Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

V Buchlovicích se pochlubili zcela novými hodovými právy

Buchlovice Společnost 14. 11. 2017
V Buchlovicích se pochlubili zcela novými hodovými právy

Buchlovičtí stárci.

Foto: Markéta Maňásková

„Ještě jsme nepřešli přes všechny járky, ještě jsme nenašli ty naše stárky. Tady ony bývajú, naše práva ukrývajú…“ Touto básničkou vyzývali v sobotu dopoledne buchlovičtí stárci své stárky, aby i s ostatními děvčaty vyšly z Hotelu Buchlovice a předaly jim buchlovická práva, aby mohly být zdejší martinské hody zahájeny.

Starší stárkovský pár pro letošní rok utvořili sourozenci Kuncovi. Veronika Kuncová, která ve svém povolání působí jako laborantka, má s hodováním bohaté zkušenosti. To se ovšem nedá říct o jejím mladším bratrovi, Pavlu Kuncovi, který studuje na gymnáziu v Olomouci a členem hodové chasy byl poprvé v životě, a to hned jako starší stárek.

Šarlota Daňhelová, která je studentkou prvního ročníku politologie na Palackého univerzitě, se letos ujala role mladší stárky po boku mladšího stárka Roberta Lukeštíka, který navštěvuje Obchodní akademii v Uherském Hradišti.

Ještě v září však nebylo jisté, zda se hody vůbec uskuteční. Bylo by to poprvé od roku 1953, co by v Buchlovicích v den svatého Martina nevyšla hodová chasa se stárkovskými páry do ulic. Vzít na sebe odpovědnost stárků není totiž pro každého. „Rozhodnutí, že půjdu za mladšího stárka, přišlo až na poslední chvíli. Ale protože za mnou stála celá naše chasa, cítil jsem to jako určitou povinnost, nezklamat je,“ říká ke svému rozhodnutí Robert Lukeštík.

Jako každoročně se kluci nejdříve vydali k domu mladšího a staršího stárka. Měli to však o to jednoduší, že stárci jsou sousedi. V jejich životě je nespojuje jen ulice, ve které od malička bydlí, ale taky láska k fotbalu, oba jsou totiž aktivní členové TJ Buchlovice.

Při obchůzce po Buchlovicích doprovázela hodovou chasu DH Buchlovjané, která zahrála i na večerní hodové zábavě spolu s CM Rubáš.

Tento rok se chasa pyšnila zcela novými hodovými právy, které pro ně vyrobila a na sobotu přichystala Helena Malinková. „Kdyby nám podzimní počasí nepřálo, máme připraveno 6 pláštěnek, pod které se práva schovají,“ nebála se deště starší stárka Veronika Kuncová.

V neděli po svaté mši předvedla hodová chasa na náměstí buchlovské tanečky společně s hluckými tanci, které na hodových zkouškách nacvičovali pod dohledem Petry Kropáčové.

„Učení se tanečků není snadné pro nikoho, a zvlášť ne pro toho, kdo si k folkloru nikdy předtím ani nečichl. Pavel to však zvládl na jedničku a zaslouží si velkou pochvalu," hodnotí výkon staršího stárka Barbora Zapletalová, která již čtvrtým rokem hody v Buchlovicích organizuje.

Autor: Markéta MAŇÁSKOVÁ

Vaše názory

Izer brouzdal televizními pořady

Uherské Hradiště

Izer brouzdal televizními pořady

Bavič, komik a imitátor Zdeněk Izer hradišťské publikum bavil v rámci programu Autokolektiv vlastními videonahrávkami provázanými s...

13. 11. 2017
Svatý Martin místo sněhu přivezl slunce!

Uherské Hradiště

Svatý Martin místo sněhu přivezl slunce!

Pojedenácté v sobotu jedenáctého jedenáctý byla při slavnostním obřadu na Masarykově náměstí požehnána svatomartinská vína. Svatý Martin...

13. 11. 2017
Martin si stárku chytil na lapačky

Stříbrnice

Martin si stárku chytil na lapačky

"Stříbrnice, malovaná dědinečka, a v ní bývá moje milá galanečka...," notuje si Martin Peprník (22), kterého jako...

13. 11. 2017
Komňa obnovila kulinářskou soutěž

Komňa

Komňa obnovila kulinářskou soutěž

Soutěž o nejlepší komenský guláš rozjela o víkendu svůj druhý díl. První ročník této akce byl úspěšný,...

12. 11. 2017

Související

Strání

Poprvé v chase a hned stárkem

Po šesti letech se vrátily do Strání krojové hody, které letos vedl stárkovský a také mládkovský pár....

Sušice

Od veslování až po stárkování

Loni chasu vedl jeden pár plnohodnotných stárků, letos, po sedmi letech, měly hody v Sušicích znovu mladší...

Uherské Hradiště - Sady

Chasu vedla půjčená stárka

Ani deštivé počasí neodradilo Derflany, aby vyrazili o víkendu hodovat. Téměř třicetičlenné chase vévodila čtveřice stárků. Právo...

Velehrad

V čele krojovaných stál talentovaný verbíř

Hodové veselí si naplno užívala velehradská chasa. Jejími mluvčími se stali stárci Lukáš Balajka a Anna Kremplová....

TOPlist