FacebookYoutubeInstagram

Psohlavcům je 100 let, oslavy zahájili plesem

Uherské Hradiště - Sady Společnost 13. 3. 2020
Psohlavcům je 100 let, oslavy zahájili plesem

Vystoupení členek TJ Sokol UH.

Foto: LŠ

Psohlavci, uherskohradišťští skauti, letos slaví 100 let od chvíle, kdy na území města proběhla první skautská schůzka tehdejšího kmene Řvavých.

Za sto let své existence tato organizace ovlivnila životy stovek lidí v údolí řeky Moravy. Z mnohých bývalých i současných skautů dokázali vyrůst - i přes nepřízeň doby, která tomuto hnutí ne vždy přála - právníci, lékaři, učitelé, architekti, herci, novináři, sportovci… prostě lidé, ze kterých právě skauting vychoval silné osobnosti a kteří do současných oddílů přiváděli a přivádí své děti, vnuky, pravnuky…

Máme z toho radost, a tak se chystáme celý rok slavit. A to nejen my, současní a minulí členové skatu, ale byli bychom moc rádi, kdybyste se k nám připojili i vy, kterým slova Junák, Psohlavec, skaut, příroda, čest… nejsou lhostejná.

Naší první, již proběhnuvší, akcí byl v sobotu 29. února 48. ročník plesu Psohlavců v kulturním domě v Sadech, kterým byly oslavy oficiálně zahájeny. Je již tradicí, že všichni návštěvníci plesu s napětím očekávají, čím je organizační team skautů a skautek (Slepičí úlet) překvapí, protože je vždy celý plesový večer tematický a doladěný do posledního detailu. Všichni si tuto atmosféru, kterou nemá - troufám si tvrdit - žádný jiný ples na okrese, užívají a přichází stylově oblečeni a naladěni.

Letošní večer se nemohl nést v jiném než skautském a lesním duchu. Celý sál „provoněly“ recyklované papírové houby a ukořistěné vánoční stromečky, mezi kterými se skrývaly ukazatele s turistickými značkami, jež vás navedly třeba k baru U dvou laněk nebo ke Krmelci, kde bylo možné dát si třeba legendární Samův guláš - bez kterého se neobejde žádná větší skautská slavnost či jiné občerstvení. Po červené jste se dostali do hlavního sálu, kde hrála místní kapela AkuStyk, zelená vás zavedla na country hudební skupiny Telegraf. A kdo nebloudil, mohl si také prohlédnout a později i vyzvednout bohatou tombolu. Večer zpestřilo cvičení spřáteleného oddílu TJ Sokol - právě jejich člen Cyril Řezníček založil před sto lety první skautskou družinu. Součástí výzdoby byla také galerie archivních fotografií, která sklidila velký úspěch.

Je nezbytné poděkovat všem organizátorům i nadšencům z řad současných a bývalých členů a jejich rodinným příslušníkům, kteří se vždy dlouho dopředu a následně i celý víkend věnují bezchybnému průběhu celé akce. Jsou to ti, kteří se stejně tak dobrovolně a dlouhodobě věnují dětem na skautských schůzkách a táborech. Je jich tolik, že je nelze vyjmenovat.

Rádi bychom vás pozvali na další oslavy spojené s naším výročím - začneme v dubnu (konkrétně 24. 4. 2020), kdy na den patrona sv. Jiří otevřeme pochodem skautů a skautek vernisáž výstavy 100 let skautingu v kině Hvězda. Pomyslných sto svíček na dortu sfoukneme na tradiční akci Jamboree kmene Řvavých, a to 9. 5. 2020 v areálu skautské klubovny u Moravy.

Po celý rok budou naše světlušky a vlčata, skauti a skautky dokumentovat svou činnost. Natočí nejen své schůzky, ale také výpravy, tábory a samozřejmě veškeré oslavy. Nejzajímavější pohled na skaut je právě očima členů oddílů, a proto doufáme, že se nám podaří na konci roku 2020  představit veřejnosti skautský dokumentární velkofilm.

Autor: Lucie Mlčáková
Inzerce

Vaše názory

Kouzelník vyčaroval z krabice starostu salašských hasičů

Salaš

Kouzelník vyčaroval z krabice starostu salašských hasičů

Na návštěvníky hasičského plesu na Salaši čekal večer plný překvapení. Kromě bohaté tomboly s 213 lákavými cenami...

12. 3. 2020
SŠPHZ zvítězila na mezinárodním veletrhu v Brně

Uherské Hradiště

SŠPHZ zvítězila na mezinárodním veletrhu v Brně

V lednu proběhly dvě soutěže, kterých se zúčastnily týmy Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické Uh. Hradiště. ...

11. 3. 2020
Letošní košt pálenek v Kunovicích má hned tři vítěze

Kunovice

Letošní košt pálenek v Kunovicích má hned tři vítěze

Ačkoliv nebyla úroda ovoce potřebného pro výrobu pálenky v uplynulém roce příliš veliká, členové zahrádkářského svazu neponechali...

11. 3. 2020
Edison v ZŠ Sportovní umožnil angličtinu s rodilými mluvčími

Uherské Hradiště

Edison v ZŠ Sportovní umožnil angličtinu s rodilými mluvčími

Ještě před rozdáním vysvědčení znamenal poslední lednový týden v ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti spoustu změn a...

10. 3. 2020

Související

Salaš

Kouzelník vyčaroval z krabice starostu salašských hasičů

Na návštěvníky hasičského plesu na Salaši čekal večer plný překvapení. Kromě bohaté tomboly s 213 lákavými cenami...

Bánov

Charitní ples nabídl několik hudebních žánrů

Dechová hudba, cimbálová muzika, diskotéka i folklorní soubor bavily návštěvníky Charitního plesu v Bánově. Ten se konal...

Uherské Hradiště

Kdo nepřišel, propásl ples sezony

Měsíc únor bývá jednou za čtyři roky velmi originální měsícem, který dostane den navíc. Právě tohoto dne...

Staré Město

Hity z Pomády zazněly na Plese pro radost

Hesly padesátá léta a rock’n’roll se řídil v pořadí již 26. Ples pro radost pořádaný organizátorkou Marií...

TOPlist