní, malin, vína, obilí anebo přivezou speciality jako koňak nebo domácí becherovku.

V zimě zahřeje, v létě ochladí. Počasí ale koštu značně nepřálo. Teploty hluboko pod bodem mrazu odradily návštěvnický zájem. "Registrujeme menší zájem, asi tak o 30 lidí. Je to takový risk, jako se vším," usuzuje starosta Zdeněk Gottwald a přidává: "Samozřejmě jsme rádi, když přijde někdo i z okolí, ale hlavně je to pro občany naší obce."

Zato ti, co dorazili, si pochvalovali kvalitu letošní úrody. "Ano, kvas byl na velmi dobré úrovni, protože byl teplý rok. Ovoce bylo sice sušší, nicméně kvalita je výborná," řekl Stávek.

Oblibu si našel i nesoutěžní vzorek z Orlové u Ostravy, který byl ovšem dodán až po uzávěrce. "To není moje práce, ale tchánova. Ten to možná pálil z briket, ale zeptejte se mojí ženy," zdráhal se prozradit Kamil Hubert Laštůvek. "Ano, je to pravá slivovice z trnek, i když je ze severu," řekla stroze Jana.

Spíše k poslechu hrála CM Bálešáci. Občerstvení kromě tradičního sýra a anglické obohatil neobyčejný chleba. "Nepřipravujeme zabijačkové speciality, ale necháme si dovézt speciálně upečený škvarkový, slaninový a ořechový chléb z Vracova."

Šampiony koštu se stali Marie Cilečková z Ořechova za svou slivovici z roku 2006 a Roman Koryčánek z Kostelan, který dodal nejlahodnější meruňkovici, ročník 2011. Oba obdrželi malované sklenice a tak jako všichni s bodovým ohodnocením nad 19,5 diplom.

Autor: pri

Vaše názory

Masky byly opět originální

Staré Město

Masky byly opět originální

Piráti, princezny, šmoulové a čarodějnice v různých velikostech, to je jen krátký výčet masek, které se v...

9. 2. 2012
Černá polonéza překvapením večera

Březolupy

Černá polonéza překvapením večera

Ve sportovní hale v Březolupech se uskutečnil XIV. ročník Plesu rodičů. Organizaci a přípravu tohoto plesu zajistilo...

9. 2. 2012
Potlesk dojal labuťáky k slzám!

Komňa

Potlesk dojal labuťáky k slzám!

Padesátá, šedesátá a sedmdesátá léta si zcela podmanila sedmý divadelní ples v Komni. V retro stylu se...

8. 2. 2012
Masky obsadily Stupavu

Stupava

Masky obsadily Stupavu

Zábavné odpoledne plné her, ale hlavně masek připravil pro děti a jejich rodiče obecní úřad ve Stupavě....

8. 2. 2012
TOPlist