FacebookYoutubeInstagram

Balon se skládá z 650 panelů

Břestek Zajímavosti 6. 7. 2015
Balon se skládá z 650 panelů
Foto: sal

Tři měsíce je dávala dohromady jediná švadlena

Při pohledu na horkovzdušný balón každého jistě napadne otázka, jak vlastně probíhá jeho výroba, kolik lidí se na ní podílí a hlavně, jak dlouho trvá celý proces, než se poprvé zvedne ze země a zamíří do vzduchu? Během slavnostního křtu největšího balónu ve střední Evropě poodhalil jejich výrobu Petr Kubíček, technický ředitel a spolumajitel firmy, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balónů.

„Princip výroby klasického, nebo velkého balónu je prakticky stejný. S výrobou těch velkých máme zkušenosti, protože je vyrábíme za zahraniční klienty. Bylo jen otázkou času, kdy se ozve i zákazník z Česka. A právě tím prvním byl Libor Staňa z Břestku. Výroba tohoto krasavce zabrala asi tři měsíce, což se může zdát jako krátká doba, ale díky moderním technologiím jsme schopni i v takto krátkém termínu ušít tak velký balón,“ je potěšen Petr Kubíček, že prvním českým zákazníkem na výrobu obřího balónu je právě břestecká firma.

Ovšem stále je záhadou samotný princip výroby nejen horkovzdušného balónu, ale i přepravního koše, do kterého se vejde 24 pasažérů plus dva členové posádky. „Na váhu je těžší koš, na zručnost určitě balón. Na odpracované hodiny je to asi stejně. Většinou na jeden balón máme jednu švadlenu. A probíhá to tak, že nejprve se vystříhají lichoběžníky, kterým se říká panely. Na tomto balonu je něco kolem 650 dílů. Všechno se musí nastříhat pomoci NC katru, pak se z nich ušijí poledníky, které připomínají slupku od pomeranče, a to se pak skládá dohromady. Švadlena vezme první poledník, přišije k němu druhý. Z toho pak vznikne velká hromada, za kterou není vůbec vidět, a přejde do fáze, která je i pro mě záhadou. Když vezme poledník, co je úplně dole, a sešije to s tím, který je úplně nahoře, tak je hotovo,“ popisuje Kubíček v kostce samotnou výrobu. Poté musí balón do speciální zkušebny, kde se nafoukne. Následně probíhají zkoušky, jestli je vše v pořádku. V tomto případě dopadlo vše na výbornou a horkovzdušný balón s pořadovým číslem 12 v břestecké flotile mohl směle vzlétnout do oblak.

Autor: sal

Vaše názory

Nebe nad Slováckem brázdí Sekvoj

Břestek

Nebe nad Slováckem brázdí Sekvoj

Poslední červnový den byl pro balonáře z Balon centra ve Břestku opravdu velmi sváteční. Aby také ne,...

2. 7. 2015
Jiří Daron je metalovým králem

Zlín

Jiří Daron je metalovým králem

Ač jeho příjmení působí exoticky, jeho rodinné kořeny pochází z České republiky. Sedmačtyřicetiletý Jiří Daron se narodil...

30. 6. 2015
Prvňáčci pomáhají opuštěným kočkám a koťatům

Hluk

Prvňáčci pomáhají opuštěným kočkám a koťatům

V uplynulém týdnu se ve třídě 1.B ZŠ Hluk uskutečnila sbírka na pomoc kočičímu depozitu Flíček v...

28. 6. 2015
Moje přání? Lidé by mohli méně padat…

Uherské Hradiště

Moje přání? Lidé by mohli méně padat…

Konstatuje s úsměvem primář traumatologického oddělení MUDr. Pavel Kacr. A ví, o čem mluví, většina pacientů traumatologie...

23. 6. 2015

Související

Břestek

Strach? Ten tam byl

Pro herce Slováckého divadla a také kmotry nového balonu Sekvoj Josefa Kubáníka a Jitku Joskovou byl let...

Břestek

Vzhůru do oblak v Sekvoji

Horkovzdušný balón Sekvoj pojme 24 pasažérů, je největší ve střední Evropě a patří do flotily balónů Libora...

Břestek

Technické parametry balónu

Největší balón v České republice. Schváleno pro 24 pasažérů + 2 piloti (nebo pilot + stevard). Obal...

Břestek

Nebe nad Slováckem brázdí Sekvoj

Poslední červnový den byl pro balonáře z Balon centra ve Břestku opravdu velmi sváteční. Aby také ne,...

TOPlist