FacebookYoutubeInstagram

Ať stát povolí další využití, volají hlasitě svozové firmy

Uherskobrodsko Zajímavosti 17. 2. 2009
Ať stát povolí další využití, volají hlasitě svozové firmy

Krize recyklace - Třídění odpadu se přestalo vyplácet. Obce budou muset za jeho svoz připlatit.

Foto: fab

 Ač obce stále nemohou rozdýchat šok způsobený skokovým nárůstem ceny, pro svozové firmy tato situace také není příjemná. A tak jak se obce snaží s podniky o ceně vyjednávat, firmy podnikající v tomto oboru zase žehrají na stát. Ať na současný stav reaguje a uzpůsobí legislativu.

„Bohužel na světových trzích došlo ke stagnaci odbytu. Naši dosavadní odběratelé nemají už o tyto produkty zájem. A tato skutečnost se samozřejmě skokově projevila i na našich kalkulacích,“ charakterizoval současnou situaci provozní ředitel Rumpoldu Miroslav Žmolík. Podle jeho slov firma chápe rozčarování obcí a ví, že je to pro jejich rozpočet tvrdý zásah. Na druhou stranu tvrdí, že když si něco na sebe nevydělá, podnikatelé to dotovat nemohou. „V takovém případě se musíme ptát kdo to zaplatí. Bohužel tato oblast není státem podporovaná tolik jako některá jiná podnikání a my se musíme chovat tržně,“ pravil Žmolík. Řešením by podle něj mohlo být rozhodnutí o změně využití recyklovaného odpadu. „V době, kdy materiální využití odpadu je na minimální úrovni, by stát měl přehodnotit svůj postoj k využití tříděného odpadu jako alternativního paliva. Jenže to by musely přijít vstřícné legislativní kroky hlavně z ministerstva pana Bursíka,“ doplnil ředitel. Tříděný odpad se dá totiž použít třeba jako palivo v cementárnách.

„Jenže když se u nás striktně trvá na zachování materiálního využití odpadů, po kterých ovšem není poptávka, tak je to těžké. Pokud nám obce nebudou platit, my tento stav můžeme táhnout chvíli sami, ale dlouho to taky nemusíme vydržet,“ upozornil ředitel na skutečnost, že podnikatele v oboru tento stav také straší a pranic netěší. „Až by krize pominula a vznikla by opět poptávka, můžeme se opět přeorientovat na materiální využití,“ zakončil ředitel. Podá tedy obcím pomocnou ruku stát?

Autor: fab

Vaše názory

Třídění odpadu se stává luxusem

Uherskobrodsko

Třídění odpadu se stává luxusem

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Třídění odpadu na papír, plasty či jiné komodity se stává malým luxusním přežitkem....

17. 2. 2009
Připomněli holocaust

Uherský Ostroh

Připomněli holocaust

Upozornit na poměrně nedávnou historii, při níž byli systematicky vyvražďováni příslušníci židovské víry, se rozhodla ostrožská radnice....

3. 2. 2009
Muž, který jde proti proudu

Šumice

Muž, který jde proti proudu

Někdejší starosta Šumic, nyní poslanec parlamentu Ludvík Hovorka se v poslední době ocitá možná ve větším zájmu...

3. 2. 2009
Obec bude mít černou pálenici

Vlčnov

Obec bude mít černou pálenici

Ne, zástupci obce se nechtějí dopustit trestného činu, to jen ve Vlčnově finišují s přípravou prvního muzea...

3. 2. 2009
TOPlist