Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Z Moldávie do srdce Slovácka s lidovými nástroji

Uherské Hradiště Společnost 9. 10. 2017
Z Moldávie do srdce Slovácka s lidovými nástroji

Ľudova hudba Juraja Pecníka z Podpol'ania.

Foto: Kateřina Rozsypalová

Dvě hodiny doslova nabité rozmanitými podobami folkloru zažili v sobotu večer návštěvníci Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik v pořadu Různí se různí aneb Na východ od (muzikantského) ráje.

„Pokud se dělá folklor srdcem, je to správné,“ vystihla moderátorka večera Magdalena Múčková to, co měli všichni vystupující společné, navzdory tomu, jak odlišná jejich hudba byla. Zatímco loňský ročník festivalu patřil výhradně ženám, letos se na pódiu velkého sálu Klubu kultury vystřídaly čtyři ansámbly s mužským obsazením, které ve všech případech zpestřovala vždy jedna žena. Strhující večer uvedlo sólo Josefa Bazaly se Staroměskými mládenci, kteří předvedli také verbuňk - památku nehmotného dědictví Unesco. „Jsme vděční, že jsme mohli být součástí takového večera,“ uvedl starosta Starého Města Bazala. Po „domácím“ folkloru přivítalo publikum bouřlivým potleskem i hvízdotem Rusín Čendeš Orchestra, slovy moderátorky „hudební nářez“, který předvedl moderní stylizace lidové hudby. Po něm ale následovala jiná poloha folkloru - ryzí a autentická, ovšem neméně živelná a strhující. Až z Moldávie přijel tamní národní umělec, multiinstrumentalista Tudor Ungureanu a jeho sedmičlenná skupina Stefana Vody. Publiku učarovali nevšedními tóny, které vyluzovali na nástroje: kobza, kavala, tilinca, Panova flétna a další. Posluchači oněměli úžasem, když jeden z hudebníků přenesl do sálu svou imitací snad všechny zvuky moldavské přírody. Tím ale programové lahůdky nebyly zdaleka vyčerpány. V sobotním večeru se kromě verbuňku představila v Hradišti i další z památek Unesco - fujara ve vystoupení Ľudové hudby Juraja Pecníka z Podpol'ania. Závěrečný potlesk večera pak patřil Janu Maděričovi z Klubu kultury, který dlouhá léta festival připravuje.

Součástí galavečera festivalu - Ozvěn Slováckých slavností vína - bylo předávání ocenění Vinařská obec roku. Z rukou starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy jej převzali starostové obcí Kněžpole a Korytná, v oceněné Spytihněvi se oddávali hodovým radovánkám, tudíž se předávání nezúčastnili. Oceněné obce vybírá každoročně komise složená ze zástupců mikroregionů Slovácka a podporovatelů Slováckých slavností vína.

Autor: Markéta Macháčková

Vaše názory

Broučkům křidélka nezmokla

Uherské Hradiště

Broučkům křidélka nezmokla

Letos už podevatenácté připravila Knihovna BBB v Uherském Hradišti lampiónové setkání pro všechny malé broučky, berušky, broučínky...

7. 10. 2017
Za umístění na olympiádě dostala cukrovatovač

Brno, Uherský Ostroh

Za umístění na olympiádě dostala cukrovatovač

Na republikovém finále žáků v Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, který proběhl na atletickém stadioně VUT Brno, poprvé...

7. 10. 2017
Diváci prošli „hvězdnými“ milníky

Uherské Hradiště

Diváci prošli „hvězdnými“ milníky

„Kino Hvězda promítá v 3D, ale Rusalku Slovácký komorní orchestr s operní pěvkyní Pavlou Vykopalovou zahrál v...

5. 10. 2017
Kunovjané si stárky nepůjčují

Kunovice

Kunovjané si stárky nepůjčují

„Jsme moc mladí. Já jsem v chase nejstarší a je mi jen osmnáct,“ vysvětluje důvod absence stárků...

5. 10. 2017
TOPlist