FacebookYoutubeInstagram

Svatý Martin místo sněhu přivezl slunce!

Uherské Hradiště Společnost 13. 11. 2017
Svatý Martin místo sněhu přivezl slunce!

Páter Josef Říha žehná zástupcům odrůd svatomartinských vín.

Foto: sal

Mladá vína provázely samé jedenáctky

Pojedenácté v sobotu jedenáctého jedenáctý byla při slavnostním obřadu na Masarykově náměstí požehnána svatomartinská vína. Svatý Martin nepřivezl sice na zaplněné náměstí sníh, ale sluníčko, což určitě nikomu z přihlížejících nevadilo.

Páter Josef Říha požehnal „zástupcům“ odrůd svatomartinských vín, v košíku byl připraven Veltlín červený raný, Svatovavřinecké rosé a Modrý Portugal. Samotnému aktu žehnání a svěcení vína předcházel příjezd Martina na bílém koni v doprovodu římských vojáků, aby společně připomněli legendární příběh o plášti a žebrákovi.

Slavnostní program, na kterém vystoupil Národopisný soubor Gymnázia Uherské Hradiště a pánové z Old Stars Hradišťan, vystřídala ve velkokapacitním „vinném“ stanu ochutnávka 50 vzorků svatomartinských a 8 vzorků mladých vín od sedmnácti vinařů a vinařství ze Slovácké podoblasti.

„U svatomartinských vín byly nejvíce zastoupeny odrůdy bílých vín - Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, z růžových vín to bylo Svatovavřinecké a Modrý Portugal, z červených pak Modrý Portugal a Svatovavřinecké,“ prozradila za organizátory Hana Patková z MIC a dodala:  „Z mladých vín návštěvníky zaujalo bílé víno Irsai Oliver nebo červené víno Alibernet.“ Ochutnávka byla doplněna gastronomií, kterou představovaly husí speciality, byla připravena např. husí polévka kaldoun, guláš z husích drůbků nebo plněná husí prsa. O hudební doprovod se starala cimbálová muzika Kunovjané.

Žehnání svatomartinského vína provázel ohromný zájem veřejnosti. „Počet návštěvníků, kteří ochutnali svatomartinská vína, dosáhl téměř 1 200, poslední „vytrvalci“ opouštěli stan po deváté hodině večerní,“ uzavřela Patková.

Doprovodným programem byly pak Svatomartinské plavby na výletní lodi Noe.

Autor: kul

Vaše názory

Martin si stárku chytil na lapačky

Stříbrnice

Martin si stárku chytil na lapačky

"Stříbrnice, malovaná dědinečka, a v ní bývá moje milá galanečka...," notuje si Martin Peprník (22), kterého jako...

13. 11. 2017
Komňa obnovila kulinářskou soutěž

Komňa

Komňa obnovila kulinářskou soutěž

Soutěž o nejlepší komenský guláš rozjela o víkendu svůj druhý díl. První ročník této akce byl úspěšný,...

12. 11. 2017
Cenu města udělili bývalému starostovi

Kunovice

Cenu města udělili bývalému starostovi

Ve středu se ve společenském sále Panského dvora Kunovice konalo slavnostní zasedání zastupitelstva města, které bylo uspořádáno...

11. 11. 2017
Jalubí přepadli děsiví klauni

Jalubí

Jalubí přepadli děsiví klauni

Přesně, když hodiny na kostelní věži odbily pět hodin odpoledne, celé Jalubí zhaslo a ztichlo. Ulice ozařoval...

9. 11. 2017
TOPlist