FacebookYoutubeInstagram

Sokolové se loučí s bývalou náčelnicí

Uherské Hradiště Společnost 26. 1. 2020
Sokolové se loučí s bývalou náčelnicí

Sestra Helena Chytková.

Foto: archiv TJ Sokol UH

V neděli 19. ledna zemřela ve věku 85 let jedna z nejvýznamnějších cvičitelek a dlouholetá náčelnice uherskohradišťského Sokola, Helena Chytková.

Vynikající učitelka, dlouholetá sokolská cvičitelka a náčelnice, neuvěřitelně vitální sportovkyně a turistka, kterou jste kromě cvičebních hodin v Sokole mohli až do vysokého věku potkat i na lyžích, na vodě nebo na vysokohorské túře. V rámci aktivit v Sokole hrála také loutkové divadlo, v němž řadu let propůjčovala svůj hlas postavě Kašpárka. Dětem a mládeži se věnovala i v letních měsících na sokolských turistických a cykloturistických táborech. Mládež vedla k cílevědomosti, vytrvalosti a ukázněnosti a její bývalí táborníci na ni dodnes vzpomínají s láskou.

Tato drobná žena s obrovskou vnitřní silou a pozitivní energií, kterou dokázala rozdávat svým svěřencům i kolegům a díky níž zvládala tu neuvěřitelnou spoustu pedagogických i tělovýchovných aktivit, kterým se celý život věnovala, byla jednou z osobností, bez níž by hradišťský Sokol nebyl tím, čím dnes je. „Dokázala spojovat mladší generaci s tou starší a i díky tomu máme dnes v Sokole spoustu mladých cvičitelů,“ říká o sestře Heleně starosta hradišťského Sokola Jaroslav Ševčík.

„Nepamatuji si, že by si někdy posteskla, že ji tam a onde něco bolí, její kondice a výdrž byla obdivuhodná,“ vzpomíná dlouholetá kolegyně cvičitelka Anna Petlánová. „Nikdo nespočítá, kolik cvičebních hodin, kilometrů na výletech, kolik času na nácvičných, srazech a schůzích Sokolu věnovala,“ dodává Anna Petlánová. Na poslední cestě členové i vedení jednoty Helenu Chytkovou vyprovodí se sokolským praporem a čestnou stráží.

Autor: Iva Mráčková

Vaše názory

Addamsovi z Buchlova skončili ve Hvězdě

Uherské Hradiště

Addamsovi z Buchlova skončili ve Hvězdě

Městská kina v tomto školním roce uspořádala již 11. kolo dětské kreativní soutěže PeckaFilm. Soutěže, která je...

23. 1. 2020
Košt slivovice v Jankovicích slaví 25 let!

Jankovice

Košt slivovice v Jankovicích slaví 25 let!

V Jankovicích koštují a bodují pálenku už čtvrt století. Degustační rituál v obci pohlcené Chřiby je výjimečný...

23. 1. 2020
Hvězdy tančily také na plesu města

Uherské Hradiště

Hvězdy tančily také na plesu města

Dvacátý devátý ročník reprezentačního plesu města Uherského Hradiště nabídl nečekané zážitky a velká překvapení. Skoro by se...

22. 1. 2020
Pochod Okolo Břestecké skaly byl věnován Vojtovi Rosůlkovi

Břestek

Pochod Okolo Břestecké skaly byl věnován Vojtovi Rosůlkovi

Letošní pochod Okolo Břestecké skaly nesl vzpomínku na turistického a horolezeckého matadora a fotografa Vojtu Rosůlka ze...

21. 1. 2020
TOPlist