FacebookYoutubeInstagram

Umělec mladým kytaristům zapilovával nehty

Uherské Hradiště Společnost 13. 2. 2019
Umělec mladým kytaristům zapilovával nehty
Foto: Marika Blažková

Koncertní sál zažil poprvé ovace vestoje

Čeština i francouzština zněla koncertním sálem základní umělecké školy. Konalo se zde tvůrčí setkání žáků kytarového oddělení s vynikajícím francouzským kytaristou Alexandrem Glizem, který žáky učil, jak při hře například lépe pracovat s dynamikou.

Během devadesátiminutového workshopu si žáci ZUŠky vyzkoušeli, jak si lze hrát s barvou tónu, dynamikou a hudebními důrazy. Své pojetí kytarových skladeb postupně představili Vendula Radkovičová, Dominik Jašek, Aneta Vajdíková, Filip Šohajek, Lucie Surovcová, Anna Modlíková a Martin Kabelka. Ti, kteří si lekci nenechali ujít, se ale také dověděli, proč je pro hru na kytaru tak důležité mít pečlivě upravené nehty, a některým účinkujícím je umělec s nadhledem zapiloval přímo na pódiu.

Po praktickém semináři odstartoval koncert, na kterém kromě sympatického francouzského kytaristy vystoupili také žáci, kteří se zúčastnili workshopu.

„Klasická kytara je příliš tichá, hledal jsem, jak toto omezení vyřešit, a našel jsem looper,“ svěřil se umělec. Jedná se o systém živého nahrávání v reálném čase, skládání a vrstvení smyček hudebních motivů, ale i rytmických doprovodů.  „Práce s touto technikou při využití moderních i klasických kytarových postupů je v jeho podání mistrovská. Z jeho autorských skladeb je cítit živelnost a čirá radost z hry. Témata jednotlivých skladeb jsou natolik silná, že zaujmou od prvních tónů,“ uvedla pedagožka Eva Holečková. Posluchači tak mohli na vlastní uši slyšet maximální dynamický i barevný potenciál kytary v různých typech skladeb.

Odměnou pro francouzského kytaristu byl dlouhý potlesk vestoje, vůbec první, který kdy zazněl v koncertním sále základní umělecké školy.

Autor: Marika Blažková

Vaše názory

Ples pro všechny generace

Uherský Ostroh

Ples pro všechny generace

Hasiči z Uherského Ostrohu uspořádali už šestnáctý ples. Ten nabídl zajímavý hudební doprovod a řadu cen v...

12. 2. 2019
S Petrem Kolářem zpíval plný sál

Uherský Brod

S Petrem Kolářem zpíval plný sál

Již po jednadvacáté se v Uherském Brodě uskutečnil sportovní ples, který pořádá uherskobrodský basketbalový klub. Letos slaví...

12. 2. 2019
Od mažoretek k polonéze

Hluk

Od mažoretek k polonéze

Slavnostní předtančení Rodičovského plesu v Hluku se letos dočkalo jedné velké premiéry. S letošními deváťáky z místní...

11. 2. 2019
Živá slepice jako cena útěchy

Strání

Živá slepice jako cena útěchy

Už potřinácté v řadě ožilo Strání krojovým plesem. Ten letošní rozjeli místní folkloristé opravdu ve velkém. Sehnali...

11. 2. 2019
TOPlist