FacebookYoutubeInstagram

Bazala: Kostel má opodstatnění

Staré Město Zajímavosti 8. 8. 2008
Bazala: Kostel má opodstatnění

Staré Město na výstavbu už přispělo deseti miliony, na „oplátku“ využije multifunkční sál

Radnice ve Starém Městě výstavbu budoucí dominanty města podporuje, byť mezi obyvateli kolují nejrůznější názory o monstrózní stavbě, která aktuálně více než kostel připomíná loď nebo základy jaderné elektrárny... I starosta Josef Bazala je přesvědčený, že chrám má své opodstatnění.

„Už vzhledem ke kultuře, tradicím a historii místa spjatého se slovanskými věrozvěsty svatým Cyrilem a Metodějem. Ostatně jejich působení symbolizují dvě věže,“ zdůraznil staroměstský starosta. O výstavbě nového svatostánku se podle něj rozhodlo už před deseti lety, jen se vedly „dohady“ o lokalitě. „Kostel je vysoký, ale prostorově zase tak velký není,“ vzkazuje škarohlídům Bazala.

Jelikož město chystá proměnu stávající lokality Dvorku na náměstí Velké Moravy, jehož dominantou bude vedle Památníku Velké Moravy, budovy Slováckého muzea a Archeologického centra Velké Moravy středního Pomoraví právě kostel sv. Ducha, má zájem na jeho rychlé dostavbě. Jenže háčkem je financování. Na náboženské stavby se totiž nedají čerpat dotace z Evropských strukturálních fondů ani Zlínského kraje. „Určitý manévrovací prostor existuje, ale spíš v souvislosti s dokončovacími pracemi,“ upřesňuje Bazala. „Ideální představou je, aby se v rozumném termínu sešly peníze na všechny čtyři objekty. Jenže to je velmi náročné. Akutálně se totiž staví jen kostel a brzy se rozjede čtyřicetimilionová rekonstrukce památníku, zbylé budovy jsou teprve ve studiích.“

Radnice na stavbu kostela každoročně uvolňuje nemalé finanční prostředky, za šest let do něj „napumpovala“ deset milionů korun. „Poslední dva roky se už stala pravidlem dvoumilionová výpomoc, s níž počítáme i na příští rok,“ uvedl starosta. Na „oplátku“ město počítá s využíváním multifunkčního sálu a vyhlídkových věží.

Když všechno půjde podle plánu a ročně se proinvestuje kolem pěti milionů korun, první bohoslužby v novém chrámu se věřící podle Bazaly dočkají v horizontu šesti let. „Není vyloučeno, že na závěrečnou tečku si v případě příznivého vývoje při výstavbě náměstí farnost vypomůže i úvěrem,“ poznamenal Bazala.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Věřící uvidí základní kámen

Staré Město

Věřící uvidí základní kámen

Papežem Janem Pavlem II. vysvěcený základní kámen kostela svatého Ducha ve Starém Městě v jeho základech neskončil....

8. 8. 2008
Chrám sv. Ducha

Chrám sv. Ducha

1997 - posvěcení základního kamene papežem Janem Pavlem II. v Praze, kam kámen farníci osobně přivezli ...

8. 8. 2008
Chrám sv. Ducha stál už dvaatřicet milionů

Staré Město

Chrám sv. Ducha stál už dvaatřicet milionů

Chrám z pera slovinského architekta Iva Goropevšeka vyrůstá ve Starém Městě už sedmým rokem, ještě však není...

8. 8. 2008
Od vinných sklepů k obytným domům

Mařatice

Od vinných sklepů k obytným domům

Území vhodné pro pěstování vinné révy v Mařaticích, vzdálené zhruba půl kilometru od jádra obce a především...

6. 8. 2008
TOPlist