FacebookYoutubeInstagram

Slovácká filharmonie našla pokračovatele

Uherské Hradiště Společnost 3. 7. 2014
Slovácká filharmonie našla pokračovatele

Bývalí členové Slovácké filharmonie.

Foto: pas
Inzerce

Staročeský chorál Svatý Václave hráli z původních, devadesát let starých not!

Našli deset, přišlo jich sedm. Řeč je o členech kdysi slavné Slovácké filharmonie, která by letos oslavila devadesáté výročí! Tuto událost si ve středu v hradišťské Redutě připomenul nástupce slavného tělesa Slovácký komorní orchestr. Kromě vzpomínání vykročili zralí hudebníci vstříc budoucnosti.

Pozvané osobnosti večera postupně vkládaly do kouzelné bedny s logem nového hudebního spolku Umíme hrát části houslí, až se ve finále jako symbol narodil nový nástroj pro koncertního mistra Jiřího Pospíchala. Jeho přáním je všemožně udržovat a rozvíjet lásku a vztah slováckého lidu k vážné hudbě.

Proto si s profesionálními hudebníky zahrálo nadějní mládí. Na violoncello Magdaléna Žmolíková, žačka Davida Hrubého, a na housle Tereza Janečková, pýcha kantora Josefa Krystoně.

Světovou premiéru pro tuto událost připravil dlouholetý člen Slovácké filharmonie a osobnost Hradišťanu Jiří Pavlica. Zazněla jeho suita z Moravských tanců, jako předzvěst osmidílné řady s duší obletující Uherské Hradiště od současné doby až po období Velké Moravy.

Primáš Hradišťanu poděkoval filharmonii, že mu naučila nebránit se žádnému žánru, a směrem k nejstaršímu žijícímu členu, že mu sedm let obracel noty. Právě houslista Jaromír Křečan je stejně starý jak Slovácká filharmonie, a proto dal přítomným nahlédnout k jejím začátkům. Ocenil vliv prvního sbormista Slovácké symfonické filharmonie, prozradil, že impulsem ke vzniku bylo sté výročí narození Bedřicha Smetany, nebo jak na prvním květnovém koncertu v hradišťské synagoze vystoupilo 600 účinkujících seskupených ve velkém orchestru a čtyřech sborech. Odehráli prý celou Mou vlast a Dvořákovu Novosvětskou. Za 42 let působení napočítal Křečan 350 odehraných koncertů!

Stejně jako před devadesáti lety zazněla ve středu v Redutě Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, kterou hudebníci hráli podle dobových not! V prvních řadách si ji vyslechli i další bývalí členové filharmonie Josef Hošek, Karel Tesař, Josef Menšík, Jiří Spath a Stanislav Nosek.

Autor: pas

Vaše názory

Oprášené vzpomínky se stříháním pásky

Traplice

Oprášené vzpomínky se stříháním pásky

O víkendu nebylo v Traplicích neveselo ani truchlivo, jak se zpívá v jedné ze známých pohádek. Po...

3. 7. 2014
Mořské dobrodružství v Živé vodě

Modrá

Mořské dobrodružství v Živé vodě

Živé vodě v Modré se podařilo ulovit extra pozoruhodný kousek. Pokochat se areálem, který vyrostl na popud...

3. 7. 2014
Lety byly beznadějně vyprodané

Kunovice

Lety byly beznadějně vyprodané

Na den přesně a opět ze vzdušného prostoru v Kunovicích děti odletěly na prázdniny. A že jich...

2. 7. 2014
Hlavní cena zamíří na pekáč

Stupava

Hlavní cena zamíří na pekáč

Na Stupavě se o víkendu zdvojnásobil počet obyvatel. Chvíli po čtvrté hodině se o to postarali návštěvníci...

2. 7. 2014
TOPlist