FacebookYoutubeInstagram

Putovním demižónkem obdarovali Vracovjan

Strážnice Společnost 19. 9. 2010
Putovním demižónkem obdarovali Vracovjan
Foto: Jiří Mareček

Vítězství ve Folklorolympiádě je tak trochu danajský dar

Areál Muzea vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici ožil 13. ročníkem Folklorolympiády. Zpracovat a připravit soutěže na téma Vinohrad aneb Cesta k demižonu tentokrát připadlo loňským vítězům - souboru Pentla z Boršic. „Organizace soutěží padla na nás a my jsme bez váhání využili pásma Vinohrad, od kterého se odvíjely nejrůznější úkoly,“ prozrazuje tanečnice Pavlína Vaverková. V sedmi disciplínách soutěžící s vtipem a nadsázkou sázeli, vyvazovali, okopávali a stříkali vinohrad, sklízeli, presovali hrozny a degustovali víno.   

„Během roku jsme na papírek zapisovali nápady, které někomu bleskly hlavou. Papírek se pak většinou ztratil a my jsme lovili z paměti původní myšlenky,“ popisuje přípravu Pavlína. Ve Folklorolympiádě bojovalo sedm družstev sestavených ze zástupců folklorních souborů a cimbálových muzik Old Stars Břeclavan, Dolina, Dolněmčan, Jarošovjánek, Vlčnovjan, Hrozen a Vracovjan, který nakonec o několik bodů zvítězil.  

„Soutěže jsme sami na vlastní kůži vyzkoušeli u nás na zahradě a docela jsme se při tom pobavili,“ popisuje Pavlína. „Všechny rekvizity jsme vytvářeli vlastnoručně a spoustu věcí pobrali doma. Málem z toho pak byl průšvih, protože když několik dnů pršelo, v mnoha domácnostech se sháněli po sušácích, které jsme tajně štípli, takže nebylo kam věšet vyprané prádlo,“ smějí se pentláci, kteří byli s úrovní i atmosférou ve Strážnici spokojeni. Vracovjanu kromě blahopřání předali i demižónek dobrého vína. „Vzhledem k tomu, že vítězství ve Folklorolympiádě je spojeno s organizací v následujícím roce, je to tak trochu danajský dar. Proto jsme se rozhodli našim následníkům organizační úděl zpříjemnit demižónkem dobrého moku, který by se mohl stát putovním a zároveň novou tradicí,“ loučí se Pavlína Vaverková za Pentlu.

Autor: tym

Vaše názory

Horňáci se ukázali s úspěchem pod hluckou tvrzí

Hluk

Horňáci se ukázali s úspěchem pod hluckou tvrzí

Hluk byl třetím zastavením kulturního projektu, ve kterém Dolňácko poznává folklor sousedního Horňácka a naopak Horňácko poznává...

16. 9. 2010
Jízda králů spanile míří dál

Uherské Hradiště

Jízda králů spanile míří dál

Po čtyři dny se v minulém týdnu Slovácko stalo hostitelským místem mezinárodní konference pod záštitou UNESCO na...

15. 9. 2010
Modely Marie Zelené na Pražském hradě

Praha

Modely Marie Zelené na Pražském hradě

V sobotu 11. září se na Pražském hradě uskutečnil slavnostní večer, kterým byla zakončena konference ICCN...

14. 9. 2010
Nový striptér ve Slováckém divadle

Uherské Hradiště

Nový striptér ve Slováckém divadle

Měří dva metry, je urostlý, svalnatý, dívky po něm šílí a on se před nimi svléká. Ne,...

14. 9. 2010
TOPlist