Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Stárek vzal právo do svých rukou! Prozatím jen hodové

Uherský Ostroh Společnost 20. 10. 2015
Stárek vzal právo do svých rukou! Prozatím jen hodové

Ostrožští stárci Filip a Lenka.

Foto: pas

Tradice pokračuje, nejlepší ostrožské stárky bydlí na Láně

Hodová chasa opět zamířila na Lán, po dvou letech zase ke Strachotům. Po Zuzce, která už je šťastně vdaná za svého předloňského stárka a mají spolu syna Dominika, si tentokráte krojovaní vyzvedli její mladší sestru Lenku.

Na hody už týden předem zvala ostrožská chasa. Deset párů za tónů dechové hudby Blatnička obešlo celé město. Víkendový svátek začal jako každý rok vztyčením "domácí" májky, opentlené mladými ostrožskými děvčaty před zámkem. Pod májú vystoupily děti z MŠ Sídliště a s tanci z Hluku a Korytné hodová chasa. Ta se střídala v hlídání a předhodové pařbě v hale se Čmeláky.

Sobotní ráno bylo sice zamračené, ale když krojový průvod vyrazil z náměstí pro stárky, vyčasilo se. Nejprve se dvacítka párů zastavila na Rybářích pro elegána, studenta práv Filipa Zajíčka. Ten už za studií na staroměstském gymnáziu začal koketovat s folklorem. Školní kroužek vystřídal za Slovácký krúžek v Brně. Věrný zůstal také domácímu Ostrožanu II. Ve volném čase závodil ve střelbě vzduchovkou a malorážkou. K tomuto koníčku ho přivedla maminka Jitka, vedoucí střeleckého kroužku SSK Uherský Ostroh a učitelka na místní základní škole. A kam zamíří Filip v životě? Na státní zastupitelství! Po tříletém čekatelství se z něj stane prokurátor!

Z Ostrožanu se zná se stárkou Lenkou Strachotovou. Ta si stárkování nanečisto vyzkoušela před dvěma lety, když si hodaři přišli pro její starší sestru Zuzku. "Říkala jsem si, že někdy půjdu, ale netušila jsem, že se mi to splní tak brzo!" říká Lenka, která svým souhlasem měsíc před hody vytrhla chase trn z paty. "V kroji vyrůstám od maličku, ale hlavně jsem se těšila, že si pořádně zatancuju!" přiznala okatá Ostrožanka. Rodiče prý tento stárkovský tah čekali, což dokazuje, jak byli na uplynulý víkend výborně připraveni.

Devatenáctiletá studentka hotelové školy ve Bzenci s maminkou Miladou napekly všechno hodové cukroví. Vždyť Lenka občas peče narozeninové, ale i svatební dorty. Jeden takový upekla vloni i sestře! Milovnice písniček, tance, zpěvu (mj. členka chrámového sboru) a členka Ostrožanu II. šla v hodovém průvodu pošesté, ale tentokráte v úplném čele.

Se stárkem v průvodu zamířili k ostrožskému zámku, kde starostka hody i letos povolila. Čtení hříchů vystřídaly hodové tanečky. Poslední kroky krojovaného davu vedly s právem k sokolovně. Na hodové zábavě vyhrávaly DH Blatnička a CM Harafica.

V neděli ráno odešel krojovaný špalír od zámku do kostela, kde farář Karel Šenk sloužil hodovou mši svatou.

Autor: pas

Vaše názory

Kvůli žehnání zrenovovali právo

Babice

Kvůli žehnání zrenovovali právo

Letošní hodové přípravy a samotné hody v Babicích se nesly v pohodovém duchu. Oproti loňskému hektickému rozhodování,...

20. 10. 2015
Pro stárku si přijel na koni

Mařatice

Pro stárku si přijel na koni

Letošní mařatický starší stárek Lukáš Vandírek se rozhodl hody trochu ozvláštnit. Pro svou stárku Zuzanu Milisovou si...

19. 10. 2015
U Zahrádků měli první stárky v historii

Boršice

U Zahrádků měli první stárky v historii

V Boršicích letos odřekli starší stárci a vyvstal problém - kde sehnat nové? Měsíc a půl před...

19. 10. 2015
Molvan i originální sklenice

Uherské Hradiště

Molvan i originální sklenice

Galerie Slováckých vín, která se nachází v prostorách jezuitských sklepů v centru Uherského Hradiště, oslavila třetí výročí...

18. 10. 2015

Související

Huštěnovice

Stárkování si naplánovali už ve třinácti

Hodové veselí vypuklo o víkendu v Huštěnovicích. Zdejší hody letos slaví pětadevadesát let, a tak to místní...

Nedachlebice

Koňaříkovi vypravili už druhou stárku

Nedachlebická chasa si po ročním výpadku opět našla své stárky. Z řad domácích se významné role ujala...

Kudlovice

Stárek splnil slib

V Kudlovicích se o víkendu hodovalo. V čele chasy kráčel sice jenom jeden stárkovský pár, hody přesto...

Břestek

Břestečtí stárci jsou galáni

Břestecká chasa letos v domě nedaleko hřiště vyzvedávala jak mladšího stárka, tak stárku. Oba tvoří pár i...

TOPlist