Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Výlet odměnou pro všechny

Uherské Hradiště Společnost 4. 12. 2014
Výlet odměnou pro všechny
Foto: pri

Pětatřicet účastníků ozdobila i žena

Žáci středních škol, víceletých gymnázií a základních škol se utkali o Křídlo svatého Václava. Tuto soutěžní výstavu plastikových a papírových modelů podesáté uspořádala SŠPHZ v Uherském Hradišti. "Sám jsem kdysi modelařil a tyto soutěže se mi líbily a motivovaly mě k další práci. Jelikož je to jubilejní ročník, jsem moc rád, že tu nejsem sám a že i letos se někdo přihlásil," bez posmutnělého výrazu sdělil Pavel Šupka, pedagog a hlavní organizátor soutěže. "Celkem se přihlásilo 35 účastníků se 75 modely, což považuji za rekordní účast," dodal.

Modely byly dle standardních měřítek 1:48 nebo 1:72, technika pak 1:35. Nečekaně se objevilo i několik diorám, které možná v příštím ročníku budou v samostatné kategorii. Kvůli oživení a podpoře zájmu o modelařinu 25 zájemců prožilo oprášený kamikaze-cup. "Kamikaze je sebevražda. Úkolem bylo ve dvojicích nebo trojicích pokusit se během dopoledne postavit obyčejný model v co nejlepší kvalitě. Lepení tímto postupem je vlastně také modelářskou sebevraždou. Za půl dne se postavit model samozřejmě nedá, ale ukážou se zkušenosti a kluci se jistě také dobře bavili," vysvětlil Šupka.

Za zmínku také stojí, že této soutěže se poprvé účastnila i žena, Kamila Mečiarová, kterou modelařina přivedla až k pilotnímu průkazu na větroně. Kromě rozdaných diplomů, modelů, barev a štětců všichni účastníci zamíří díky štědrosti sponzorů do pražského leteckého a vojenského historického muzea. "Jako pedagog chci, aby modeláři pochopili, že to není jen hračka. Je to vztah k historii, technickému vývoji a samozřejmě další možné vzdělávání," uzavřel Šupka. 

Autor: pri

Vaše názory

V Přečkovicích to žije!

Přečkovice

V Přečkovicích to žije!

V Přečkovicích, kde bydlí sotva sto padesát starousedlíků, se nehodlají smířit s tím, že život na dědině...

3. 12. 2014
Děcka oslavily padesátiny

Uherské Hradiště

Děcka oslavily padesátiny

Padesát let u Děcek je dlouhá doba. Některým za tu dobu zešedivěly vlasy, jiným teprve začínají růst...

3. 12. 2014
Strážnický skanzen voněl Vánocemi

Strážnice

Strážnický skanzen voněl Vánocemi

Strážnický skanzen o víkendu zažil atmosféru starých vánočních časů i nájezdy turistů z obou stran státní hranice....

3. 12. 2014
Kamilka zahájila advent v Osvětimanech

Osvětimany

Kamilka zahájila advent v Osvětimanech

V sále kulturního domu v Osvětimanech přichystala Kreativní dílna Kamilka už třetí ročník prodeje vánočních dekorací. Kromě...

2. 12. 2014
TOPlist