FacebookYoutubeInstagram

Chrám sv. Ducha stál už dvaatřicet milionů

Staré Město Zajímavosti 8. 8. 2008
Chrám sv. Ducha stál už dvaatřicet milionů

Prosklené věže - Věže kostela sv. Ducha se stanou vyhlídkou, čerstvě jsou zasklené jejich „stropy“.

Foto: ceh

Ve Starém Městě sedmým rokem vyrůstá budoucí dominanta města

Chrám z pera slovinského architekta Iva Goropevšeka vyrůstá ve Starém Městě už sedmým rokem, ještě však není ani v polovině. Kostel svatého Ducha, budoucí dominanta města, už přitom „spolkl“ 31,8 milionu korun, které z více než poloviny posbírali věřící! Na Dvorku aktuálně stojí hrubá stavba věží a zimní kaple, letos je doplní konstrukce hlavní lodi.

Konstrukci vytvoří dvanáct nakloněných sloupů, které ve výšce dvanácti metrů spojí dvěstětunový prstenec. „Sloupy symbolizují dvanáct apoštolů a spojení prstencem, který architekt Goropevšek nazývá korunou Panny Marie, jejich společné smýšlení po osvícení Duchem svatým,“ prozradil František Křivák, technický administrátor uherskohradišťského děkanátu, který zastupuje investora - Římskokatolickou farnost ve Starém Městě. Dělníci budou podle něj s konstrukcí hlavní lodě hotoví ještě do konce roku. „Jen kdyby udeřily mrazy dřív, tak práce dokončí na jaře,“ podotkl Křivák.

Sloupy ze speciální oceli se zvýšenou pevností o průměru 45 centimetrů spojí ve výšce dvanácti metrů železobetonový prstenec o průměru 16 metrů. Dělníky tak opět čeká náročná práce ve výškách.

„Káždá fáze výstavby byla obtížná. Už třeba samotná příprava staveniště, které jsme zdědili po zbouraném Schilderově mlýnu. Odvezli jsme snad čtyři tisíce kubíků zeminy a odstranili stovky kubíků podzemních betonových konstrukcí,“ vrací se Křivák v čase do roku 2002, kdy se stavební práce rozjely na plné obrátky. Při zapouštění sto čtyřiceti železobetonových pilot byla také pořádná dřina a při betonování podzemních částí věží zase stavaři narazili na bohatý pramen spodní vody. „Odčerpávání trvalo týdny, než jsme betonáž dokončili,“ vzpomíná technický administrátor.

Práce ve výškách jsou ale každopádně specifické, vždyť třeba věže se tyčí do výšky třiačtyřiceti metrů nad silnicí. „Není výjimkou, že oslovené firmy při zjištění, v jaké výšce potřebujeme pracovat, odmítnou,“ říká Křivák.

Třebaže je kostel dílem architekta Goropevšeka, který je podepsán pod chrámem ve slovinském Mariboru, společné rysy mají, jen co se týče uspořádání vnitřních prvků. „Věřící určitě přivítají amfiteátrově řazená místa k sezení, čímž se při bohoslužbě ocitnou blíž k oltáři. A stejně jako v Mariboru počítáme s prosklenými plochami vyplněnými vitrážemi, které člověka uklidní a přivedou k zamyšlení a rozjímání,“ vypočetl Křivák. Kostel sv. Ducha bude mít kapacitu 450 míst k sezení a samozřejmostí je bezbariérový přístup.

Stavba staroměstského svatostánku přišla zatím na 31,8 milionu korun, více než polovinu tvoří zvonečkové sbírky při bohoslužbách každých čtrnáct dní, sbírky po městě dvakrát do roka a dary jednotlivých věřících a příznivců kostela. Rovnými deseti miliony přispěla z rozpočtu radnice. „Stavba ještě není ani v polovině, její dokončení očekáváme nejdříve v roce 2013,“ odhaduje Křivák. 

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Od vinných sklepů k obytným domům

Mařatice

Od vinných sklepů k obytným domům

Území vhodné pro pěstování vinné révy v Mařaticích, vzdálené zhruba půl kilometru od jádra obce a především...

6. 8. 2008
Kroje oblékne celá rodina

Slovácko

Kroje oblékne celá rodina

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se staly jednou z příležitostí, kdy se děti mohou obléct do...

31. 7. 2008
Slovácké slavnosti nabídnou letos více vína

Slovácko

Slovácké slavnosti nabídnou letos více vína

Už se stalo tradicí, že každý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek se nese v předem...

31. 7. 2008
Práce ve vinohradech a sklepích

Slovácko

Práce ve vinohradech a sklepích

Pěstování vinné révy na našem území se datuje již od římských výbojů na sever od Alp. Žel,...

30. 7. 2008
TOPlist