FacebookYoutubeInstagram

U Kašpárků už stárkovali všichni!

Uherský Ostroh Společnost 19. 10. 2016
U Kašpárků už stárkovali všichni!

Ostrožští stárci míří na zámek pro povolení hodového pobavení.

Foto: pas

Lásku našli v Ostrožanu i pod právem

Manželé Kašpárkovi o víkendu uzavřeli stárkovský účet. Po jejich synech Ondřejovi a Víťovi se v čele hodového průvodu objevila i nejmladší Helena. Jsou po 22 letech další výjimečnou rodinou, která Ostrožanům dala za stárky všechny svoje děti!

V této rodině totiž folklorem žijí! Stárkovský otec Josef Kašpárek se v roce 1983 stal prvním stárkem krojovaných hodů v Uherském Ostrohu. Jeho manželka Hanka  také nikdy nepohrdala ostrožskými tradicemi a o svůj kroj a následně i kroje celé rodiny s láskou pečovala a pečuje nadále. Společně vychovali tři děti, všechny s láskou k ostrožskému kroji a lidovým tradicím, takže se stárkováním všech jejich potomků se dalo počítat!

Hodový průvod žádal u jejich domu v Rybářích počtvrté. Poprvé v roce 2005 o nejstaršího Ondřeje. O rok později o oba bratry Kašpárkovi. A také následující rok 2007 odsud vycházel za staršího stárka Víťa. A o víkendu přišla na řadu i Helena, studentka prvního ročníku Mendlovy univerzity v Brně. Od malička chodila do Tancováčku, dnes je členkou Ostrožanu II. O víkendech hraje na kytaru  v ostrožské schole.

Za stárku šla se svým partnerem Richardem Hlůškem. Syn veselského železničáře a sestřičky na chirurgii šel v hodovém průvodu potřetí, a letos jako stárek! Lásku ke krojům v něm probudila a do Ostrožanu ho přivedla jeho mladší sestra Karolína, sama tanečnice Kunovjanu a Děcek z Kunovic. Ač je Richard mezi folkloristy téměř zelenáč, díky svojí práci zná půlku zeměkoule! Má na starosti elektroinstalace pro závlahy a vytápění fotbalových hřišť po celé východní Evropě i Asii. Nedávno se vrátil z druhého největšího stadionu v Saudské Arábii nebo pažitu v Almaty v Kazachstánu.

Ostrožské hody začaly tradičně ve středu, kdy chasa připravila májku vykoupenou ze sousední Nové Vsi. V pátek nazdobila za pomoci školáků sokolovnu i vršek hodové máje, kterou na povel Pavla Jurčeky s hordou pomocníků pár minut před pátou postavili před zámkem. Před vystoupením dětí z MŠ Sídliště pod ní chasa zatančila hodové tanečky. Pak už majestátní symbol hlídala po celou noc, sem tam si odskočila do vinárky na besedu u cimbálu.

Po sobotním hodovém obědě se krojovaní sešli u bývalého kina. První kroky vedly do města k Hlůškům pro stárka, přes Moravu do Rybář se vrátili pro stárku a právo. Stárek jí vrátil červené jablúčko a krojovaní se stejnou cestu vydali k zámku pro "povolení k hodovému pobavení" od starostky. Následovalo hodové čtení toho nej z kroniky, tanečky a trocha odpočinku před hodovou zábavou. Jako v průvodu na ní vyhrávala DH Blatnička a ve vedlejším sále CM Sudovjan.

Bujarou zábavu ukončilo svítání a poslední povinnost krojovaných, účast na nedělní mši svaté v chrámu sv. Ondřeje, kam páry odešly po desáté hodině průvodem.

Autor: Pavel PAŠKA

Vaše názory

Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Boršice

Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích

Sestry Eliška a Sabina Staufčíkovy vévodily letošním boršickým hodům. Elišku pod starším právem doprovodil Tomáš Brázdil, úlohy...

18. 10. 2016
Na hodové se vodilo pod trojici práv

Mařatice

Na hodové se vodilo pod trojici práv

Císařské hody v Mařaticích jsou ustáleným pojmem, ovšem ani to nenechává místní chasu v klidu a snaží...

18. 10. 2016
Švestky a slivovice nahradily tuřín

Uherské Hradiště

Švestky a slivovice nahradily tuřín

Prostor Slovácké tržnice v sobotním dopoledni opět provoněla tradiční kuchyně regionu Slovácko. V zákulisí Slovácké školy vaření...

17. 10. 2016
Březolupští oprášili starou tradici

Březolupy

Březolupští oprášili starou tradici

Trvalo to nějaký čas, ale stárci se do Březolup nakonec vrátili. Postarali se o to mladí, kterým...

17. 10. 2016

Související

Dolní Němčí

Hodovou stárku vypravovali dožínkoví hospodáři

Letošní hodová sezóna odstartovala. Dolní Němčí o víkendu ožilo vůbec prvními hody na Slovácku. A opět po...

Boršice u Blatnice

Boršické hody zakryla tma

Jen co se setmělo, vyrazili hodovat obyvatelé Boršic u Blatnice. Nezvyklá tradice však letos přilákala nebývalé množství...

Bílovice

Stárkování se ujal už třetí Mach

Bílovická hodová chasa si letos oba stárky vyzvedla ve Včelarech. Na stárkování se dohodli již před dvěma...

Huštěnovice

Hody dostaly přednost před maturitou

Huštěnovická chasa měla po delší pauze ve svém čele opět čtveřici stárků. Ty si slavnostní průvod v...

TOPlist