FacebookYoutubeInstagram

Zlaté kříže s vůní horňácké slivovice

Praha Společnost 14. 4. 2010
Zlaté kříže s vůní horňácké slivovice
Foto: Radek Pšurný
Inzerce

Za rozdávání nejcennější tekutiny obdrželi dárci ve Státní opeře Zlaté kříže, Horňák zase rozdával  dárcům kříže nejcennější tekutinu regionu - slivovici. V historické budově Státní opery v Praze v sobotu došlo ke slavnostnímu předávání Zlatých křížů  bezplatným dárcům krve, na které se sjeli ocenění z celé České republiky. „Český červený kříž uděluje Zlaté kříže od roku 1993. Letos jsme ocenili čtyřicet šest dárců Zlatým křížem 1. třídy za 160 odběrů a sto padesát tři dárců Zlatým křížem 2. třídy za 120 odběrů. „Jako rodák z Uh. Hradiště mám velkou radost, že zde mohu přivítat i dárce z transfuzní stranice Uherskohradišťské nemocnice,“ řekl při neformálním setkání s pěticí obdarovaných dárců ze Slovácka  ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný.

Toto vysoké ocenění za úctyhodný počet 120 odběrů obdrželi od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, která má rovněž letitý vztah k Uh. Hradišti, neboť se zde narodila, a dalších osobností Červeného kříže. „Před 18 lety jsem daroval krev poprvé. Na transfusku jsem tehdy vyrazil z popudu výzvy na pracovišti s vědomím, že chci udělat něco dobrého. A našel jsem v tom až do dneška nebývalý pocit uspokojení,“ sděluje nám jeden z oceněných Peter Bobáčik z Uh. Hradiště.  

„Já jsem začal taky chodit s partou z práce, když jsem měl 21 let. Škoda že už nám nedávají po odběru na doplnění dvojku červeného vínka, jak to bylo dříve,“ doplňuje s mírným steskem Jiří Vojtek z téhož města. Přestože mu mnoho nechybí do důchodového věku, je rozhodnut darovat krev až do předepsané maximální věkové hranice pro muže, tedy do 65 let. Náš dopisovatel a zpravodaj Tonda Vrba z Velké nad Veličkou je od roku 1989 nejen velkým propagátorem dárcovství krevních derivátů, ale netají se i propagováním životabudiče z modrého ovoce - horňácké slivovice, které vedle pouštění žilou také, ale obsahově podstatně méně holduje. „Oba činy mě velmi těší, i když místo mají v mém životě rozdílné. Vím jen jedno, že mohu nezištně hodně pomoct druhým lidem se zdravím a že mírným koštem slivovice pomůžu svému zdraví, ale nesmím to dělat samozřejmě před samotným odběrem krve,“ řekl v matičce měst svérázně s výstražně zdviženým prstem a se smíchem Horňák. Voňavou pálenku rozdával Vrba po připraveném rautu mezi kolegy a bez bázně nabízel štamprlky i při rozhovoru s 1. místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky Alenou Gajdůškovou a prezidentem ČČK Markem Juklem. Hned dvě okoštoval i ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný. „Byla to přitom i nenásilná propagace obce Velké nad Veličkou, Horňácka, Uherskohradišťska. Všechny mnou obdarované osobnosti zdravotnictví při vzpomínce příště určitě budou vědět, v jakém koutu v republiky mají nejvíce rozdavačné dárce,“ dodává po „darovacím aktu“ spokojený Tonda Vrba.

 

 

Autor: vrt

Vaše názory

Bez naděje není nic

Uherské Hradiště

Bez naděje není nic

S autorskou výstavou stovky nikdy nepublikovaných fotografií z dob předrevolučních, nazvanou (AB)Normalizace, do Slováckého muzea přijel v...

13. 4. 2010
Potlesk Harafici neměl konce

Uherské Hradiště

Potlesk Harafici neměl konce

Dlouho před začátkem se do Klubu kultury scházelo veškeré kulturní a hlavně folklorní publikum. Koncertem spojeným s...

12. 4. 2010
Po koních přišli hafani

Břestek

Po koních přišli hafani

Tvrdé chlapy déšť nerozházel, šoupátka však znepříjemnil. Otevření šoupátek na Břestku se neslo v novodobém duchu, kdy...

12. 4. 2010
Divadelní přehlídka mladých

Vésky

Divadelní přehlídka mladých

V pátek v kulturním domě v Uh. Hradišti-Véskách proběhl další ročník již tradiční divadelní přehlídky Dětská scéna...

11. 4. 2010
TOPlist