FacebookYoutubeInstagram

Utichl cimbál Miloslava Maňáska...

Staré Město Společnost 23. 8. 2019
Utichl cimbál Miloslava Maňáska...

Ve věku 84 let odešel do muzikantského nebe skvělý hudebník, cimbalista a učitel Miloslav Maňásek. Více jak dvacet let působil jako učitel hry na cimbál na LŠU v Uherském Hradišti. Během svého života vychoval a ovlivnil řadu skvělých hudebníků. Kromě hry na cimbál také výborně ovládal hru na klavír, akordeon a především byl vynikajícím improvizátorem. „V roce 1968, kdy zemřel první cimbalista Jaroslav Čech, oslovil Milana tehdejší primáš Hradišťanu Jaroslav Staněk. Nabídl mu místo cimbalisty v Hradišťanu,“ vzpomíná muzikant a zpěvák Jan Vančura, dlouholetý přítel a spoluhráč. Roky tak spolu s ním, Petrem Hrobařem, Lubošem Svatošem a dalšími rozdávali radost z lidové písničky tisícům posluchačů. Hradišťan v něm zůstal hluboko zakořeněn, protože i po jeho konci v muzice pravidelně docházel na zkoušky Hudců Pondělníků, kde se i bývalí členové Hradišťanu scházejí dodnes.

„Pro mě byl Milan výjimečný a skromný člověk s velkým srdcem, milovník žen, vína a folklorní písničky, ale především fantastický a neobyčejný kamarád,” dodává Radim Snopek, houslista a ředitel ZUŠ Staré Město, který s ním v posledních letech muzicíroval.

Poslední rozloučení s touto vynikající osobností slováckého folkloru proběhne v pondělí 26. srpna v chrámu Páně sv. Michaela ve Starém Městě.

Autor: IVA

Vaše názory

Nejpresnější mušku měla ve Stříbrnicích poprvé žena!

Stříbrnice

Nejpresnější mušku měla ve Stříbrnicích poprvé žena!

Na fotbalovém hřišti ve Stříbrnicích se uskutečnil již šestý vzduchovkový přebor o Putovní pohár Honebního společenstva. Ve...

21. 8. 2019
TOP Víno Slovácka se letos vybíralo z rekordního počtu vzorků

Polešovice

TOP Víno Slovácka se letos vybíralo z rekordního počtu vzorků

V Polešovicích se již podvanácté vyhlašovala nejlepší vína z celého Slovácka. Letošní ročník byl rekordní, co se...

19. 8. 2019
Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

Zlámanec

Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

O víkendu se počet obyvatel obce Zlámanec rozrostl o desítky rodáků, kteří si připomenuli 70. výročí vysvěcení...

15. 8. 2019
V Hluku znají svoje sousedy

Hluk

V Hluku znají svoje sousedy

Převážně hlucké folklorní soubory připravily pro nedělní dopoledne opravdu jedinečný pořad, který autorka Míša Beníčková nazvala Poznej...

14. 8. 2019
TOPlist