FacebookYoutubeInstagram

100 let skautingu v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště Zajímavosti 24. 3. 2020
100 let skautingu v Uherském Hradišti

Když zrovna nebyl skauting zakázaný, bylo skautů v Hradišti vždycky dost!

Foto: www.skautiuh.cz

Rok 2020 je pro uherskohradišťské skauty slavnostním, připomínají si totiž 100 let od chvíle vzniku první skautské družiny na území města. A nechtějí slavit sami - v rámci výročí chystají akce pro širokou veřejnost. „100 let skautingu v Uherském Hradišti chceme oslavit tak, že veřejnosti, ale i bývalým členům Junáka, představíme jak historii, tak současnou podobu činnosti skautů a skautek ve městě,” říká vedoucí střediska Psohlavci Jiří Kamas, skautskou přezdívkou Sam.

Oslavy začaly na konci února tradičním skautským plesem, historii skautingu v Uherském Hradišti pak přiblíží výstava v kině Hvězda, jejíž vernisáž je plánovaná na 24. 4., den sv. Jiří, patrona všech skautů a skautek. „Výstavu bychom rádi otevřeli skautským pochodem členů střediska Psohlavci, který by proběhl ve stejný den jako vernisáž a končil by právě v kině Hvězda,“ upřesňuje za organizátory Jakub Grós, skautskou přezdívkou Jag. Slavnosti pak pomyslně vyvrcholí na každoročním setkání všech současných a bývalých členů Junáka, jejich přátel, ale i rodičů dětí, a to na Jamboree Kmene Řvavých. To je plánováno jako každoročně na sobotu před Dnem matek - tentokrát tedy 9. 5. - ve skautské klubovně u Moravy. Oddíly ukážou příchozím vše, čím se na schůzkách zabývají, činovníci, kteří už aktivně nepracují s oddíly, pak připraví staré kroniky, spisy a fotografie, díky nimž návštěvníci nahlédnou do stoleté historie. Celý den bude protkán dobrou gastronomií, večerní živou hudbou a hlavně vzpomínáním, setkáváním i plánováním další budoucnosti. „Zatím počítáme s tím, že se vše stihne tak, jak jsme si naplánovali. Pokud však vláda prodlouží nařízení spojená s pandemií koronaviru, oznámíme náhradní termíny,“ dodává Grós.

V průběhu roku budou zejména mladší členové střediska dokumentovat svou činnost a zaznamenávat průběh oslav. „Na konci roku 2020 máme v plánu sestříhat skautský dokument, který zmapuje rok oslav tak, jak ho vnímaly děti, které do skautu chodí. Ty budou vše průběžně sdílet přes moderní technologie, se kterými jim v rámci výchovného programu pomůžeme. Premiéra filmu bude nejspíš začátkem roku 2021,” uzavírá Jakub Grós. Na všechny akce je veřejnost srdečně zvána. Více informací najdete na www.skautiuh.cz nebo facebookových stránkách 100 let skautingu v Uherském Hradišti.

Autor: Klára Křížková a Jaroslav Hrabec

Vaše názory

Chci být do historie zapsán jako operní libretista

Uherský Brod

Chci být do historie zapsán jako operní libretista

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR Formální podání ruky, kterým jsem se chtěla Jaroslavu Duškovi představit, opětoval sám umělec vřelým přátelským...

23. 3. 2020
Na tanečním vínku můžete získat lásku ke knihám

Uherské Hradiště

Na tanečním vínku můžete získat lásku ke knihám

Blíží se březen - měsíc knihy a knihovny v celém regionu chystají pro své čtenáře velkolepý program,...

3. 3. 2020
Bláznivá komedie 1+2=6 slaví 130. reprízu

Uherské Hradiště

Bláznivá komedie 1+2=6 slaví 130. reprízu

Už tuto středu ve Slováckém divadle oslaví událost, jaká se často nevidí. Komedie 1+2=6 o londýnském taxikáři,...

3. 3. 2020
Tom Šulaj narazil žebra Jožkovi Kubáníkovi

Uherské Hradiště

Tom Šulaj narazil žebra Jožkovi Kubáníkovi

Slovenský seriál Nový život, který aktuálně uvádí TV Joj, získal dvě herecké posily ze Slováckého divadla, Jožku...

1. 3. 2020
TOPlist