FacebookYoutubeInstagram

Tehdy jsme byli nadšení folklorní puberťáci, kteří měli velké plány

Boršice Společnost 5. 12. 2019
Tehdy jsme byli nadšení folklorní puberťáci, kteří měli velké plány

Veselá rodina Popelkova na hodech v Boršicích.

Foto: rodinný archiv

U kolébky dětského Folklorního souboru Pentlička stála před 25 lety trojice tanečníků Pentle Martina Hlaváčková, Markéta Rožková a David Mikula. Ta první dodnes se souborem spolupracuje a šije pro něj kroje, zbylí dva těsně po založení odešli do Brna, ale dodnes Pentličce drží palce.

„Tehdy jsme v podstatě byli nadšení folklorní puberťáci, kteří měli velké folklorní plány a ambice, ovšem zkušenosti skoro žádné a s vedením dětského souboru už vůbec,“ říká Markéta Rožková, dnes Popelková, která začínala v souboru Pentla, stejně jako většina nových členů. „Ten, kdo šel na hody v kroji a už měl za sebou hodové zkoušky a nácvik hodového pásma, ten většinou v souboru vydržel, ale ten, kdo přišel jenom proto, že se mu na hodech líbilo, ten většinou brzy odešel. Už to totiž nebyla jen zábava, krásné kroje a obdiv diváků, ale pravidelné nácviky, zpocené nácvičné a dril vedoucích. Člověk tomu musel obětovat páteční diskotéku nebo bigbítovou zábavu a po sobotních dýcháncích na Grétě musel v neděli brzy ráno vstávat, aby na těch zkouškách byl. A tak se při těch dlouhých sobotních rozpravách asi zrodila myšlenka, že bychom si ty nové členy měli začít vychovávat sami,“ vzpomíná Popelková.

První zkoušky s Pentličkou začaly s novým školním rokem 1994. „Naším cílem bylo jenom naučit děti tancovat,“ říká s úsměvem. „Nejprve jsme se je snažili naučit správně chodit, správně držet tělo, postupně jsme přidávali taneční kroky a variace a začali je seznamovat s tanci, které byly typické pro náš region nebo které měla v repertoáru Pentla,“ dodává a vzpomíná na páteční zkoušky, první pásmo a dětmi velmi oblíbený tanec Ty cigáne sviňský.

Bohužel Markétino a Davidovo působení v Pentličce nemělo dlouhého trvání. Oba dva odešli do Brna. Ona po maturitě za prací a David na vojnu. Vedení souboru zůstalo na Martině, která se úkolu hrdinně ujala a spolu s dalšími členy souboru Pentla vedla Pentličku několik dalších let. Dnes je vedoucí DFS Pentlička Jana Gabrielová a vedoucími taneční složky i Sabina Bakošová, Sabina Juříková, Lucie Komárková a Eva Múčková.

„Vůbec nás tehdy nenapadlo, že se jednou z Pentličky stane soubor, který bude mít za sebou tolik vystoupení a několik premiér. Naším záměrem bylo vychovat dorost pro dospělý soubor, kde děcka v 15 letech až začínaly pořádně tancovat. Dnes jsou dětské folklorní soubory úplně jinde,“ říká Popelková, kterou v osmnácti nástup do zdravotnictví odvál do Brna. Tady začala tančit v amatérské složce Ondráše. Tady si našla i budoucího chotě, kontrabasistu Ondřeje Popelku. Spolu vychovávají šestiletá dvojčata Agátu a Andreje.

I když Popelkovi bydlí od Boršic sedmdesát kilometrů a děti do Pentličky nechodí, ve folklorním světě se pohybují od narození. Od tří měsíců jsou pravidelně součástí krojového průvodu boršických hodů. Také maminka Markéta nevypadla z folklorního dění na Slovácku. S Davidem zase po letech měli stejnou myšlenku a v roce 2013 založili Veselou partyju. "Není to čistý folklor, ale všechny nás to na jevišti moc baví a doufáme, že to baví i diváky a že třeba budeme mít taky několik premiér jako Pentlička," věří Popelková, která v současné době ještě vypomáhá v brněnském Folklorním sdružení Jánošík.

Pracovní povinnosti Markétě Popelkové nedovolily osobně se zúčastnit sobotního výročního vystoupení Pentličky. „Ráda bych alespoň touto cestou popřála všem dětem a jejich vedoucím spoustu elánu, nadšení, inspirace a krásných zážitků s folklorem. Je skvělé, že Pentlička funguje dál a vychovává další a další generace folkloristů!“

Autor: Pavel PAŠKA

Vaše názory

Úča oslaví narozeniny

Uherské Hradiště

Úča oslaví narozeniny

Brzy to budou dva roky, kdy se v Hradišti představila komedie, která je dodnes beznadějně vyprodaná a...

4. 12. 2019
Janek Ledecký zpíval, bavil i učil anglicky

Uherský Brod

Janek Ledecký zpíval, bavil i učil anglicky

Do Uherského Brodu zavítal se svým vánočním koncertem známý český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, který s...

4. 12. 2019
Dobový jarmark se vzpomínkami na stará řemesla

Uherské Hradiště

Dobový jarmark se vzpomínkami na stará řemesla

V předvečer zahájení jarmarku na hradišťském náměstí se nejprve odehrál dobový jarmark v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana....

3. 12. 2019
V Boršicích dostávají hříšníci pochvaly a dárky

Boršice

V Boršicích dostávají hříšníci pochvaly a dárky

Vtip a nadhled propojený s obyčejným životem Boršičanů byl nosným tématem premiérového pořadu U Maně v krámě,...

2. 12. 2019
TOPlist