FacebookYoutubeInstagram

Vlčnov ožil tradicemi

Vlčnov Společnost 12. 12. 2016
Vlčnov ožil tradicemi
Foto: ket

K vidění bylo lití olova i draní peří

Sobotní odpoledne a večer patřily ve Vlčnově tradicím. Zpřístupněny lidem byly památkové domky, ve kterých mohli vidět, jak trávili svátky vánoční naši předkové. Slovácká jizba nabídla ukázku Vánoc 1. poloviny 20. století a oslavu Nového roku. V místnosti byl připraven stůl plný nejrůznějších pochoutek. "K vidění je tady první cukroví, které se začalo ve 30. letech péct. Jedná se například o vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky, linecká kolečka a součástí tabule je také sušené ovoce a vdolky," uvedla Marta Kondrová, etnografka, která slavnostní tabuli střežila.

Kousek od ní neustále čekala řada zájemců na to, až jim starosta Jan Pijáček ukáže tradiční lití olova a prozradí jim, jak se jim nadcházející rok povede.

Atmosféra právě probíhajícího adventu dýchla na návštěvníky rolnického domu. Skupinka žen zde seděla kolem stolu a věnovala se draní peří. "Dříve si hospodyňka zavolala kamarádky, sešly se a seděly kolem stolu. Běžně jich bývalo alespoň deset. Celý večer se drhlo peří a vykládalo se. Až se peří dodrhlo, to bývalo tak za deset dní, tak hospodyňka připravila jídlo, často nějaké maso, vdolky a sušené ovoce, pobesedovalo se a tím draní peří skončilo," prozradila Pavla Kučerová během draní peří v rolnickém domě.

Jaké byly Vánoce na konci 19. století, ukazovala expozice v hospodářské usedlosti. Během celé akce obcházely Vlčnov skupinky koledníků, tří králů, zpěváků a ukázal se i Mikuláš se svou družinou.

Zajímavou výstavu nabídla Galerie na Měšťance. Expozice "Ten vánoční čas, dočkali sme zas..." ukazuje zdobení vánočního stromečku v proměnách času od 19. století až po současnost. Výstava potrvá až do 29. ledna.

Autor: ket

Vaše názory

Pod stromečkem najdou dvě stě tisíc

Uherské Hradiště

Pod stromečkem najdou dvě stě tisíc

Třetí ročník Dobročinného bazaru ve Slováckém divadle vynesl 101 500 korun. „Přiznám se, že jsem si sama...

12. 12. 2016
Hitem byly Betlémské šaty

Ostrožská Nová Ves

Hitem byly Betlémské šaty

Ostrožská Nová Ves bezmála po roce opět ožila módou a lidmi dobrého srdce. Adventní večer módní návrhářky...

11. 12. 2016
Dolinečka natočí vůbec první cédéčko

Staré Město

Dolinečka natočí vůbec první cédéčko

Dětský soubor Dolinečka natočil v rámci oslav 60. výročí založení souboru vůbec první CD ve své historii....

11. 12. 2016
Ženy proměnily kašnu v adventní věnec!

Tučapy

Ženy proměnily kašnu v adventní věnec!

Tučapské ženy vytvořily největší adventní věnec na Slovácku! Včera na něm zapálily druhou svíčku. Neobvyklý symbol adventu...

10. 12. 2016
TOPlist