FacebookYoutubeInstagram

Ležatka? Úspěch týmu zaručen

Uherské Hradiště Sportovec okresu 15. 2. 2019
Ležatka? Úspěch týmu zaručen
Foto: sal

Mladý florbalista střílí branky jako na běžícím pásu

Jednou by chtěl slavit florbalový titul ve Švédsku a zahrát si v národním dresu na mistrovství světa před domácím publikem. Takové jsou cíle v podání mladého florbalisty Martina Ležatky, který aktuálně válí za 1. AC eflorbal Uherský Brod a Základní školu Pod Vinohrady. Čtrnáctiletý florbalista patří ve své věkové kategorii k nejlepším hráčům v ČR, střílí branky jako na běžícím pásu a spolu se svým bratrem Davidem jsou strůjci mnoha úspěchů svých týmů. „Florbal s bratrem hrajeme od první třídy. K tomu jsme ve třetí ještě přidali i fotbal. Asi po dvou letech si nás všimla Fotbalová akademie ve Slovácku, kam jsme přestoupili. Jenomže hrát oba sporty současně už nešlo, a tak nakonec zvítězil florbal,“ říká Martin Ležatka, který florbalový um pobral, když den co den hrával se staršími kluky venku. „Díky tomu, že jsem se přihlásil v naší školní družině do florbalu, jsem jej brzy začal hrát i soutěžně za 1. AC,“ doplňuje Martin.

Absolvoval speciální kemp

O tom, že ve své věkové kategorii patří k nejlepším hráčům florbalu u nás, svědčí i to, že byl vybrán do speciálního kempu talentované mládeže, kam bylo nominováno v každé věkové kategorii dvacet nejlepších hráčů z celého Česka. V loňském roce se kemp konal v Jičíně pod dohledem reprezentačních trenérů z Česka a finské ligy. „Už samotná účast na tomto kempu je hodně prestižní a jsem za to nesmírně rád,“ prozradil Martin Ležatka, který byl ve výběru starších žáků, ačkoliv je věkem ještě mladší. I to svědčí o jeho florbalových kvalitách, které dokazuje i ve věkově starší kategorii.

Členem All stars týmu

V dresu domovského 1. AC bojoval v roce 2018 v kategorii starších žáků na republikovém šampionátu v Praze. A i přesto, že tým pod vedením kouče Zdeňka Mošťka na medaili nedosáhl, je páté místo velkým úspěchem. „Tři roky po sobě jsme se probojovali na finálový turnaj mistrovství ČR a pokaždé se umístili do šestého místa, což se žádnému jinému týmu nepovedlo. Ve čtvrtfinále jsme sice padli s Libercem, ale na druhou stranu na MČR hrají samé velké kluby a proti nim přijede Uherský Brod. Už samo o sobě je unikátní, že kluci z malého města a jedné školy dokáží dlouhodobě držet krok s daleko většími a silnějšími kluby,“ dodává Martin, který na třech finálových turnajích MČR nastřílel 19 branek.

Naopak v dresu školního týmu ZŠ Pod Vinohrady už slavil pětkrát v řadě prvenství ve Sportovní lize základních škol. Loňský finálový turnaj se odehrál v Praze a samotné finále bylo vysíláno i přímým přenosem Českou televizí. „V předchozích letech jsme slavili titul v mladších žácích, loni pak premiérově ve starších. Ve finále jsme přitom vyzvali obhájce titulu z Děčína. A byl to boj, ve kterém jsme dlouho prohrávali o gól, ale naštěstí se nám podařilo vyrovnat. V nájezdech pak rozhodl brácha, protože jsme si před nájezdem střihnuli, kdo pojede. On vyhrál a nájezd proměnil,“ směje se Martin, který byl spolu s bratrem Davidem zvolen do All stars týmu celého turnaje.

Snem je švédský titul

O kvalitách Martina Ležatky svědčí jeho statistiky v kanadském bodování. Ve Zlínské lize starších žáků jasně kraluje už po čtyři sezony. V sezoně 2017/2018 odehrál 21 zápasů, ve kterých zaznamenal 58 branek a 53 asistencí, v aktuálním ročníku zatím odehrál 15 zápasů s počtem 82 branek a 42 asistencí. V loňském roce také dopomohl svými výkony k postupu týmu dorostenců 1. AC do 1. ligy, kde letos ve 14 zápasech nastřílel 17 branek a u 11 asistoval. V tabulce kanadského bodování soutěže je na třetím místě. „S bráchou to nijak rozdělené nemáme, jestli já budu střílet a on nahrávat, nebo obráceně. Na hřišti prostě o sobě víme, jsme sehraní tak, že dokážeme hrát doslova poslepu. Já hraji na levou ruku a brácha na pravou, takže si to můžeme krásně dávat přímo do hokejky,“ popisuje úspěšnou spolupráci s bratrem Davidem. Kromě úterý, kdy má volno, trénuje každý den a po většinu víkendů v roce pak hraje zápasy. „Protože hraji za dvě věkové kategorie, na nic jiného už čas nezbývá. Vše se tak doma podřizuje tomu, kdy máme jaký turnaj,“ dodává Martin, kterého letos čeká přestup na střední školu. „Určitě bych chtěl zůstat na střední škole v Uherském Brodě a dál tady pokračovat s florbalem, ale je možné, že se ozve nějaký větší klub a bude se snažit mě zlákat, ale aktuálně to není na pořadu dne,“ uzavírá florbalový talent Martin Ležatka.

Autor: sal

Vaše názory

Na ledě vytáčí piruety

Uherské Hradiště

Na ledě vytáčí piruety

Krasobruslení je sport, který dokáže třeba během olympijských her přitáhnout k televizním obrazovkám miliony diváků. Je to...

8. 2. 2019
Z mistrovství Evropy si odvezl bronz

Uherské Hradiště

Z mistrovství Evropy si odvezl bronz

Dalo by se říct, že po sportovní stránce je každý rok v podání hluckého siláka Dušana Tesaříka...

8. 2. 2019
Ondra trénuje s Tabarou

Uherské Hradiště

Ondra trénuje s Tabarou

Na sklonku minulého roku byl Ondřej Sucháň vyhlášen nejlepším hráčem roku regionu Slovácko, a to v rámci...

2. 2. 2019
Skóruje až na konci sezon

Uherské Hradiště

Skóruje až na konci sezon

Rozhodnout fotbalové utkání v poslední minutě gólem z penalty? Na to už musí mít fotbalista docela pevné...

2. 2. 2019

Související

Uherské Hradiště

Sportovní trůn uhájil kanoista Jiří Zalubil, napodobil Romanovou

Král je mrtev, ať žije král!? Kdepak… Žezlo a trůn zůstává v držení kanoisty Jiřího Zalubila z...

Uherské Hradiště

Září v klubu i reprezentaci

Házenkářská hvězda Lucie Flekové stále stoupá. V patnácti letech patří mezi nejlepší hráčky v republice. Svými výkony...

Uherské Hradiště

Vybojoval evropské zlato a světový bronz

Kanoista Jiří Zalubil si za své výkony a výsledky v roce 2017 loni odnesl titul Sportovec okresu....

Uherské Hradiště

Štastná třináctka se softbalem

Na sklonku minulého roku převzala Eliška Stejskalová na slavnostním galavečeru českého softbalu ocenění pro nejlepší pálkařku extraligy....

TOPlist