FacebookYoutubeInstagram

Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

Zlámanec Společnost 15. 8. 2019
Ve Zlámanci rodáci slavili jubileum kaple

Slavnostní mši svatou sloužil páter Jan Liška.

Foto: JCH
Inzerce

Setkání provázela projekce starých fotografií

O víkendu se počet obyvatel obce Zlámanec rozrostl o desítky rodáků, kteří si připomenuli 70. výročí vysvěcení kaple sv. Panny Marie Svatohostýnské na slavnostní mši svaté sloužené páterem Janem Liškou.

Poté se téměř stovka účastníků, mezi kterými nechyběl Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, jenž se stal majitelem jedné z nemovitostí v katastru obce, přesunula ke kulturnímu domu, kde na ně čekalo pohoštění. Vzpomínalo se na sousedy i dřívější život ve Zlámanci.  

K večeru v kulturáku vyhrávala domácí kapela Zlámanští Mavoji, na zdi byly promítány snímky z činnosti místních spolků, včetně fotografií ze slovackých hodů od roku 1968 a videozáznamů od roku 1992.

Má 80 let, každé úterý ji potkáte v knihovně!

Na mši ani setkání nechyběly zlámanecké rodačky, dlouholetá knihovnice Jiřina Malinová doprovázená sestrou Marií Říhovou.

Jiřina, rozená Šubardová, se před osmdesáti lety narodila na horním konci. Vystudovala ekonomickou školu a poté odešla za manželem do Malenovic, kde v roce 1972 nastoupila do Závodního klubu ve Zlíně jako knihovnice. "Vždycky jsem chtěla být učitelkou, ale ke knížkám mám hodně blízký vztah," zavzpomínala.

Na důchod se i s manželem vrátila do rodné obce. Dva měsíce po návratu v červenci 1994 zemřel obecní kronikář Josef Talaš. "Převzala jsem po něm žezlo a kroniku vedla 17 let, dokud mi sloužily ruce a psala jsem krasopisně," vzpomíná Jiřina Malinová. Současně se stala i knihovnicí, kterou je dodnes!

Každé úterý tak potkáte sympatickou osmdesátiletou dámu v budově obecního úřadu.

Také její o patnáct let mladší sestra Marie Říhová přišla v sobotu na setkání rodáků bez doprovodu. Manžel Josef, který s chasou nacvičoval od osmdesátých let hodové tanečky, se rozstonal a dcera Renata Vyoralová, jež pokračuje s výukou malých hodařů už třetím rokem, byla doma s dětmi.

Čtěte více
Autor: pas

Vaše názory

V Hluku znají svoje sousedy

Hluk

V Hluku znají svoje sousedy

Převážně hlucké folklorní soubory připravily pro nedělní dopoledne opravdu jedinečný pořad, který autorka Míša Beníčková nazvala Poznej...

14. 8. 2019
Šest životních zastavení Jana Vančury

Uherské Hradiště

Šest životních zastavení Jana Vančury

Mezi námi žije řada osobností, kterým stojí za to neustále naslouchat. Jednou z těch nejvýraznějších v Uherském...

13. 8. 2019
Hvězdný Freddie se na chvilku vrátil v Queenii

Buchlovice

Hvězdný Freddie se na chvilku vrátil v Queenii

Filmový trhák Bohemian Rhapsody způsobil „Queenmanii“ aneb davový zájem o kapelu Queen a její revivaly. Buchlovské hudební...

12. 8. 2019
Ivan Mládek si přivezl i Kalamity Jane

Uherský Brod

Ivan Mládek si přivezl i Kalamity Jane

Další ročník Slavností pivovaru přilákal do areálu Pivovaru Uherský Brod davy lidí. Zaujala je nejen pestrá...

9. 8. 2019
TOPlist