FacebookYoutubeInstagram

Chceme reprezentativní výstavu

Uherské Hradiště Zajímavosti 4. 8. 2019
Chceme reprezentativní výstavu
Foto: les

Otcem myšlenky vyslat Jožu Uprku do Francie je spoluzakladatel jeho galerie v Uherském Hradišti Petr Vašát. Před třemi měsíci oslovil se svým nápadem českého velvyslance ve Francii a snaha o prezentaci slováckého malíře dostala zelenou.

Při svém úvodním setkání s Petrem Drulákem jste si stanovili postupné kroky k realizaci výstavy. Daří se vám je naplňovat?
S panem velvyslancem jsme se shodli, že výstava by měla být mimořádnou událostí pro naši republiku, a už tehdy jsme se také dohodli, že pan velvyslanec navštíví Slovácko a pozná Uprkovo dílo i život z blízka. Mezitím udělal pan velvyslanec v Paříži nezbytné kroky a já jsem hledal další podporu v ČR. Podporu naší myšlence vyslovil Jiří Čunek i s  předběžným příslibem převzetí záštity nad výstavou. To samé učinil i jeden z nejvyšších ústavních činitelů v ČR, jehož jméno si zatím nechám pro sebe.

Míříte ve svém úsilí přímo na Paříž?
Paříž je pro nás velkou výzvou udělat vše pro to, aby Uprka - Evropan slováckého venkova - tam uspěl a současně oplatil francouzskému sochaři Auguste Rodinovi návštěvu jeho sídla v Hroznové Lhotě v roce 1902. Pan velvyslanec uskutečnil několik konzultací s cílem získat ve Francii a v Paříži odpovídajícího partnera a najít solidní místo pro výstavu. Všechny prestižní galerie plánují výstavy na několik let dopředu, a tak trpělivě jednáme o různých možnostech, a dokonce se nebráníme ani případné variantě uspořádat Uprkovou výstavu v důstojném prostředí mimo Paříž. Naší snahou je souběžně prezentovat Slovácko, tento překrásný kout naší země, jako místo se svými typickými zvyky a tradicemi, jako místo, kde se Uprka narodil, kde žil a kde hledal náměty pro své kompozice.

Přestože máte před sebou ještě kus cesty, přemýšlíte nad tím, co by měla výstava z díla Uprky Francouzům nabídnout?
Výstava musí být reprezentativní, a to jak z hlediska výběru exponátů, tak vlastní organizací. Před kvantitou děl dáme přednost kvalitě. Tomu bude odpovídat výběr obrazů, který provede tým odborníků, ale i kvalitní příprava vícejazyčného průvodce výstavou. Půjde o průřez Uprkovou celoživotní tvorbou v jeho typickém projevu, kde budou samozřejmě převažovat jeho známé i méně známé oleje, zejména z přelomu 19. a 20. století, ale i ukázka dalších technik. Mezi odbornou veřejností je všeobecně známé, že unikátní jsou od něj i akvarely, kresby tužkou či pastelem, ale i jeho grafiky mají evropskou úroveň. Protože Francie je spojena se vznikem impresionismu, tak určitě nebudou chybět Uprkovy práce malované pod vlivem francouzských impresionistů. U některých z těchto zdařilých děl se vedle imprese objevují i prvky secese.

Pokud by šlo všechno úspěšně kupředu, kdy by podle vás mohli Francouzi obdivovat Uprku a Slovácko?
Termín není nejdůležitější, proto jej nechceme uspěchat. Navíc bude odvislý od místa, pro které se definitivně rozhodneme. Mým přáním je uskutečnit výstavu v příštím roce, kdy uplyne 80 let od úmrtí Uprky, nebo v roce 1921, kdy tomu bude 160 let od jeho narození.

Autor: les

Vaše názory

Paříž jako dárek k Uprkovým výročím

Uherské Hradiště

Paříž jako dárek k Uprkovým výročím

V Praze si spoluzakladatel Galerie Joži Uprky Petr Vašát a český velvyslanec ve Francii Petr Drulák podali...

2. 8. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl pátý

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl pátý

Už jen pouhý měsíc zbývá do 1. září, tedy chvíle, kdy se v českých knihkupectvích objeví kniha...

31. 7. 2019
Velvyslanec po stopách slováckého malíře

Uherské Hradiště

Velvyslanec po stopách slováckého malíře

Slovácko se přiblížilo Francii. Alespoň v očích českého velvyslance ve Francii Petra Druláka, který přijel přímo na...

31. 7. 2019
Vyšlo letní číslo Malovaného kraje

Zlínský kraj

Vyšlo letní číslo Malovaného kraje

Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku zaměřeného na region Slovácko se k Uherskohradišťsku hlásí hned titulní strana obálky,...

28. 7. 2019
TOPlist