FacebookYoutubeInstagram

Ukončenou návštěvu doprovodil k domovu smutek

Velká nad Veličkou Společnost 14. 4. 2010
Ukončenou návštěvu doprovodil k domovu smutek
Foto: vrb, jan
Inzerce

Když si v průběhu družebního čtyřdenního setkání starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný a starosta Tadeusz Studzinski z osmnáctitisícového města Nowy Dwór Gdański ze severní části Polska připíjeli na zdraví a na další spolupráci, netušili, že plánovanou délku pobytu hostů budou muset předčasně ukončit kvůli obrovské sobotní letecké tragédii elity polského národa.

„Měli u nás pobývat až do neděle, ale hned poté, co se dozvěděli o nešťastné události, se bez sebemenšího váhání rozhodli v sobotu odpoledne odcestovat k domovům. Byli z toho hodně smutní. I nás se tragédie citelně dotkla,“ říká starosta Pšurný. Delegace přijela autobusem od Baltu - 800 kilometrů vzdáleného, na Horňácko. Vedle starosty, radních a učitelů ji tvořily především děti. Obě strany kladou velký důraz právě na setkávání mladé generace formou vzájemného kulturního vyžití a sportovního soutěžení. Při své návštěvě stihli polští radní navštívit mimo jiné ve Velké velký solární park, nedávno vybudovaný na pozemku bývalé skládky, finišující stavbu radnice, navštívili kulturní památky ve Velké i okolí, krátce pobyli na jubilejním desátém Horňáckém koštu pálenek (tam už věděli o tragédii) a samozřejmě, že též došlo na setkání s velickými zastupiteli. Pro hosty byl připraven i kulturní program, kde hlavně tradicemi ve folkloru Horňáci severní sousedy převyšují.

Autor: vrb

Vaše názory

O tradici je zájem

O tradici je zájem

O víkendu 10. – 11. dubna 2010 se uskutečnil v Centru Veronica Hostětín seminář věnovaný pěstování ovocných...

14. 4. 2010
Vybíleno za dvě a půl hodiny

Vápenky

Vybíleno za dvě a půl hodiny

Šestý ročník koštu klobás na Vápenkách, který se snaží podporovat místní uzenáře a domácí kulináře v okruhu...

14. 4. 2010
Zlaté kříže s vůní horňácké slivovice

Praha

Zlaté kříže s vůní horňácké slivovice

Za rozdávání nejcennější tekutiny obdrželi dárci ve Státní opeře Zlaté kříže, Horňák zase rozdával dárcům kříže...

14. 4. 2010
Bez naděje není nic

Uherské Hradiště

Bez naděje není nic

S autorskou výstavou stovky nikdy nepublikovaných fotografií z dob předrevolučních, nazvanou (AB)Normalizace, do Slováckého muzea přijel v...

13. 4. 2010
TOPlist