FacebookYoutubeInstagram

Výstava fotografií v Tyršově galerii

Uherské Hradiště Společnost 27. 2. 2017
Výstava fotografií v Tyršově galerii
Foto: Marek Malůšek

Vítězem Selénita 2017 se stala Andrea Somrová se souborem krajin V temném lese

Základní umělecká škola Uherské Hradiště představila ve svých prostorech na Tyršově náměstí výstavu Selénita 2017 žáků oboru Fotografie a nová média. Vernisáž uvedli pedagog Marek Malůšek a ředitel školy Stanislav Nemrava, ten přestrojený za samotného obrozence Miroslava Tyrše.

„Žáci se zde prezentují fotografiemi, které až na malé výjimky nevznikly přímo ve výuce, ale přesto jsou s ní neodmyslitelně spjaty,“ vysvětlil pedagog Marek Malůšek. „Povinností každého žáka oboru Fotografie je totiž ve výuce předložit každý měsíc soubor či jednotlivé fotografie, kterými prokazuje, že je schopen svět kolem sebe vnímat a hodnotit i skrze hledáček fotografického aparátu nebo třeba jen telefonu.“

Z tohoto rytmu také vyplývá název výstavy a soutěže, pro které si vypůjčili krásné pojmenování obyvatel měsíce od průkopníka kinematografie Georgese Mélièse z jeho filmového zpracování Verneovy Cesty na měsíc z roku 1902.

„Žáci v průběhu roku fotografie ve výuce promítají, popisují okolnosti jejich vzniku a jejich kolegové je společně s pedagogem hodnotí. Zkouší na nich specifické postupy úprav, ořezů a postprodukci. Je to tedy takové propojení vnějšího světa se školní výukou,“ popisuje Malůšek.

Letošního, již druhého ročníku soutěže o titul Selénita 2017 se zúčastnilo 13 žáků. Porota, složená z pedagogů výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště, vybrala ve dvoukolové soutěži 8 finalistů a pro vítěze hlasovali přímo návštěvníci vernisáže. Při vstupu do galerie obdrželi žeton, jehož vhozením do označeného hrnečku mohli hlasovat pro svého zvoleného finalistu.

Do finále postoupili žáci Eliška Čechová, Kristýna Hartmanová, Aneta Jindrová, Jakub Lukeš, Vojtěch Martásek, Kateřina Mičková, Andrea Somrová a Jan Stindl. Vítězem pro rok 2017 se stala Andrea Somrová se souborem krajin s vypjatou světelnou atmosférou V temném lese. Získala cenu - poukaz v hodnotě 500 Kč na nákup knihy dle vlastního výběru v knihkupectví Portál.

„Pro žáky se jedná o příležitost vyzkoušet si, jaké to je, vystavovat vlastní fotografie a prožít celý proces od sestavení výstavního souboru, přes postprodukci, tisk, adjustaci snímků až po organizaci samotné vernisáže,“ říká Marek Malůšek a dodává, že výstava představuje širokou paletu žánrů inscenovaných i reportážních fotografií od portrétů, přes dokument a reportáž až ke krajinám nebo architektuře.  

Autor: Aneta Jindrová, žákyně ZUŠ

Vaše názory

Nové dělo i nový medvěd

Březolupy

Nové dělo i nový medvěd

Březolupské fašankáře doprovodila maska medvěda s nově ušitým kostýmem. V průvodu se objevilo poprvé také dělo, které...

26. 2. 2017
Mistřice vyděsila dívka z hororu

Mistřice

Mistřice vyděsila dívka z hororu

Děsivý nádech veselému průvodu masek dávala v Mistřicích postava Samary ze známého hororového snímku Kruh. Na potkání...

26. 2. 2017
Gabriela Soukalová proběhla Míkovicemi

Míkovice

Gabriela Soukalová proběhla Míkovicemi

I Míkovjané si před velkým půstem pořádně vyhodili z kopýtka. Kdo má totiž v Míkovicích aspoň trochu...

26. 2. 2017
Fašank v Kudlovicích zakončili křtem

Kudlovice

Fašank v Kudlovicích zakončili křtem

V Kudlovicích drží tradice při životě stará garda. Na většině tradičních společenských veselic se mezi účastníky jen...

26. 2. 2017
TOPlist