FacebookYoutubeInstagram

Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Boršice Společnost 18. 10. 2016
Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Starosta právě Boršičanom povolil hodvou zábavu.

Foto: Martin Ryšavý

Stárci Tomáš s Jirkou na hodech protancovali boty…

Sestry Eliška a Sabina Staufčíkovy vévodily letošním boršickým hodům. Elišku pod starším právem doprovodil Tomáš Brázdil, úlohy mladšího stárka se společně se Sabinou zhostil Jiří Veselý. Do kroku vyhrávala DH Boršičanka i CM Pentla.

Hodové veselí odstartovalo pátečním podvečerním zdobením žuder za účasti chasy, muziky a přátel, které se protáhlo do nočních hodin. V sobotu ráno ale chasa stála v pozoru v nažehlených krojích a postupně vyzvedávala všechny své stárky. „U nás bylo vždycky jasné, že v čele chasy jednou půjdeme. Jediným naším požadavkem bylo, abychom šly se ségrou společně. A když jsme se před rokem rozhodly, měly jsme čas všechno připravit a rozplánovat, takže to probíhá celkem v klidu,“ říká Eliška. „Udělaly jsme radost hlavně babičce s dědou a také rodičům, kteří bývali součástí chasy a tancovali v Pentle,“ doplňuje Sabina. Eliška je zubní techničkou, dostudovává na vysoké škole v Bratislavě. Práce a škola jí zabírá takřka všechen volný čas. Ten, který jí však zbude, věnuje příteli Romanovi a border kolii Benjimu. O tři roky mladší Sabina, maturantka obchodní akademie, se po vzoru rodičů stala „pentlačkou“ a na nic jiného už jí nezbývá čas. Souborácký život si však i se svým stárkem užívá naplno.

Kluci jsou na tom podobně. Tomáš Brázdil je součástí rodinné zemědělské farmy, takže má práce nad hlavu. Najdete ho buď na poli, nebo ve vinohradě. A i když nepohrdne žádným sportem, na koníčky nemá čas. Hody si však nenechá ujít. Jde popáté a rovnou skočil do role staršího stárka. Pro maminku to bude nová zkušenost. Pochází ze Slovenska a v kroji nikdy nechodila. Zato tatínek byl i stárkem a stál u zrodu souboru Pentla. "Mrzí mě jen, že se mého stárkování nedožila babička, která o to moc stála. Budu na ni při mši, předávání práva a po celý hodový víkend moc myslet," tvrdí Tomáš.  

Jirka k velké radosti maminky Heleny spojil svůj život s Pentlou a stal se tak součástí místní kultury. „Před rokem jsem se s holkami domluvil, že půjdeme společně, takže jsme měli všichni dostatek času na přípravy. Naše mamka musí mít velkou radost, protože se kvůli tomu zrenovoval dům a to, co se pořád odkládalo, najednou dostalo spád,“ směje se Jirka, který pracuje jako konstruktér. A i když plánuje koupi motorky, zatím se jako samouk učí hrát na kytaru. Do kroje jej oblékala babička Anna, která se stárkování svého vnuka nemohla dočkat. Hodovou chasu doprovodily děti, ženáči i spousta diváků. „Jsme velmi mile překvapeni, kolik dnes chodí na hody mladých lidí a jak tím dědina žije,“ pochvalují si Staufčíkovi, kteří si takový zájem před lety nepamatují. Je to aktivním souborem, lidmi na dědině, hlavně však podporou obce, která se snaží tradice udržet.      

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Na hodové se vodilo pod trojici práv

Mařatice

Na hodové se vodilo pod trojici práv

Císařské hody v Mařaticích jsou ustáleným pojmem, ovšem ani to nenechává místní chasu v klidu a snaží...

18. 10. 2016
Švestky a slivovice nahradily tuřín

Uherské Hradiště

Švestky a slivovice nahradily tuřín

Prostor Slovácké tržnice v sobotním dopoledni opět provoněla tradiční kuchyně regionu Slovácko. V zákulisí Slovácké školy vaření...

17. 10. 2016
Březolupští oprášili starou tradici

Březolupy

Březolupští oprášili starou tradici

Trvalo to nějaký čas, ale stárci se do Březolup nakonec vrátili. Postarali se o to mladí, kterým...

17. 10. 2016
Stárky našli u stárek

Nedakonice

Stárky našli u stárek

Chodili spolu do školky, pak osm roků do školy. O víkendu šli spolu za nedakonické stárky. Jelikož...

17. 10. 2016

Související

Huštěnovice

Stárkování si naplánovali už ve třinácti

Hodové veselí vypuklo o víkendu v Huštěnovicích. Zdejší hody letos slaví pětadevadesát let, a tak to místní...

Nedachlebice

Koňaříkovi vypravili už druhou stárku

Nedachlebická chasa si po ročním výpadku opět našla své stárky. Z řad domácích se významné role ujala...

Kudlovice

Stárek splnil slib

V Kudlovicích se o víkendu hodovalo. V čele chasy kráčel sice jenom jeden stárkovský pár, hody přesto...

Břestek

Břestečtí stárci jsou galáni

Břestecká chasa letos v domě nedaleko hřiště vyzvedávala jak mladšího stárka, tak stárku. Oba tvoří pár i...

TOPlist